banner2417

İYİ Parti’den Sülfirik Asit Tepkisi!

Körfez ilçede kurulması planlanan ve yasal izin sürecini de tamamlama aşamasında olan sülfirik asit tesisi ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı 21 Nisan’da yapılacak. Konu hakkında bu tesisin Körfez’e ve çevreye büyük zararının dokunacağına vurgu yapan İYİ Parti Körfez İlçe yöneticileri, düzenledikleri basın toplantısı ile gündem ile ilgili tepkilerini dile getirdi.

“NEDEN KÖRFEZ’DE YAPILIYOR?”

İlçe binasında gerçekleşen basın toplantısına İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Cahit Sürüm, il başkan yardımcısı Güner Çiçekli ve meclis üyesi Fevzi Canbaz katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan ilçe başkanı Sürüm, “Körfez’de böyle bir sülfirik asit tesisinin yapılmasına ve buna müsaade edilmesine şiddetle karşıyız. Böyle bir tehlikeli tesis neden ilçemizde yapılıyor, bunu anlayamıyoruz. Buna neden ve nasıl izin verildi?” dedi.

“STK’LER NEDEN YOKLAR?”

Körfez ilçenin önemli bir bölge olduğunu dile getiren Sürüm, “İnsanları koyun yerine konulup mallarına el koydular, şimdi de canına göz dikmişler. Bu yapılmak istenen proje riskli ve sıkıntılı bir iş. Başta Körfez Ticaret Odası olmak üzere, Körfez Esnaf Odası ve bütün STK’lar böyle bir konuda neredeler, neden sesleri çıkmıyor? Engellemek için neden taşın altına ellerini koymuyorlar? Riskin farkında değiller mi? Kentlerden uzak noktada Karadeniz sınır bölgeleri var, gidip oraya kursunlar. İnsanlardan biraz uzak kalsınlar. ÇED toplantısında yerimizi alacağız” diye konuştu.

“5 TANE ÇED TOPLANTISINA KATILDIK”

Sürüm’ün ardından konuşan İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Güner Çiçekli de Körfez’in yaşayanlar açısından son dönemde iyi bir kent olmamaya başladığını söyledi. İstatistiki verileri ortaya koyan Çiçekli, şöyle konuştu: “2015 yılı istatistikleri elimizde… Kocaeli’deki kanser vakaları yüzde 250 artış göstermiş. Böylesine tesislerin bulunduğu bir ortamda son 1 yıl içinde 5 tane ÇED toplantısına katıldık. Tamamı çok tehlikeli tesislerin kurulması ile ilgiliydi. Bunların hepsi Barbaros ile Hereke arasına sıkışmış projeler.

“KÜKÜRT HEPİMİZİ ZEHİRLER”

Sülfirik asit tesisleri ile ilgili 21 Nisan’da ÇED toplantısı var. Bu tesislerin çevre açısından tehlikeli olduğu ortada. Sermaye bunun tersini anlatır. Ama maalesef onların anlattıkları gerçek değil. Sermaye sahiplerinin zararlı değil diyerek övgüyle sözünü ettikleri kükürt atmosfere salındığında en az bir hafta 10 gün askıda kalır. Atmosferde suyla buluştuğunda asit yağmuru olarak yeryüzüne ulaşır. Böylece hepimizi zehirler.

“SADECE KÂR İÇİN YAPILIYOR”

Yapılmak istenen tesisin kapasitesi yıllık 200 bin ton civarında. Sülfirik asit tesisleri dünyada yatırım anlamında maliyeti en az ama karı en fazla olan tesislerdir. Bizler bunun karşısındayız. Bu tesisin özellikle Kabakoz’da asit yağmurları ile tekrar karşılaşmak istemiyoruz. Çevreye duyarlı ve insan sağlığına önem veren yöneticilerin de ÇED toplantılarına katılmalarını bekliyoruz. 21’inde Körfezli yerel yöneticilerin STK’ların, ilçe halkının yanında olduklarını gösterme adına ÇED toplantısında olmalarını istiyoruz”.

“TESİS DİLOVASI’NDA KURULSUN”

Güner Çiçekli’nin ardından konuşan ve tesisin eski Modül Çelik’in bulunduğu alana yapılacağını hatırlatan meclis üyesi Fevzi Canbaz da konuşmasında şunları söyledi: “Biz 1999 depremi yaşamış, TÜPRAŞ yangınını yaşamış, amonyak tanklarının patlamasını görmüş insanlarız. Hava kirliliği ve kanser vakaları had safhada. İYİ Parti olarak sanayiye ve sanayiciye karşı değiliz. Fakat bu tesisin yapılacağı yer burası değildir. Yasal olarak da yapılması mümkün değil. Dilovası bölgesinde bu tesis kurulmalı. İYİ Parti grubu olarak bu tesisin ilçemizde yapılmasını istemiyoruz, olmaması gerekir”.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352