Karaosmanoğlu; ‘’Dünyaya Adalet Getirecek Nesli Hep Birlikte Yetiştireceğiz’’

 

 

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Hasan Yılmaz ve yönetimini Gebze ilçesindeki makamında ağırladı. Eğitimden yurt hizmetlerine kadar birden fazla konunun görüşüldüğü birliktelikte, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunun başarıya ulaşmasında gençlerin donanımlı eğitimin almasının yanı sıra onlara sanat, kültür ve spor alanlarında da aktif olmasının gereğine vurgu yapıldı.

 

“AYAĞA KALKMIŞ BİR MİLLET OLARAK KOŞMAYI SÜRDÜRECEKTİR”

24 Haziran seçimleriyle Türkiye’nin, İslam ve gönül coğrafyamız için var oluş mücadelesinin en önemli mihenk taşı olduğunu dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Ya geri gidecektik ya da dünyaya adalet getirmek için tekrar ayağa kalkmış bir millet olarak koşmayı sürdürecektik. Çok şükür milletimiz Türkiye’nin şahlanışına dönük koyduğu irade ayağa kalkmış bir ülkenin vatandaşları olarak gençlerimizin gelecekte söz sahibi olacağına olanak sağlamıştır. İşte bu sürecin ardından uzun yıllardır yetişmeleri için çalıştığımız gençlerimize güveniyoruz. Dünyaya adalet getirecek nesli STK’larımızla birlikte yetiştireceğiz” ifadelerini sarf etti.

 

“CAYDIRICI ÖNLEMLER DE HAYATA GEÇİRİLECEK”

Eğitim kurumlarının yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşlarının gençlik üzerine düşen görevlerinin varlığına da dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, günümüzün sorunları arasında yer alan bağımlılıkla mücadele programlarının önemini de değindi. Bu dönem uyuşturucu ile mücadele yüksek kurulunun daha etkin çalışmasının sağlanacağına vurgu yapan Karaosmanoğlu, “Okul etrafında kurulan Narkotimlerin sayıları ve nitelikleri daha da artırılacak olmasını çok önemli buluyorum. Özellikle uyuşturucuyla mücadele hususunda toplumsal mutabakatın sağlanacağı caydırıcı önlemler de hayata geçirilecek. Madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında eğitim programları düzenlenecek. Ayrıca, tüm gençlik merkezlerinde faaliyetlere katılan gençlere farkındalık eğitimleri verilecek. Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaların tam da merkezinde olacağız. Bu görevlerin yapılmasında STK’larımız da sorumluluk almalıdır” ifadelerini sarf etti.

 

“GENÇLERİMİZE ULAŞTIRMALI VE OKUMALARINI SAĞLAMALIYIZ”

Teknolojik bağımlılığın da önüne geçilmesi gereken diğer bir sorun olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Bu noktada ailelerimize çok önemli görevler düşmektedir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi çağın gerekliliklerinden uzak tutmak yerine onları verimli kullanmanın yolunu göstermemiz gerekmektedir. Millet olarak neslimizin geleceğinin güvenli ve sağlıklı olması da bu gibi önlemlerden geçtiğini bilmeliyiz” şeklinde konuştu. Türkçenin, dünyanın en kadim ve yaygın olarak kullanılan dillerinden biri olduğuna ve bugün geniş bir coğrafyada farklı lehçe ve ağız değişiklikleriyle etkisini sürdürdüğüne de işaret eden Karaosmanoğlu, “Geçmişte Yusuf Has Hacip, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Ali Şir Nevai gibi isimlerin, Türkçenin taşıyıcısıydılar. Son yüzyılda da Türkiye’de Mehmet Akif, Ömer Seyfettin, Yahya Kemal, Necip Fazıl, Arif Nihat Asya, Azerbaycan’da Bahtiyar Vahabzade, İran’da Şehriyar gibi pek çok dil ustasının, Türkçenin gücünü gösteren eserler ortaya koyduğunu gördük. Bu eserleri gençlerimize ulaştırmalı ve okumalarını sağlamalıyız” diyerek açıklamalarını tamamladı. Görüşme karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.