Karaosmanoğlu; ‘’Yatırım ve hizmetlerimizden hız kesmedik’’

Birliktelikler sonrası yaptığı açıklamada Kocaeli’deki hizmetlerin geldiği son durumu da gözler önüne serildi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ve Körfez Ticaret Odası önceki dönem Başkanı Sibel Moralı’yı iş yerlerinde ziyaret etti. Kocaeli’nin üretim ve yatırım kenti olmasının yanı sıra yaşamın tüm renklerine sahip çıkan anlayışla huzur kenti olduğunu birlikteliklerde dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli’de insanımızın iş ve aş sahibi bir kent olmasının yanı sıra mutlu bir yaşam sürmesi için çalışıyoruz. Bunun yatırımla olacağını ve yeni ekonomik alanların oluşturulmasına bağlı olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle sanayicimizin, ticaretle uğraşan insanımızın ve yatırımcımızın önünü açmak için çalışıyoruz” dedi.

“YATIRIMLARLA PİYASAYA HAREKET GETİRİYORUZ”

Ülkemizin çeşitli dış baskılara boyun eğmediği ve onurlu bir duruş sergilediği için çeşitli güçlerin baskısı ile karşı karşıya kalmasına karşın ekonomik alanda adımlarını sağlam bir şekilde attığını da ziyaretler sonrası yaptığı açıklamada dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Ekonomik anlamda belki biraz bunalttılar. Ancak hükümetimizin aldığı yerinde önlemlerle Allah’ın izni ve Aziz Milletimizin dualarıyla bu işin de üstesinden geleceğiz. Bütün bunların yanında biz de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, elimizi taşın altına koyduk çalışıyoruz. Bütün olumsuzluklara rağmen yatırım ve hizmetlerimizden hız kesmedik. Böylece hem hemşehrilerimizin ihtiyacı olan yatırım ve hizmeti kendilerine sunuyoruz, hem de oluşturduğumuz yatırımlarla piyasaya hareket getirip, istihdama katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

“TRAFİK YOĞUNLUĞU BU PROJE İLE ORTADAN KALDIRILACAK”

Kocaeli Metrosu’nun istihdama ve ekonomiye büyük katkısı olacağını vurgulayan Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapımına başladığımız Gebze–Darıca Metro hattı yaklaşık 15,6 km uzunluğunda, çift hat sistem olmak üzere toplam 12 istasyondan oluşuyor. Hatta, 1 adet yer üstü istasyon, 8 adet aç-kapa sistem yeraltı istasyon ve 3 adet tünel sistem yeraltı istasyonu bulunmaktadır. Güzergah, Darıca Sahil İstasyonunda hemzemin istasyon ve hemzemin hat şeklindeki başlayıp, son istasyon olan OSB istasyonundan sonra depo içinaçık hatta çıkana kadar yeraltında olacak. 15,6 km olan metro hattının 14,7 kilometresi tünel ve 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. Proje Tamamlandığında; trafiğin yoğun olduğu Gebze-Darıca ilçelerinde yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahip ulaşım sistemi kente kazandırılmış olacak. Gebze-Darıca ilçelerinin başta Marmaray İstasyonu ile İstanbul olmak üzere diğer şehirler ile bağlantısını sağlayacağız. Organize Sanayi Bölgesine çevre il ve ilçelerden gelen fabrika servis ve özel araçlarının oluşturduğu trafik yoğunluğu bu proje ile ortadan kaldırılacak” ifadelerini sarf etti.

“SAHİLLERİMİZ VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞMAYA BAŞLADI”

Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ile sohbetinde Kocaeli’de deniz ticaretinde bahseden Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli bir dönemin sadece sanayi kentiydi. Kirli, puslu havası bir de hafızalara kötü kokusuyla kazınan İzmit Körfez’i ile tanınıyordu. Tarihindeki kara yazgısına 1999 Marmara depreminde aldığı derin yaralar da eklendi. Kocaeli’nin makus tarihi ise 2004 yılında çıkarılan büyükşehir yasasıyla birlikte değişmeye başladı.

Şimdi, kültürden sanata, turizmden sosyal hizmetlere kadar, tramvay, metro gibi mega ulaşım projeleriyle adından söz ettirten bir Kocaeli var artık. İzmit Körfezimiz temizlendi vatandaşıyla buluştu. Gemilerin bıraktığı sintine atıklarını, fabrikalardan çıkan kirlilikleri önleyince denizlerimiz vatandaşımıza gülmeye, sahillerimiz vatandaşlarımızla buluşmaya başladı” şeklinde konuştu.

