MİLYONLARCA KİŞİYE 3 BÜYÜK MÜJDE
 1- Emekli esnafın gözü aydın. Hükümet'in verdiği müjdelerden biri daha hayata geçti. Tasarıda yer alan ve  olup Bağ-Kur kapsamında çalışanların maaşından yapılanyüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisini kaldıran düzenleme Meclis'te kabul edildi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle maaştaki kesinti bitecek. Bu ay çifte zam alan emeklilerden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenler, bir zamma daha kavuşmuş olacak. Düzenlemeye göre; 'köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar' kapsamındaki Bağ-Kur'lu emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi alınmayacak. Emekli olduktan sonra bu kapsamda çalışmaya başlayanların aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandıktan ve Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

NASIL YANSIYACAK? 
Hangi statüden emekli olursa olsun, emekli olduktan sonra Bağ-Kur'a tabi çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yapılan 
 bitecek. Çalışan emeklilerin her ay eline geçen para en az 87 lira artacak. Ortalama artış 150 lira olacak. Örneğin; maaşıbin 500 lira olan bir emekliden 150 lira destek primi kesiliyor. Emeklinin eline ayda bin 350 lira geçiyor. Kesintinin kalkmasıyla emeklinin eline bin 500 lira geçmeye başlayacak, yani geliri aylık 150 lira artacak.

2-GENÇLERE ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ
Hükümet, gençlerin Genel Sağlık Sigortası sıkıntılarına son veriyor. Mevcut sisteme göre; gençlerin, işe girmemişlerse mezun olduktan sonra belirli bir süre içerisinde gelir testi yaptırması şart. Gelir testi sonucunda, hane geliri belli bir tutarın üzerinde ise belirlenen tutarda prim ödenmesi gerekiyor. Test yapılmazsa da tavandan prim borcu birikiyor. 

2 YILLIK İMKAN GELDİ 
Düzenlemeye göre, ana veya babası üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmayanlardan lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla primleri devlet tarafından ödenerek mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren 2 yıl sağlık hizmeti alabilecek.

3-İŞÇİ ANNEYE YARIM GÜN MESAİ
Çalışan annelere önemli haklar geliyor. Memur annelerden sonra işçi annelere doğum sonrası yarım gün çalışma imkanı getiren düzenlemeler de Meclis'te kabul edildi. Buna göre; kadın işçiler doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlar da ise 180 gün, günlük çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilecek. 3 yaşını doldurmayan çocuğu evlat edinenler de bu haktan yararlanacak. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süreyle çalışan kadın işçilerin ücretlerinin ve çalıştıkları süreye tekabül eden kısmının prim ve ücretleri işveren,çalışmadıkları süreye tekabül eden prim ve ücretleri İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

kaynak: takvim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.