KÖRFEZ'DE TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Rutin hizmetlerini de aksatmayan, millete hizmet için büyük çaba gösteren Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, bu kez daha farklı bir alanda yine çok özel bir çalışma ile öne çıkıyor

BÜYÜK İLGİ GÖSTERİLDİ

Başkan Şener Söğüt’ün talimatı ile uzun süredir hazırlık çalışmaları tamamlanan “Çiftçimize Yüzde 100 Hibe Buğday Tohumu” projesi ile ilçede tarımla uğraşan ilçedeki çiftçilere tamamen yerli ve milli olan tohumlardan dağıtıldı. Sevindikli Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün yanı sıra, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, Körfez İlçe Tarım Müdürü Semra Koşumcu, Körfez Muhtarlar Derneği Başkanı Engin Öztürk, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

TARIM DESTEKLERİNİ KONUŞTUK

Törende konuşan ve proje ile ilgili genel bilgileri veren belediye başkanı Şener Söğüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tarımı konuşuyoruz. Yerel yönetimler olarak tarımın neresindeyiz diye düşünürken istişare ile, ortak akılla güzel bir projede bir araya geldik. Körfez Belediyemiz, Tarım İlçe Müdürlüğümüz, Körfez Kent Konseyimiz olarak çiftçilerimizde bir araya geldik. Tarımın bizim için çok öneminden hareket ederek nasıl destek olabileceğimizi konuştuk.

56 BİN DÖNÜK TARIM ARAZİMİZ BULUNUYOR

Körfez ilçemizdeki arazi boyutu 308 bin dönüm civarında. Bu miktarın 56 bin dönümü tarım arazisi. Özellikle sanayi ve limancılık faaliyetleri ile anılan Körfez gibi bir bölgede tarımın nasıl ayağa kaldırılacağı önemli bir başlıktır. Çiftçilere nasıl desteklerin sağlanabileceği, alın terinin hakkının nasıl verilmesi gerektiği konuları hepimiz için çok özel ve önemlidir.

TARIM ARAZİLERİNİN TAMAMINI KULLANALIM

Bu zamana kadar ilgi bakanlığımız, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve Körfez Belediyesi olarak bizler önemli desteklerde bulunmuştuk. Tarım basit bir konu değildir. Uygarlık tarihinden bu yana önemini yitirmeyen tek alan tarımdır. İnsanımızın beslenme ihtiyacını buradan karşılanıyor. O yüzden tarım hayati öneme sahip bir alandır. O yüzden tarım arazilerin bir karışını bile boş bırakmamalı, ekonomiye dahil etmeliyiz.

BÜYÜKAKIN’I UNUTMADI

Son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz de tarıma yönelik, çiftçimize destek olmak için 38.5 milyon liralık çok ciddi bir paketi açıkladılar. Bu çok önemli bir destektir. Tarıma verdiği bu destek dolayısıyla Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkür etmek istiyorum.

DAĞITILAN BUĞDAYLARIN TAMAMI SERTİFİKALI

Biz de ilçe belediyesi olarak bu anlamda istedik ki, çiftçimizin her zaman olduğumuz gibi yanlarında olalım. Bugün 300 çiftçimize 30 ton sertifikalı buğday dağıtıyoruz. Sertifikalı ürünün kalitesi çok büyük. Sertifikalı tohumlardan daha kaliteli ürün elde edilir. Amacımız biraz da buradaki verimi ve kaliteyi anlatabilmek. Bu konuda duyarlılık ve hassasiyet oluşturmak. Milli ve yerli tohuma yönlendirmek önemli.

EKONOMİNİN BİR PARÇASI

Cumhurbaşkanımız sık sık söylüyor, yerli ve milli ekonomi diyor. Bu da onun bir parçası aslında. Cumhurbaşkanımıza da bugüne kadar çiftçimize, yerel yönetimler olarak bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Tarım gerçekten ayrı bir öneme ve değere sahiptir. Proje finansmanı olarak sağlanan destek 90 bin TL olarak belirtildi ancak biz bunu 200 bin TL’ye çıkardık.

YÜZDE 25 DAHA VERİMLİ

300 çiftçimize, yani 5 dönümlük tarım arazisini ekebilecek tohumu belediye olarak biz karşılamış oluyoruz. Normal diğer tohumlardan verimi yüzde 25 oranında daha fazla. Madem çalışıyoruz, ekiyoruz, biçiyoruz, o halde ürünlerimiz de kaliteli olmalı. Tarım zaten zor bir alan. Alın terinin yoğun olduğu bir alan. Dolayısıyla istiyoruz ki bu alın terinin hakkını çiftçimiz fazlasıyla alsın istiyoruz.

YERLİ VE MİLLİ TOHUM

Projemiz çiftçilerimize hayırlı olsun. Ekiminden hasadına kadar sorunsuz şekilde işler yapılır. Bereketli bir hasat elde ederler. İnşallah bundan sonra böyle desteklerimizi devam ettireceğiz hem de daha çok yerli ve milli olan sertifikalı tohuma doğru yönlenirler. Sağlıklı bir besin değeri olan ürünü inşallah çiftçilerimiz milletimize ikram etmiş olacaklar.

