banner1227
banner1209
banner1214

Doğan, Meclise Veda Etti

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, döneminin son meclis toplantısını gerçekleştirdi. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya meclis üyeleri eksiksiz katılım sağladı. Tapuda Kabaoğlu İdari Tüysüzler mahalle konağının ikinci katında derslik olarak ayrılan iki adet odanın İzmit Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü’ne, Sağlık Evi olarak kullanılan kısmın Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’ne olan tahsislerinin iptal edilmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi. Plan bütçe komisyonu raporları oy birliği ile kabul edildi. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde, meclis üyeleri, veda konuşması yaparak, teşekkür etti.

 

HİZMET ETME ONURUNU YAŞADIM

 

Meclisin toplantısında konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Sonlar biraz buruk olur. Meclislerde ki bu sonu 3. Kez yaşayan birisiyim. Bir tanesi TBMM’deydi, önceki dönem ve şimdi. Ama bu burukluk güzel şeyleri hatırlamaya, güzel şeyleri tazelemeye de vesile olur. Belki o süreç içerisinde birbirimizden esirgemiş olabileceğimiz sözleri de söyleme vesilesidir. Son oturumlar gerçek duygu ve düşüncelerin söylendiği, daha insani ve sosyal oturumlardır.

 

MAKAMDA ÇOK AZ OTURDUM

 

Yaklaşık 10 yıldır burada İzmit için hep birlikte mücadele ettik. Biz, belediye başkanlığını, makamının özlük hakları, bir takım imkânları, bir takım havası için değil de o makamlarda olup güzel işler yapıp, şehirde güzel anılar bırakıp hizmet etme onur yerleri olarak gördük. Ben bunu görev sürem boyunca  kendime hatırlattım. Onun içinde her zaman ceketimi alıp gidecek gibi durdum. Makam koltuğunda da çok az oturan bir başkan oldum.

 

BORÇLARIMIZI YAPILANDIRDIK

 

10 yıl önce göreve geldiğimiz zaman Saraybahçe Belediyesi’nde, 5 ayrı belediyeyi devir aldık. Gerçekten çok yoğun çalıştık.  Şimdi, kurumsallaşmış, markalaşmış bir İzmit Belediyemiz var. Ofis usulü çalışan, vatandaşın hizmetine odaklı, herkesin görev tarifini iyi bildiği, herkesin belediyesi olarak, herkesin tarafsızca, adalet içerisinde hizmetini yapmasına çaba gösterdim. Bu anlayış belediyemizde üst düzeyde. Parayı iyi yönettik. Belediyenin alt yapısıyla, elektronik sistemiyle, modern arşivinin oluşturulmasıyla, bir çok teknolojik gelişmeyi getirdik. Hizmet binalarımızı yeniledik, geliştirdik. Elimizde ki devletle ilgili borç kısmının yarısını takaslarla, diğer kalanını yapılandırdık, şirketlerimizi katma değer çıkaran şirketlere dönüştürdük. Gayrimenkullerimizi 3 kata yakın arttırdık. Şuanda belediyemizin alacaklarını topladığımız zaman 80-90 milyonluk artısı olan getirimiz var.

 

TARİHİ ESERLERE EN FAZLA ÖNEM VERİLEN DÖNEM

 

Büyükşehir Belediyemizle uyumlu bir şekilde çalıştık. Bir cephaneliği şehrimize kazandırdık. Cephanlikte Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri, en büyük modern spor tesislerinden biri, deprem müzesi, sanal gerçeklik küresi, kadın sosyal yaşam merkezi ve cephanelik mesire alanı var. Gölkay Park 2. Etabını da tamamladıktan sonra güzel bir mesire alanı oldu. Ekopark’ı kazandırdık. Şehre şehir mobilyaları algısını getirdik. Şehirde bir bisiklet kavramını oluşturduk. Bu tüm Türkiye’ye örnek oldu. 80 bin bisiklet dağıttık. Pişmaniyeyi markalaştırdık. Her yıl Pişmaniye festivali yaptık. Tarihi eserlere en fazla önem verdiğimiz değerler oldu. Tarihi değerlerimizi gün yüzüne çıkarmaya çalıştık.

