banner1227
banner1209
banner1214

GSS BORÇLARINDA YENİ DÜZENLEME
 Bugünlerde Meclis gündemine gelmesi beklenen , genel sağlık sigortasında önemli değişiklikler yapacak. Torba Kanun yasalaştıktan sonra GSS prim borcu olanların borçları azalacak, hiç gelir testi yaptırmamış olanlara ise af gelecek. Diğer yandan, genel sağlık sigortası primlerinde de indirime gidilecek. Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012'den itibaren uygulanmaya başlandı ve hayatımıza gelir testi kavramı girdi. Ancak ne yazık ki, gelir testi kamuoyuna yeterince anlatılamadı. Vatandaş gelir testi yaptırmaya gitmeyince hastane kapısında sorun yaşamaya başladı.

SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR
Dolayısıyla, Türkiye'de ikamet eden herkese sağlık güvencesi sağlamayı amaçlayan Genel Sağlık Sigortası, gelir testi yaptırmayana borç yazan bir sistem haline geldi. Bugünlerde Meclis gündemine gelecek olan Torba Kanun'la bu sorunların önemli bir bölümü çözülecek. Genel Sağlık Sigortası hayata geçince, yeşil kart uygulaması sona ermişti. Yeşil kart yerine, yaşadığı hane içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşük olan kişilerin primlerinin devlet tarafından ödenmesi uygulamasına gidildi. Gelir testi yaptırması gerektiği halde teste girmeyen kişilerin adına her ay prim borcu yazılıyor. Diğer yandan, gelir testi sonrası yaşadığı hane içerisindeki kişi başına gelir asgari ücretin üçte birinden düşükse bu kişilerin GSS primlerini devlet ödüyor.

ARTIK SGK ÜSTLENECEK
Torba Kanun hayata geçtikten sonra gelir testi uygulaması da devam edecek. Gelir testi bugün itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılıyor. Ancak kanun sonrasında bu görevi 
 üstlenecek.

GELİR TESTİNİN AMACI DEĞİŞİYOR
Diğer yandan, gelir testiyle yalnızca primin kim tarafından ödeneceği belirlenecek. Gelir testi sonrası yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşük olanların primi devlet tarafından ödenecek. Gelir asgari ücretin üçte birinden yüksekse bu durumda kişi kendi primini ödeyecek. Ancak ödenecek prim gelir seviyesine göre fark etmeyecek. Eğer kişi kendi primini ödeyecekse ödenecek prim miktarı 49,4 TL olacak. Dolayısıyla, gelir testi prim miktarını belirlemek için değil, primin kim tarafından ödeneceğini tespit etmek için yapılacak.

BORÇLARA AF GELİYOR
Daha önce gelir testine girmiş ancak borcunu ödeyememiş kişilerin borçlarında da indirime gidilecek. Bu kişilerin aylık borçları 49,4 TL'nin üzerindeyse borçları 49,4 TL'ye düşürülecek. Örneğin, gelir testine girmiş ve 197,64 TL prim borcu bulunan kişinin aylık prim borcu 49,4 TL'ye düşürülecek. Bu borcu 12 ay içerisinde taksitle ödeyebilecek kişiler, bu süre içerisinde faiz ödemeyecekler ve sağlık hizmeti almaya devam edebilecekler. 50 TL devlet desteği alabilecek.

% 87 İNDİRİM
2016 yılı itibarıyla gelir testi sonuçlarına göre ödenecek GSS primleri en az 65,88 TL olarak belirlenmişti. Dolayısıyla, Torba Kanun sonrası prim miktarında en az yüzde 25 indirim olacak. Asgari ücretin üç katı ve daha fazla geliri olan kişiler için bu oran yüzde 87'yi bulacak.

3.5 MİLYONUN PRİMİ DEVLETTEN
2015'te 3.5 milyon kişinin primini devlet ödedi. Yani, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve geliri asgari ücretin üçte birinden düşük olan 3,5 milyon kişi ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlandı. Ancak gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayan kişilere de en yüksek düzeyden prim borcu yazıldı.


kaynak: takvim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1213

banner1216

banner1019

banner1210

banner1219

banner1178