Kocaeli Üniversitesi Romanya’da  Temsil edildi.

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ahmet KÜÇÜK, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Prof.Dr. Mehmet YILDIRIM ve birçok akademik personel bu organizasyona katılım sağladı.

Kongre Düzenleme Komitesi Başkanları Çanakkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Yusuf AVCI, Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyeleri Doç.Dr. Doğan YÜKSEL, Dr. Öğretim Üyesi Serhat KÜÇÜK 14 farklı ülkeden 110’nun üzerinde bildiri ile başarılı bir uluslararası kongre gerçekleştirildi.

Düzenlenen organizasyonlarda etkinlik onur konukları olarak Romanya’nın Türkiye Büyük Elçisi Osman KORAY ERTAŞ, Romanya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Tamer ATALAY ve Romanya ‘nın tanınmış akademisyenlerinden Suçi PUSKAS ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Kerim GÜZEL konuşma yaptı.

Davetli konuşmacı olarak katılan; Romanya'nın yaşayan alimlerinden Tarihçi, Türkolog Mustafa Ali MEHMET, Romen ve Türk Millet tarihi hakkında açılış konuşmasını gerçekleştirirken,  “Balkan ülkelerinde de olduğu gibi Romenlerde bir damla Türk kanı olduğunu ve bu topraklarda Romen ulusu üç ilke halinde Türk ulusuna teşekkür etmiştir, birincisi EFLAK, ikincisi BOĞDAN, üçüncüsü ise dağların ötesindeki topraklar anlamına gelen ERDEL, bu üç ülke gelişmeye başladığın dönemde Osmanlı balkanlara gelir ve Romenler Osmanlı himayesini kabul etmesiyle Türkler ile Romenlerin ilişkileri başlamış oldu” şeklinde konuştu.

Davetli konuşmacı olarak katılan; Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Ahmet Şükrü ÖZDEMİR ise Eğitimcilerin Sahip Olması Beklenen Sosyal Yeterlilikler konu başlığı ile ilgili sunumunu gerçekleştirirken, Türk Dili ve Edebiyatı Profesörü, Akademisyen Orhan SÖYLEMEZ, Türk Dünyası hakkında açılış konuşmasını yaptı.

Açılış konuşmaları sonrası ödül ve plaket törenine geçilmiş ve Kongre Genç Araştırmacı ödüllerine üniversite Öğretim Görevlisi Burcu YÜKSEL, Çanakkale Üniversitesi Araştırma Görevlisi Senem GÜRKAN, Düzce Üniversitesi öğrencisi Şerife ÖZDEMİR layık görülmüştür. Kongre Araştırmacı ödülünü ise Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Murat AĞARI ve Prof.Dr. Mücahit COŞKUN’a verildi.

Bir festival havasında gerçekleştirilen Uluslararası Multidisipliner Çalışmaların sunulduğu bilimsel etkinlikte sunumlardan sonra, Transilvanya kültür gezisi yanı sıra Doç.Dr.Şemsettin Ziya DAĞLI Ebru ve Resim Sergisi, gerçekleştirdi.

Eş zamanlı gerçekleştirilen kongrelerde Türkiye Romanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında eğitim, siyasi, ekonomik ve ticari hususların değerlendirilmesi, Türk kültürünün özellikle Avrupa ve tüm dünyaya tanıtılması misyonu gerçekleştirilmiş ve iki üniversite arasında ikili erasmus öğrenci ve personel değişim programı anlaşmaları imzalandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.