 

BİZİM HIRSIMIZ İŞİMİZİ EN İYİ YAPMAK İÇİN

 

Emekli Evleri kavramını getirdik. Çorba çeşmesini açtık. Kadınlara fitness ve spor faaliyetlerini 2009’da bizler başlattık. Bu dönem Büyükşehir de bunu örnek aldı. Çocuk Hakları Okulu’nu Türkiye’de ilk biz açtık. Çocuk İşçiliği Mücadele Merkezi’ni Türkiye’ye model olarak biz açtık. Muhtarlarla şehrin yönetişimini sağlamayı biz başlattık. Muhtarlarla işbirliği şeklinde bir çalışmamız var. Okul Hizmet Masası’nı Türkiye’ye model olarak biz sunduk. Elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalıştık.

 

HATA YAPMIŞ OLABİLİRİZ AMA YANLIŞ YAPMADIK

 

Hep kafamız işimizi başarmadaydı. Bizim hırsımız işimizi iyi yapıp başarma aruzumuzdu. Bu çalışma temposu içerisinde bazen en yakınlarımızı bile göremedik, kırdık da. Hata yapmış olabiliriz ama yanlış yapmadık. Her biriniz hakkınızı helal edin. Bu şehir yönetmesi kolay bir şehir değil. İzmit ilçe gibi görünüp, bütün şehrin yükünü kaldıran bir yer.

 

BİZİM MECLİSİM EN GÜZEL MECLİSLERDENDİ

 

Her zaman doğrular kazanır. Akçeli işlere hiç tenezzül etmedik, ettirmedik. Hem bürokrat arkadaşlara, meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Hiçbir zaman kanunsuz iş talebi zorlaması yapılmamıştır. Akçeli, şehrin menfaatlerine aykırı bir şeye izin vermedik. Bizim meclisimiz en güzel meclislerden birisiydi. İzmit kalitesinin altında bir tarzımız olmadı. Biz burada hepimiz görevimizi yaptık. Bu dönemi hep birlikte sonlandırıyoruz.

 

HAKKINIZI HELAL EDİN

 

Bitişler buruktur ama yeni başlangıçların da filizlenmesidir. Bizim iyi siyasetçiye, donanımlı insanlara her yerde ihtiyacımız var. Ben her zaman emrinizdeyim. Bir siyasi makama gelmek ve kalmak kolay değil. En büyük başarı o siyasi makamdan, temizken, iyiyken inebilmektir. Yeni heyecanlar yeni bakış açıları gelmelidir. Bu makamlarda sadece hizmet etme onurunu yaşamaktır. Hakkınızı helal edin, benim hakkım varsa helal olsun. Ben çalışma arkadaşlarımla gurur duyuyorum. En büyük teşekkürü halkımıza ediyoruz, her zaman yanımızda oldunuz” dedi.

 

BİZİM İNANCIMIZDA KADINLAR BAŞKÖŞEDE

 

8 Mart Dünya Kadınlar günüyle ilgili de konuşan Doğan, “Bizim hem inancımız hem Türk geleneği zaten kadını başköşeye kurmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, dünyaya model olmuştur. Daha kimse seçme hakkını vermezken, seçme ve seçilmeyi birlikte vermiştir. Çağdaş medeniyetler dediklerimize ders vermiştir. Gündeme gelen bir takım şiddet olumsuz olaylar biz erkekleri en çok üzüyor. Hastalıklı kişilerin yaptıkları yüzünden genelleme yapılıyor. Bundan sonra kadın bir başkanın olması şehir içinde farklı bir güzellik olacaktır” dedi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1213

banner1216

banner1019

banner1210

banner1219

banner1178