banner1860

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ AKREDİTE OLDU

Bu kapsamda devam eden çalışmalar neticesinde son olarak Fen Edebiyat Fakültesi, üniversitemizde akredite olan fakülteler arasında girdi. Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucunda Fen Edebiyat Fakültesi’nden beş bölüm akreditasyon belgesi aldı.

 

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda yapılan törende akreditasyon belgesi alan bölümlere sertifikaları verildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, FEDEK Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Gökay Kaynak ve Prof. Dr. Yavuz Ataman ile Denetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Bölüm Başkanları ile akademik ve idari personel katıldı.

 

Matematik 5, Arkeoloji, Biyoloji, Felsefe ve Kimya 2 Yıllığına Akredite Oldu

Matematik Bölümü’nün beş yıl, Arkeoloji, Biyoloji, Felsefe ve Kimya bölümlerinin ise 2 yıl akredite belgesi aldığı törende Dekan Prof. Dr. Halis Aygün, fakülte ile ilgili bilgiler vererek konuşmasına başladı. Fen Edebiyat Fakültesi’nde akreditasyon ve kalite süreçleri ile ilgili çalışmaların ilk olarak 2013 yılında görüşülmeye başlandığını belirten Dekan Prof. Dr. Aygün, fakültenin akreditasyon sürecini aktardı.

 

Bölümlerin öğretim amaçları, program çıktıları, öğretim planları, öğretim kadrosu, yönetim yapısı, eğitim-öğretim ve fiziki altyapı ile sürekli iyileştirme ve kalite güvence sistemleri başlıkları kapsamında değerlendirme sürecinden geçtiğini söyleyen Dekan Prof. Dr. Aygün, “Hem akredite olan beş bölümümüz hem de diğer dört bölümümüzde verdiğimiz eğitimin niteliğini arttırmak, ulusal ve uluslararası alanda rekabet edebilecek daha nitelikli mezunlar yetiştirmek için müfredat ve program güncelleme çalışmalarımız ile sürekli iyileştirme çalışmalarımız artan hızla devam etmektedir” dedi.

 

“Akreditasyon Önemli Katkılar Sunacak”

Akreditasyon sürecinin önemli katkılar sunacağını ifade eden Prof. Dr. Aygün, “Bölümlerimizin akreditasyon süreçleri, hem fakültemizde hem de üniversitemizde kalite kültürünün artması, kalite güvence sistemlerinin oluşturulması, kalite odaklı büyümenin gerçekleşmesi, üniversitemizdeki nicel büyümeye nitel büyümenin eşlik etmesi bakımından da büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu. Dekan Prof. Dr. Aygün, son olarak başta Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü olmak üzere akreditasyon sürecine destek veren herkese teşekkür etti.

 

FEDEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Ataman ise, “Öğretim programlarında kalite geliştirme çalışmalarını büyük bir başarı ile yürüten Fen Edebiyat Fakültesi bölümlerinin FEDEK akreditasyon belgelerinin takdimini gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek konuşmasına başladı. FEDEK’in amacı ve çalışma alanları ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ataman, “Kocaeli Üniversitesi yüksek öğretimindeki değişimlerin ve gelişimlerin farkındalık yarattığını görmekteyiz” dedi. Akreditasyon sürecinin katkılarına da değinen Prof. Dr. Ataman, sürecin bölümlerin eğitim kalitesindeki artış kadar,  ulusal ve uluslararası akademik dünya tarafından tanınırlığına da büyük katkı sağladığını ifade etti.

 

Bölüm Başkanları Akreditasyon Belgelerini Teslim Aldı

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin 2016-2017 akademik yılında değerlendirmek üzere FEDEK’e başvurduğunu söyleyen Prof. Dr. Ataman, Fen Edebiyat Fakültesi’nin akreditasyon belgesi alması ile birlikte diğer Fen Edebiyat Fakültelerinden öne çıkacağını vurguladı. Prof. Dr. Ataman, akreditasyon sürecinin hedef değil kaliteli eğitim-öğretim süreci olduğunu sözlerine ekledi.

 

Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Gökay Kaynak, Prof. Dr. Yavuz Ataman ile Denetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından bölümlere akreditasyon belgesi takdim edildi. Tören, akreditasyon belgesi alan Bölüm Başkanlarının teşekkür konuşması yapmaları ve aile fotoğrafının çekilmesi ile son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1857