“DEV PARK 7’DEN 70’E HERKESİ KUCAKLIYOR”

Kocaeli geçen bu süreçte altyapısı, çevresi, ulaşımı, turizmi ve sporuyla yeni bir vücut kazandığını da vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Türkiye’de ilklerin adresi oldu. Sınırları 110 kat büyüyen Kocaeli’nde 44 belediye kapatılarak, 12 ilçe belediyesi oluşturuldu. Tüm bölgelere aktif hizmet getirilmeye başlandı. Büyükşehir kanalıyla kentin tamamının tek elden planlaması sağlandı. Konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanılması kararlarını belirleyen çevre düzeni planları çıkarıldı. KUTAS (Kocaeli Uydudan Takip Sistemi) ile kaçak yapılaşmanın önüne set çekildi. Kocaeli genelindeki düzensiz ve plansız her nokta kamulaştırma kapsamına alındı. Bir zamanların sadece sanayiyle anılan kenti bir sahil cennetine dönüştü. Gebze’den Karamürsel’e tüm sahil şeridi kentlilerin hizmetine açıldı. 23 sahil parkıyla İzmit Körfezi adeta cennetten bir köşeyi andırıyor. Türkiye’nin ilk endüstriyel dönüşüm parkı olan Sekapark ise Kocaeli sınırlarını da aştı, Marmara’nın etkinlik merkezi haline dönüştü. 600 dönümlük eski Seka arazisi üzerine kurulan dev park 7’den 70’e herkesi kucaklıyor” açıklamasını yaptı.

“MARMARA’NIN İNCİSİ UNVANINI TEKRAR KAZANDI”

Kocaeli sanayi kenti olmanın bedelini yıllarca ödediğini de dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin havadan, karadan ve denizden entegre çevre politikasıyla kentin soluk benzine renk geldi. Ağaçlandırma ve yeşillendirme seferberliği ile 8 milyon adet fidan toprakla buluşturuldu. 10 kat daha yeşil bir Kocaeli kuruldu. Kişi başına düşen yeşil miktarı 1 metrekare iken bugün 14 metrekare oldu. 16 adet mesire alanı ile Kocaeli’nin yaşama enerjisi arttırıldı. Kocaeli’nde 14 yıl önce 1,5 km olan yürüyüş yolları bugün sadece sahillerde 135 km’yi aştı. Hiç olmayan bisiklet yollarının uzunluğu ise 60 km’yi geçti. Kocaeli’nde 1500 km uzunluğunda treakking parkuru oluşturuldu. Ayrıca Kocaeli her yıl 1,5 milyon lale açıyor.  Kent genelinde 3.265 km içme suyu, 2.287 km kanalizasyon, 291 km yağmursuyu hattı ve 57 km dere ıslahı yapıldı. Yapılan arıtma tesisleriyle İzmit Körfezi’nde arıtılan atık su miktarı yüzde 20’lerden 100’e ulaştı. Sadece Gebze’de devreye alınan 67 milyon liralık arıtma tesisi 670 bin nüfusun evsel ve sanayi atığını arıtıyor. Kötü kokusu ve kirliliği ile anılan İzmit Körfezi ise yapılan arıtma tesisleri, havadan kontrolü sağlayan deniz uçağı, katı atıkları toplayan deniz süpürgeleri ve denetim tekneleri ile mavi günlerine geri döndü, Marmara’nın incisi unvanını tekrar kazandı” diyerek açıklamasını sürdürdü.

TÜRKİYE’DE İLK SCADA SİSTEMİ

Altyapıda sorunlar bir tık’la çözüldüğünü de belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Türkiye’de ilk kez SKADA ile elektronik ortamda suyla ilgili tüm sorunlara saniyelerle müdahale ediliyor. Bu sistem sayesinde olası kaçaklara daha hızlı müdahale edilebiliyor. Sistem sayesinde kayıp kaçak oranı yüzde 72’lerden 30’lara düştü. Büyükşehir, hem çevreci hem de tasarruflu olması dolayısıyla Kocaeli’nde çevre dostu doğalgazlı ayrıca kütüphaneli otobüs dönemini başlattı. Alçak tabanlı olması dolayısıyla engellilerin de kullanımına uygun olan otobüsler klimalı olup yaz kış konforlu yolculuk imkanı sunuyor. Ve bisiklet taşıma aparatıyla da vatandaş bisikletiyle yolculuk edebiliyor. Atıl ve kullanılamaz halde olan sahiller düzenlenerek yeni yaşam alanları oluşturuldu. Körfez’in çevresinde 23 kumsal vatandaşın hizmetine sunuldu. Körfez su sporları ve etkinliklerle sürekli gülümsemeye başladı. Denizdeki canlılık birçok spor organizasyonunu da beraberinde getirdi.

