banner1375

Milletvekili Katırcıoğu; Kocaeli'de Denizlerimiz Tertemiz

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Bağırganlı sahili mavi bayrak alarak törenle açıldı. Törene Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TBMM KEFEK Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Kandıra Belediye Belediye Başkanı Ünal Köken, Bağırganlı Muhtarı ve çok sayıda vatandaş katıldı.


19 ATIKSU ARITMA TESİSİ

Katırcıoğlu konuşmasında; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevreye gösterdiği hassasiyet sayesinde artık İzmit Körfez’inde bile denize girilebilir olundu. Deniz Uçağı, deniz temizleme araçlarının yanı sıra, Körfez’e akan atıksuların %99’ini arıtılarak denize ulaştırmayı başardı. İzmit Körfez’i 40 yıl önceki temizliğine ve güzelliğine tekrar kavuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kent genelinde hayata geçirdiği 19 adet olan atıksu arıtma tesisleri ile Türkiye de yeni bir rekora imza attı” dedi.

DEĞİŞİMİN VE DÖNÜŞÜMÜN KENTİ

Konuşmasının devamında Katırcıoğlu; “Tekrar söylemek gerekirse, birlik ve beraberliğimiz ile yapamayacağımız hiç bir şey yok, 15 yılda ülkemizde ve Kocaeli’de yapılanlar ortada, Başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde çalıştık daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Geleceğimiz için yarınlara daha güzel bir yaşam alanı bırakmak için var gücümüz ile çalışacağız. Kocaeli’nin mimarı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine de Kocaeli için hayata geçirdiği, yapmakta ve yapılacak olan proje ve çalışmalar için ayrıca teşekkür ediyorum. Kocaeli son 15 yıl içerisinde değişimin ve dönüşümün kenti oldu. Bir sanayi şehrinin yanı sıra turizmin de önemli şehirleri arasında yerini almıştır. Kocaeli sanayisi ve nüfusu ile büyüyen bir şehrimiz, çevre ve denizlerimizin temizliği için yapılan çalışmalar ve ulaşım alanında yapılan çalışmaları görüyoruz. İşte her alanda kaliteli yaşanabilir bir kent olmayı başardık. Çevremize sahip çıktığımız gibi demokrasimize de sahip çıktık, çıkacağız. 15 Temmuz akşamı bunun en destansı örneğini verdik. Hain terör örgütleri birliğimizi ve beraberliğimizi bozmaya çalışsa da başaramayacaklar. 15 Temmuz gecesi bu millet onlara izin vermedi vermeyecek, ülkemiz için canını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Yaklaşan 15 Temmuz gecesi yine milli irade meydanlarımızda nöbetimizi tutacağız. Bir daha böyle olayların yaşanmaması, birlik ve beraberliğimizin daim olması duası ile tüm hemşerilerimi selamlıyorum” dedi.

DÖRDÜNCÜ MAVİ BAYRAK, BAĞIRGANLI SAHİLİNE

Katırcıoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Kandıra Cebeci, Kerpe ve Karamürsel Altınkemer Plajları’ndan sonra Kandıra Bağırganlı Plajı da Mavi Bayrak’a layık görüldü. Plajların Mavi Bayrak alabilmeleri için bazı kriterlere sahip olmaları gerekiyor. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılmalı. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması gerekiyor. Sahillerde su sporları ile yüzme alanı ayrılarak, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması şartı bulunuyor.

ÇEVRE EĞİTİMİ VE BİLGİLENDİRME

Mavi Bayrak verilmesinde birçok kriterler değerlendiriliyor. Bunlardan ilki çevre eğitimi ve bilgilendirme başlığında ele alınıyor.

Kriter 1: Mavi Bayrak Programı ve diğer FEE eko-etiketi ile ilgili bilgiler plajda sergilenmelidir.

Kriter 2: Sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir.  

Kriter 3: Yüzme suyu kalitesi bilgileri (deniz suyu analiz sonuçları) plajda sergilenmelidir.

