Büyükşehir Tarihinin En Büyük Projesinin Temeli Atıldı

 

Kocaeli Metrosu'nun ilk adımı olan Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı'nın temeli Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımı olacak dev proje ile Kocaeli, Türkiye’deki sayılı metrosu olacak illerden biri olacak.  Temel atma töreninde konuşan TBMM Başkanı Yıldırım, Türkiye’de yapımı devam eden Kocaeli’de yapılacak metro hattı gibi dev yatırımların, ekonomimizi tehdit eden iç ve dış mihraklara en güzel cevap olduğunu kaydetti.

​ 

GENİŞ KATILIM
Gebze Kent Meydanı’nda yapılan temel atma törenine TBMM Başkanı Binalı Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Mehmet Habip Soluk,  Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker,  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, İBB Genel Serkreteri Hayri Baraçlı, SBB Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Prof. Dr.Sadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, il ve ilçe protokolü katıldı.

“TARİHİ ANA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirten Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık” Gebze’nin en önemli sorununu çözecek, ulaşım ve trafiği rahatlatacak çalışmanın startını veriyoruz. Kocaeli sanayinin başkenti. Türkiye’nin vazgeçilmez şehirlerinden. Ama bu özelliğimiz bize önemli yükler getirmekte. En fazla göç alan, gittikçe büyüyen bir şehiriz. Bu noktada temelini attığımız Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı'nın kazasız belasız tamamlanmasını, vatandaşlarımıza hizmet vermesini temenni ediyorum” dedi.

KENTE İVME KAZANDIRACAK

Ulaşım sorunlarının çözümü konusunda kente ve ülkemize metronun önemli bir ivme kazandıracağını kaydeden Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy “ Kocaeli ülke ekonomisine önemli katkı veren illerden. Her yıl 50 bine yakın nüfusu artan bir kent. Özellikle Gebze bölgemiz insan hareketliliğimizin en önemli olduğu bir kent. Bu nedenle metro çalışması ile kentin önemli bir sorunu ortadan kaldırılacak. Temeli atılacak metronun; ilimize, bölgemize, ülkemize hayırlı olması diliyorum.” dedi.

“YERİN ALTINI DEMİR AĞLARLA ÖRECEĞİZ”
Tanıtım programında konuşan Başkan “İbrahim Karaosmanoğlu, şunları söyledi “Bugün şehrimiz için büyük bir gün. Bugün ülkemiz için önemli bir gün. Kocaeli Büyükşehir tarihinin en büyük yatırımının temelini atıyoruz. Toplam 5 milyar liralık yatırımla, Ülkemiz için önemli bir işe başlıyoruz. Temelini atacağımız Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı, Kocaeli Metrosu'nun ilk adımı olacak. Bugün, yerin altında ilerlemeye başlıyoruz. Bugün, yerin altında yeni bir yol açıyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han, fethin önündeki engelleri, gemileri denizden yüzdürerek aştı. Biz de bugün, şehrimiz için bir engele dönüşen trafik problemini çözmek için yerin altında yeni bir yol açmaya başlıyoruz. Yerin üstünde ilerlemekte zorlanan insanımız için, Yerin altında demir ağlar örmeye başlıyoruz. Bu ilk adımımız. Allah'ın izniyle, Yerin altını demir ağlarla öreceğiz.”

“ARTAN NÜFUSUN ULAŞIM İHTİYACINA CEVAP VERECEK”

Kocaeli'nin ışığı, her zamankinden daha parlak diye sözlerine devam eden Başkan Karaosmanoğlu” Şehrimizin cazibesi, bütün zamanlardan daha yüksek. Nüfusumuz her yıl 50 bin kişi artıyor. İnsanlar Kocaeli'de yaşamak, çalışmak istiyor. Metromuz, artan nüfusun ulaşım ihtiyacına cevap verecek. Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova'da yaklaşık 800 bin vatandaşımız yaşıyor. Bu vatandaşlarımız, şehir sınırlarında bir yerden bir yere araçla, arabayla gidip geliyorlar. Ne kadar yol da yapsak, yerin üstü, ulaşım talebini karşılamaya artık yetmiyor. Metromuz, vatandaşımıza rahat ulaşım imkânı sunacak. Organize Sanayi Bölgelerimiz, Türkiye ekonomisinin can damarı. Her sabah İstanbul'dan yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi, mesai için şehrimize akıyor. Her akşam bu vatandaşlarımız İstanbul'a dönüyor. Bu akışın, şehri yormadan sürmesi, iş gücünün trafik stresinden kurtarılması hayati bir ihtiyaç. Metromuz, şehrimizi yorulmaktan, iş gücünü trafik stresinden kurtaracak.” dedi.

