KALEM MAKAMIN NAMUSUDUR..! 

Özel Kalem, adı üzerinde olan özel bir anlam yüklü görevdir. Çok dikkat edilmesi gereken çok fedakârlık isteyen, her şeyi bilme zorunluluğu, her şeyi takip etme becerisi, çalışkanlık sebat, dürüstlük, sabır ve güvenirlik isteyen bir görevdir. Özel Kalem Başkanla vatandaş arasında çok önemli bir köprüdür. İyi bir Özel Kalem Müdürü, birlikte görev yaptığı zatın elidir koludur. O'nun namusudur. O'nu yüceltecek, başarılı kılacak kişidir.
 

Özel kalem hizmetini yürütmek bir meziyettir. Herkes özel kalemi yürütemez. Herkes sekreterlik yapamaz. Her şeye rağmen yapanlar yok mu? Var, çok. Ama onlar Ziya Paşa’nın söylediği mısrada gibi yapanlar.

Asiyab-ı sengi’yi bir har da olsa döndürür,

Döndürür ama, mili kırar çarka sıçar harabeye döndürür.

Yani; (Değirmen taşını bir eşek bile döndürür. Döndürür ama mili kırar çarka pisler... Velhasıl işin içine eder.)

 

Özel kalem müdürlerinin vasıfları neler olmalıdır?

Her şeyden önce karşısına gelenleri en güzel ve en mükemmel (ahsen-i takvim) bir şekilde yaratılan insan olduğunu düşünmeli. Ve böylece madde de olduğu gibi manada da insan olmalı. Mana da insan olunca, hareketleri, tavır ve davranışları insana yakışır şekilde olur. Makamla, mevkiiyle, boyla, kiloyla rütbe ile zenginlikle insan olunamaz. Tavır ve davranışlarla insan olunur. Zaten dünya üzerinde herkes insanın vasıflarını taşımış olsa, ne kavga, ne savaş, ne kıskançlık, ne de egoistlik olmaz. Herkes işinde, gücünde temiz ahlaklı ve yüksek karaktere sahip olarak yaşamını devam ettirir.


 

Sabırlı, çalışkan, lisan bilen, çok iyi bilgisayar kullanan, her konuda bilgi sahibi, dürüstlükten asla taviz vermeyen, elinde güç varken güçsüzlere yardım eden (bu her gelene iş aş verilecek demek değildir. İnsanca ilgilenmek yeter), Başkan eşi ile iyi diyalog içinde olması, alt kadrosunu koruması onları sevmesi, devletin memuru olduğunu bilerek gücünü devletten yana kullanması, sorumluluk almaktan inisiyatif kullanmaktan korkmayan. Bütün bunların yansıra aynı zamanda iyi bir insan, iyi bir çalışan.

sabırlı, güler yüzlü, her zaman şık giyinen, bakımlı, temiz karakterli dürüst ve yapıcı olan, sır saklayan, dedikodu yapmayan, her şeyi düşünen, diplomasi ve protokol kurallarını bilen, maiyetinde çalışanların kıymetini bilen koruyan, gönlünü, kapısını ve telefonlarını herkese açan hizmet aşığı yiğit bir karaktere sahip, ciddi devlet anlayışı, dürüst ve hassas kişiliği ve çalışkanlığı nedeniyle HERKESİN TAKDİRİNİ ALAN KİŞİDİR.

Vesselam....

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.