Kriter 4: Plajı kullananlara, yörede yer alan kıyı alanları ekosistemi, hassas doğal alanlar ve çevresel özellikleri ile ilgili bilgiler verilmelidir

Kriter 5: Plajda bulunan donanımı ve olanakları gösteren bir harita Mavi Bayrak Panosunda sergilenmelidir.

Kriter 6: Yasalara göre hazırlanan plaj davranış kuralları panoda sergilenmeli ve plaj kullanımını düzenleyen yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulundurulmalıdır.

 

YÜZME SUYU KALİTESİ

Kriter 7: Plaj, numune alım yöntemi ve numune alma takvimi konusundaki şartlara tamamen uymalıdır.

Kriter 8: Plaj, alınan numunelerin analizi konusunda yüzme suyu kalitesi analiz standartları ve şartlarına tamamen uymak zorundadır.

Kriter 9: Sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememelidir.

Kriter 10: Yüzme suyu değerleri, mikrobiyolojik parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır.

Kriter 11: Yüzme suyu fiziksel ve kimyasal parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır.

 

ÇEVRE YÖNETİMİ

Kriter 12: Plajın bağlı olduğu yerel yönetim/plaj yöneticisi plajlarda çevresel denetimleri ve kontrolleri yapmak ve bir çevre yönetim                           sistemini oturtmak amacıyla belde bazında Mavi Bayrak Plaj Yönetim Komitesi oluşturulmalıdır.

Kriter 13: Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm yasalara uymalıdır.

Kriter 14: Hassas alanların yönetiminde ilgili yönetmeliklere uyulmalıdır.

Kriter 15: Plaj temiz tutulmalıdır.

Kriter 16: Plaja gelen yosun ve diğer doğal bitki kalıntıları, kötü bir görüntü yaratmadığı sürece plajda bırakılmalıdır. 

Kriter 17: Plajda yeterli sayıda çöp kutusu, atık konteynırı bulunmalı, düzenli olarak boşaltılmalı ve temiz tutulmalıdır.

Kriter 18: Plajda geri dönüştürülebilen atıkların ayrı ayrı toplanabilmesi için imkanlar olmalıdır.

Kriter 19: Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (tuvalet-lavabo) bulunmalıdır.

Kriter 20: Sıhhi olanaklar temiz tutulmalıdır.

Kriter 21: Sıhhi olanaklar atıksu sistemine bağlı olmalıdır.

Kriter 22: Plajda izinsiz kamp, araç kullanımı ve herhangi bir atık boşaltımı yapılmamalıdır.

Kriter 23: Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir. 

 

Kriter 24: Plajın bütün yapı ve ekipmanları bakımlı olmalıdır.

Kriter 25: Yörede deniz ve tatlısu hassas alanları varsa, buradaki doğal yaşamı izleme programı uygulanmalıdır.

Kriter 26: Plaj alanına ve belde içerisinde sürdürülebilir ulaşım araçları (toplu taşıma, bisiklet vb.) teşvik edilmelidir.

 

CAN GÜVENLİĞİ VE HİZMETLER

Kriter 27: İhtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemeleri plajda bulundurulmalıdır.

Kriter 28: Plajda ilkyardım malzemeleri bulundurulmalıdır.

Kriter 29: Kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planları oluşturulmalıdır.

Kriter 30: Plajda farklı kullanımlar sonucu olabilecek kazalara karşı önlemler alınmalıdır.

Kriter 31: Plajda kullanıcıların güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır.

Kriter 32: Plajda içme suyu bulundurulmalıdır. 

Kriter 33: Beldede en az bir Mavi Bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkanlar bulunmalıdır.

 

Mavi bayrak teslim törenlerinde gelenekselleşen Çevre ve Resim temalı resim yarışmasında 34 yarışmacı arasından dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Törenin ardından mavi bayrak göndere çekildi ve protokol sahili gezdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1381

banner1382

banner1385

banner1386

banner1376

banner1377

banner1378

banner1379

banner1380