 

YATIRIM MALİYETİ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN

Başkan Karaosmanoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. kişinin görünür rütbe-i aklı eserinde. Bizim ayinemiz, Kocaeli'ye kazandırdığımız eserlerdir. Kocaeli'yi birincilik kürsüsüne taşıyan projelerimizdir. Kocaeli Raylı Sistemleri, Kocaeli Metrosu, Gebze OSB – Darıca Sahil Metro hattı bunlardan biridir. Yerin altında, gidiş geliş toplam 31,2 kilometre, 6,5 metre çapında tünel kuracağız. Bu yatırım, hem yatırım tutarı, hem özellikleriyle, Kocaeli için yeni bir zirvedir. Bütün yatırım maliyeti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Türkiye'de bunu yapabilen il sayısı, bir elin parmaklarından azdır. Ve bunlardan biri artık Kocaeli'dir.” dedi.

“ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN”

Hattı Marmaray ve Sabiha Gökçen hatlarıyla da bağlanacağını kaydeden Başkan Karaosmanoğlu” Hayal ettik. Vaat ettik. Projelendirdik. Allah'ın izniyle bugün temelini atıyoruz. Gebze'ye, Darıca'ya, Çayırova'ya, Dilovası'na... Kocaeli'ye ve ülkemize hayırlı olsun. Bize mührü teslim ederek, Bize bu eserleri yapma fırsatı veren vatandaşlarımıza, bize çalışma azmi veren, teşvik eden, Yolumuzu açan, kol kanat geren, Cumhurbaşkanımıza duble yolların, Hızlı trenin, havaalanlarının…Türkiye'nin ulaşım yatırımlarının kaptanı olan, teşrifleriyle bizi onurlandıran Meclis Başkanımız Sayın Binali Yıldırım'a... Şehrim ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Metromuzun ilk adımı hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

“İÇ VE DIŞ GÜÇLERE EN GÜZEL CEVAP”

Ülkemiz ve milletimiz için bugün hayırlı bir hizmetin ilk harcını koymak için bir arada olduklarını kaydeden TBMM Başkanı Binalı Yıldırım”  Atacağımız bu temel, dış güçlere en güzel cevap olacaktır. Ekonomimizi zora sokacak dış mihraklar şaşkınlıklarını gizleyemeyecekler. İstikrarımızdan rahatsız olanları biliyoruz. Ensesine vurulup lokması alınan bir Türkiye yok artık. Artık olayları seyreden değil yöneten bir Türkiye var. Cumhurbaşkanımız Recep T       ayyip Erdoğan önderliğinde daha çok çalışarak, cennet ülkemizi cehenneme çevirmek isteyen iç ve dış mihraklara cevap niteliğindeki  şimdi temelini atacağımız metro gibi hizmetleri üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SEVGİ BİZİM GIDAMIZ”

“Bu topraklarda atılan her kazma ile dikilen her sütun ile coşku ve heyecanı katlanarak büyüyen vatandaşlarımıza sevgilerimi sunuyorum “ şeklinde konuşmasını sürdüren Yıldırım “ Sevgi bizim gıdamız, Milletimize sevgi ile hizmet üretiyoruz. Biz bu sevgiyi ne kadar yayarsak o kadar toplum olarak mutlu oluruz. Türkiye güçlü bir ülke. 81 milyon vatandaşımızı doyuracak bir güze sahibiz. Bu noktada Kocaeli çok önemli bir güce sahip. Arazisi en küçük illerden birisi olmasına rağmen Kocaelili insanımızın çalışkanlığı ile 192 ülkeye ihracat yapan bir il. İnsanlara iş ve aş kapısı olan bir kent. Bu noktada ulaşım için artık yer üstü yetmiyor. Yer altından yollar yapmak gerekiyor. Kocaeli’nin çalışkan başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bugün işte verdiği sözü tutuyor. Onun mutluluğunu yaşıyoruz hep birlikte” dedi.

“BİR MÜJDE DE KUZEY OTO YOLU”

Temeli atılacak çalışmanın Kocaeli’nin kalitesini daha da yükselteceğini kaydeden Yıldırım” Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı ile Kocaeli’de toplu taşıma Kuzeyden Güneye artık çok daha rahatlayacak. Dünyanın en son teknolojisi kullanacak. Benzerlerinden farklı olarak akıllı metro şeklinde hizmet verilecek. Sürücüsü olmadan merkezden hareketler yönlendirilecek.  Ayrıca bir müjde daha vermek istiyorum. Önümüzdeki süreçte E-5’e, TEM’e İzmit’in arkasından geçen Kuzey Oto Yolu bağlantısı tamamlanacak. Böylece hem Anadolu akasına hem de Avrupa yakasına rahatlıkla ulaşabileceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol ile birlikte Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı’nın temeli atıldı.