KİRAZIMIZ VAR BİZİM

Önümüzdeki ceviz ve kiraz fidanını çiftçilerimize dağıtacak. 2 bin 750 ceviz, 800 adet de kiraz fidanının dağıtımını yapacağız. Bunun toplam bedeli 110 bin TL. Bölgemizin sadece sanayi ile anılmasını istemiyoruz. Bizim kirazımız var, Yarımca kirazı. Bunun korunması için bu destekleri sağlıyoruz. Geçtiğimiz ilkbaharda da Muhtarlarımız aracılığı ile çiftçilerimize 60 bin fide dağıttık.

ÇİFTÇİLERE YAKIT DESTEĞİ

Büyükşehir Belediyemizin başlattığı bir Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi Projesi var. Biz de Büyükşehir’in bu çalışmasına destek olabileceğimizi söyledik. Bu alanda uğraşan çiftçilerimize 10 dönüm başına 1000 TL yakıt desteği vermek istedik. Bununla ilgili kararı meclisten geçirdik. Fakat bunun için çok az sayıda çiftçimiz ilgilendi. Daha fazla başvuru bekliyorum. Sayıları artacaktır.

YEM BİTKİSİ DE VERİLECEK

Toprak analizi desteğimiz de var. İsteyen çiftçimizin analizlerini biz yapacağız. Toprağın hangi gübreye ihtiyacının olduğunu bu analizlerle bulacağız. Bin 200 kg yem bitkisi desteğimiz de olacak. Bunlar tamamen artarak sürecek. Tarım il ve ilçe müdürlükleri ile koordineli çalışıyoruz. Bizleri çok sağlıklı yönlendiriyorlar. Bu şekilde ihtiyaçları daha net ve doğru olarak tespit edebiliyoruz.

KÖYLERE 60 MİLYONLUK HİZMET

Biz köylerimizi seviyoruz. Köylerimiz sanayi şehirlerinde çok daha kıymetli hale geliyor. Biz şehirlerimizde ne varsa köylerimizde de olmasını istiyoruz. Yatırımlarımızı hep bu şekilde yapıyoruz. Bugüne kadar köylerimizde 60 milyon TL’yi aşan projelerimiz hayat buldu. Yollar, köy konakları, ibadethaneler, köy meydanları gibi birçok alanda projelerimizi tamamladık.

EKOTURİZM VURGUSU

Ekoturizmi desteklemek adına trekking yürüyüş güzergahları belirledik. Köylerimizin turizm bölgesi olmasını istiyoruz. İstanbul hemen yanı başımızda. Burada ekoturizmi ayağa kaldırarak, Sevindikli Sipahiler Göleti etrafının düzenlenmesi çalışmasına başlayarak Taşköprü’müz tam bir cazibe merkezi haline gelece. Son düzenlediğimiz güreşlere büyük ilgi gösterildi.

SEVİNDİKLİ-SİPAHİ ALTYAPI ÇALIŞMALARI

İlçeyi bütünüyle geziyoruz. 34 köyümüz var. Çocuklarımızın oyun alanları olan parkların tamamını yenileyeceğiz. İlk ihale yapıldı, bu yıl 10 köyümüzün parkını yenileyeceğiz. Ulaşımla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin önemli çalışmalar yapıldı. Sevindirli Sipahiler altyapı çalışması başlı başına büyük bir hizmettir.

CUMHURİYET MESAJI!

Hep birlikte bölgemizin ve ülkemizin kalkınması için çalışıyoruz ve çalışacağız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını milletçe iki yıl sonra kutlayacağız. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyorum, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, gazilerimizi ve şehitlerimizi, rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum.

ESKİ TÜRKİYE YOK!​

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü için büyük ve güçlü Türkiye hedefleri var. Hep birlikte bu hedefi gerçekleştirmek için canla başla çalışıyoruz. 20 yılda önemli mesafeler kaydedildi. Ülkemiz, başta savunma sanayii olmak üzere hemen her alanda çok ilerledi. Artık öyle eskiden olduğu gibi istedikleri gibi yönettikleri bir Türkiye yok.

BÜYÜKELÇİLERE TEPKİ

Geçmişten üzücü hatıralarımız var. Geçenlerde dünyayı yönettiklerini iddia eden 10 ülkenin büyükelçilerinin açıklamaları oldu. Kendilerince bir ajanın, Gezi olaylarının sponsoru olan şahsın serbest bırakılması için talimat vermeye kalktılar. Cumhurbaşkanımız ne dedi; ‘Burası kabile devleti değil. Ayağınızı denk alın. Burası kendi kararlarını kendi veren anlı şanlı Türkiye’dir. İç kararlarımıza saygılı olun ya da ülkemizi terk edin.

GERİ ADIM ATTILAR

Ne oldu; hepsi birer birer açıklama yaptılar. Ülkemizin kararlarına saygılı olduklarını söylediler. İşte Türkiye’nin geldiği nokta budur. İnşallah büyük ve güçlü Türkiye sevdamız devam edecek. Çalışarak yapacağız bunu. Biz de bir saatimizi bile memleketimiz için boş geçirmiyoruz. Omuzlarımızda büyük bir sorumluluk var. Hep birlikte bu sorumluluğun gereğini yapacağız”.

ÇAKMAK DA KONUŞTU

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün konuşmasının ardından törene katılanlara hitap eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Körfez’de başlatılan bu tarım hamlesinin olumlu sonuçlar vereceğine inandığını söyledi. Konuşmaların ardından çiftçilere yerli ve milli tohumların dağıtımı gerçekleştirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.