BELEDİYE’DEN TARİHİ FIRSATI KAÇIRMAYIN ÇAĞRISI
 İzmit Belediyesi’nden, bir süre önce kabul edilen Torba Yasa çerçevesinde eski borçlara af getirilmesiyle  ilgili bir açıklama yapıldı.

Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada” yasanın Belediyemizi ilgilendiren ilgili maddelerine göre; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve emlak vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zamlarının yapılandırılması mümkündür.

 

FAİZLER AFFEDİLİYOR

 

 Yapılandırma kapsamına giren alacaklardan bu kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan alacakların ödenmemiş kısmının tamamının ödenmesi şartıyla, bunlara bağlı faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi feri amme alacaklarından vazgeçilecektir. Bunlar yerine bu kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE ( yurt içi üretici fiyat endeksi) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi esası getirilmiştir. 

 

BAŞVURU İÇİN 1 ARALIK SON GÜN

 

Bu itibarla, Kanunun 73 üncü maddesi kapsamına giren borçlarını ilgili madde kapsamında yapılandırarak ödemek isteyen borçluların 1 Aralık 2014 tarihi mesai saati bitimine kadar Mali Hizmetler Müdürlüğü Gelir Birimine yazılı olarak veya belediyemizin resmi internet sitesinden (www.izmit.bel.tr) başvurmaları gerekmektedir.

 

18 TAKSİT İMKANI

 

Yapılandırılacak borçların ilk taksit ödeme süresi içerisinde tamamen ya da 2’şer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün olup ilk taksit ödeme süresi 31.12.2014 tarihi mesai saati bitiminde sona erecektir. Ödenmesi gereken taksitlerden; bir takvim yılında iki veya daha az (2014 takvim yılı için bir) taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51’inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla bu madde hükümlerinden yararlanılacaktır. 

 

HAK KAYBI OLACAK

 

Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla (2014 takvim yılı için birden fazla) taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde bu madde hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir” denildi.

 

KAMUOYUNA AÇIKLANACAK

 

İzmit Belediyesi yetkilileri vergi ödemenin en kutsal vatandaşlık görevi olduğu da hatırlatılarak” borçların ödenmesine kolaylık getiren bu kanunun düzenlemelerinden yararlanmak mükelleflerimizin menfaatine olacaktır. Bu tarihi fırsattan yararlanmayan borçlu mükelleflerimiz vergi affının son müracaat tarihinden sonraki günlerde kamuoyunda açıklanacaktır” şeklinde konuştular.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1857