İzmit Körfezi’nde Uluslararası Yüzme ve Balkan Yelken Şampiyonası gibi spor organizasyonları yapılıyor. Sahillerimizde temiz denizin sembolü mavi bayraklar dalgalanıyor” dedi.

“DENİZLE HALK ARASINDAKİ TÜM ENGELLER DE ORTADAN KALKTI”

Büyükşehir’in Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir adımı olan Erenler-Cedit Konutları ile Kocaeli sosyal yaşam alanlarıyla tanıştığını da belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Kentsel dönüşüm projeleriyle kentin geleceği planlanırken Büyükşehir konut hamleleriyle herkesi evsahibi yapma hedefine emin adımlarla ilerliyor. TOKİ ve Kent Konut tarafından 25 bin konut yapıldı. Kocaeli’de itfaiye ve ambulansların giremediği yollar 2004 yılı öncesinde kaldı. Santral mevkii ile Umuttepe’ye kadar uzanan yolun 25 metre genişliğe kavuşturulmasıyla ortaya çıkan modern bulvarla kabus dolu günler sona erdi. 3 etap halinde yapılan çalışmalarla öğrencilerin ve hastaların üniversiteye ulaşımı kolaylaştı. Kocaeli’nde özellikle ana arterlerde dar ve bozuk görüntüler yerini modern bulvar yollara bıraktı. D-100’de geçişler daha konforlu ve güvenli hale getirildi. D-100 Karayolu ve Kuzey Yan Yolu birbirinden tamamen ayrıldı. Kuzey ve Güney yan yollarla birlikte güzergâh 12 şeride çıkarıldı. D-100’e kente yakışır, yürüyen merdivenli, asansörlü üç görkemli yaya köprüsü yapıldı. Denizle halk arasındaki tüm engeller de ortadan kalktı” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

“SOSYAL BELEDİYECİLİKTE BİR DEVRİME İMZA ATTIK”

Kocaeli genelinde trafiği rahatlatmak için atılan bir diğer önemli adım da kavşaklar olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kavşakların etrafı yeşillendirilip çiçeklendirildi. Bu görüntü kentin yeni imajına da yakıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilikte de öncü çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Türkiye’ye model olan bu projeyle sosyal belediyecilikte bir devrime imza attık. Bu projeyle, vatandaşların beslenmenin temelini oluşturan et, süt, balık gibi besinleri de temin edebilmesi sağladık. Büyükşehir’in önemli sosyal projelerinden biri de Birleşmiş Milletlerin örnek gösterdiği Annelere Süt Kampanyası. 2005 yılından bu yana sürdürülen kampanya kapsamında tüm anneler hamileliklerinin son 3 ayı ve doğumdan sonraki ilk üç ay olmak üzere 6 ay süresince süt yardımı alıyor” dedi.

KOMEK’LE HERKESİN BİR MESLEĞİ VAR 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) 10 yılda 41 kurs merkezinde 118 branşta 250 bin kişiye ücretsiz meslek ve sanat eğitimi verdiğini de dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “KO-MEK, İŞ-KUR işbirliğiyle de işsizlere yönelik kurslar açtık. Eğitim deyince Kocaeli ile özdeşleşen çalışma; Türkiye’ye de öncü olan bilgisayar dağıtım projesi. Büyükşehir her ilköğretim 6. sınıf öğrencisine ücretsiz dizüstü bilgisayar ve tablet dağıttık. Çocukların doğru bilgiye, doğru mekânda ulaşması için kurulan ve ücretsiz olarak faaliyet gösteren Bilgi Evi sayısı 12 ilçede 15 oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak Seka eski fabrika arazisi üzerinde de Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise sayılı bilim merkezlerinden biri olan Kocaeli Bilim Merkezi’ni hizmete açtık. Kocaeli Bilim Merkezi’nde 200 sergi düzeneğinin yanı sıra eğitim programları, bilim gösterileri, bilim kampları düzenleniyor” vurgusu yaptı.

 

KENTİN 100 YILLIK RÜYASI AKÇARAY

Büyükşehir Belediyesi vizyon projelerinden biri olan ve toplu taşımada Kocaeli’nde yeni bir dönemi başlatan tramvay ile Sekapark ile Otogar arasında konforlu ulaşım sağlandığını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Yeni 4 km’lik hata bunu daha da uzatıyoruz. Bunların yanı sıra ücretsiz otoparklar, kültür merkezleri, spor salonları, Kılavuz Gençlik Projesi, Anne Şehir Projesi gibi yüzlerce proje hayata geçirildi. Bugün kent bir dünya markası haline geldi.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.