banner1214

Şimdi asırlar öncesine saadet asrına bir yolculuk yapalım. Gönül dünyamızda. Bizde bulunalım o, mübarek insanların sohbet halkasında ve şu olaya şahitlik edelim. On dört asır önce…

Hazret-i Ömer  (radıyallâhu anh)  hilâfeti zamanında bir gün dostlarıyla oturuyordu. Onlara (Allah’tan) bazı talep ve temennîlerde bulunmalarını söyledi. (Âdetâ onların hayal ufkunu görmek istedi.) Oradakilerden bir kısmı;

“–İçinde bulunduğumuz şu hâne dolusunca paralarım olsun da Allah yolunda infâk edeyim!..” şeklinde niyet izhâr etti.

Bir kısmı;

“–Şu ev dolusu altınım olsun da Allah için harcayayım!..” tarzında temennîde bulundu.

Bazılarının hayali de;

“–Şu hâne dolusu mücevherlere sahip olayım da onları Allah yolunda sarf edeyim!..” şeklinde oldu.

Ancak Hazret-i Ömer;

“–Daha, daha fazlasını isteyin!” deyince onlar;

“–Allah Teâlâ’dan daha başka ne isteyebiliriz ki?!.” dediler.

Bunun üzerine Ömer (radıyallâhu anh)

“–Ben ise, içinde bulunduğumuz şu hânenin Ebû Ubeyde bin Cerrâh, Muâz bin Cebel ve Huzeyfetü’l-Yemânî gibi (müstesnâ, seçkin, keyfiyetli, ideal ve yetişmiş) kimseler ile dolu olmasını ve bunları Allâh’a itaat yolunda, yani tebliğ ve ıslah hizmetlerinde istihdâm etmeyi temennî ederim…” dedi. (Buhârî, Târîhu’s-Sağîr, I, 54)

Bir hayali olmak. Bir dava eri olmak. Zamana ve mekana bakarak geleceği fethetmek. İşte bu hayaldir ki, Endülüsü fethetmek.

Peki neden muhteşem bir gençlik istiyordu Hz Ömer(R.a). Genç ne demek ti? Genç Farsça bir kelime olup; “ HAZİNE” demektir. Hedefi ideali, heyecanı olan demekti.

Eğer sizinde elinizde; Ubeyde bin Cerrâh, Muâz bin Cebel ve Huzeyfetü’l-Yemânî, Musab Bin Ümeyr gibi gençleriniz varsa, Böyle bir gençliğe sahipseniz işte o zaman kurduğunuz hayallerde büyük olur. Büyük medeniyetler hayalleri kurabilirisiniz.

Gençliğini; ÜLFET, İFFET ve İZZET   noktasın da eğiterek onlara bir rüyanın peşinden gitme, bir hedef adamı yapma, bir ufukta verirseniz. İşte o zaman asırlar sonra hala sizin türkünüz söylenir. Hala siz özlenir ve hala sizin yokluğunuz hissedilir. Tekrar gelsin diye yolları gözlenir.

Adem DURAN

Eğitim Uzmanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1019

banner1178