METRO HATTI, YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYECEK
Yüksek teknolojili, sürücüsüz, ekonomik, güvenli, esnek, geliştirebilir olarak tasarlanan Gebze OSB – Darıca Sahil Hattı 15.6 km uzunluğunda, 6,5 metre çapında iki tünelden oluşacak.  12 istasyondan oluşan hattın tamamı yerin altından geçiyor. Hat, 2022’de hizmete girecek. Gebze OSB – Darıca Sahil arası 19 dakikaya inecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi metro hattıyla; Gebze OSB bölgesindeki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmayı, şehir içi trafik yükünü asgari düzeye indirmeyi, kent merkezleri ve sanayi bölgelerine hızlı erişim sağlamayı, Darıca Sahiline ulaşımı kolaylaştırmayı, Kocaeli’yi ulusal ve uluslararası kara, hava ve raylı sistemlere entegre etmeyi, 2 metropol şehri yerin altından birleştirmeyi hedefliyor. Metro hattı, yeni yatırımlarla büyüyecek.

936 ARAÇLIK YERALTI OTOPARKI
Çift yönlü olarak saatte 64 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip metro hattı; İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Marmaray’a, TCDD Hızlı Tren Garı’na, ulusal ve uluslararası toplu taşıma ağlarına, kent merkezlerine entegre olacak. İki metropol yerin altından da birleştirilecek. 90 saniye aralıklarla sefer düzenlenecek. 936 araçlık yeraltı otoparkı, zemin üstünde otobüs peronlarını da kapsayan Park et Devam Et merkezleri inşa edilecek. 144 metro aracı kapasiteli Depo Merkezi’nde çevreci enerjiler kullanılacak. Hafif ve ağır bakımların yapılacağı Depo ve Kontrol Merkezi planlanan diğer hatlara de hizmet verecek. Kocaeli Büyükşehir tarihinin en büyük yatırımı olan Kocaeli Metrosunun 1. Etabı 5 milyar liraya mâl olacak. Yatırım, Kocaeli Büyükşehir’in öz kaynaklarıyla tamamlanacak.”

METRO PROJESİNDE HER ŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ

Son teknolojinin kullanılacağı projede 4. otomasyon düzeyinde bulunan tam otomatik sürücüsüz metro hizmet verecek. Yüksek performans, yüksek güvenilirlik ve düşük sefer aralıkları, düşük işletme maliyeti, yolcu taleplerine daha iyi yanıt verebilme metroların cazibesi artırıyor. Bu nedenlerden dolayı dünyada da geçişlerin başladığı tam otomatik metro sistemi Gebze hattında da uygulanacak. Sistem daha iyi ivmelenme, frenleme ve işletme hızı sayesinde son duraklar arası minimum yolculuk süresi ile daha üstün bir hizmet sağlıyor. Buna bağlı olarak yolcunun ortalama bekleme süresinde azalırken, yolcu yığılmalarının da önüne geçiliyor. İstasyonlardaki bekleme süreleri şartlara göre Kontrol Merkezi’nden ayarlanabiliyor. Personel bulunmayan trenlerde tren arızalarında daha fazla gecikme olabiliyor. Gecikme süresi uç istasyonlarda trenler hemen geri döndürerek giderilebiliyor veya boşlukları gidermek üzere sisteme yedek trenler dahil edilebiliyor.

TRAFİK KONTROL MERKEZİ

Sürücülü trenlerde sürücünün kabin değişmesi zaman alacağından bu gecikme süresi daha zor gideriliyor. Sürücüsüz metro sistemlerinde sürücü bulunmadığından sürücünün yaptığı tüm müdahale ve kontrolleri elektronik sistemler yardımı ile Trafik Kontrol Merkezi’nden yapılıyor. Trenin arıza, yangın, acil durum gibi durumlarda Kontrol Merkezi’ndeki tren ile ilgili iş istasyonuna gelen alarm bilgisine göre trene müdahale ediliyor.

ULAŞIM 19 DAKİKADA SAĞLANACAK

Gebze metro hattında bin 80 yolcu kapasiteli, 4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz metro kullanılacak. Sürücüsüz metro 12 istasyonlu, 15,6 kilometrelik metro hattında sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapmaya elverişli olacak. Gebze-Darıca arasında uzanacak 15.6 kilometrelik metro hattı çalışmasının bin 560 günde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Gidiş-dönüş toplam 32 kilometrelik bir hat yapılacak. Hattın yüzde 94’lük kısmı yerin altından işleyecek. Hatta 12 istasyon yer alacak. Darıca, Gebze ve OSB’ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak. Hattın 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak. Planlanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak. İlk istasyon olan Darıca Sahil İstasyonundan başlayacak olan yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB istasyonunda 19 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanacak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.