banner2128
banner2129
banner2148

Sapaca Gölü Koruma Altına Alınıyor
Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, İzmit (İSU) ve Sakarya Su ve Kanalizasyon İdareleri (SASKİ) ile bu iki ile içme suyu sağlayan dört göl için Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirlenmesi çalışması yapılması için protokol imzaladı. Bu kapsamda Sapanca, Akçay Baraj, Yuvacık Baraj, Namazgah Baraj gölleri için çalışma yapılacak. Protokole göre söz konusu göller için Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm belirleme çalışması Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Bu çalışmalara ait olmak üzere havzanın mevcut durum haritalarının hazırlanması ve finansmanın karşılanmasından ise İSU ve SASKİ sorumlu olacak.

Çalışma kapsamında göl havzalarının coğrafi, jeolojik, sosyo ekonomik, altyapı bakımından mevcut durumu ayrıntılı olarak belirlendikten sonra yeraltı suyu potansiyeli ve yıllık güvenli çekilebilir su miktarı hesaplanacak. Ruhsatlı kuyular ve kullanım amaçlarının belirlenmesinin ardından yer altı suyu hareketleri incelenerek, bağlantılı olduğu göller ve dereler ile etkileşimleri ortaya konulacak ve havzalardaki derelerin akım debileri belirlenecek. Su kaynaklarının drenaj alanı, ortalama özgül debi, yüzey alanı, ortalama derinliği, maksimum su kotu hesaplanacak. Su kaynaklarının beslenme ve boşalma miktarları ortaya konulacak. Kullanım alanları için ayrılan su miktarı belirlenecek. İçme ve kullanma suyu ihtiyacı alanlarına göre ayrı ayrı saptanacak.

Toprak sınıflarının de tespit edileceği çalışma kapsamında, havzalarda ve su kaynaklarında mevcut bitki ve hayvan yaşamı da kayıt altına alınacak.

SUYU KİRLETEN KAYNAKLAR TESPİT EDİLECEK

Su kalitesini etkileyen kirletici kaynakların ortaya konulacağı çalışmada, mevcut evsel nitelikli atıksu miktarı ile yerleşimler için en uygun atıksu bertaraf yöntemleri belirlenecek. Aynı çalışma katı atık konusunda da gerçekleştirilecek. Endüstriyel kirleticilerin de mercek altına alınacağı çalışmada, havzalardaki tüm sanayi faaliyetleri ile bunlardan kaynaklanan arıtma ve atık bertaraf durumları kayıt altına alınacak. Sanayi dışında tarımsal faaliyetlerin de kirletici etkisi ortaya çıkarılacak. Yer altı ve yer üstü sularının kalitesinin ayrıntılı analizinin yapılacağı çalışma kapsamında, göl havzalarının korunması için yapılması gerekenler ile mesafeye göre bazı kirletici faaliyetlere sınırlama getirecek koruma alanları da tespit edilecek.

kaynak: özgürkocaeli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.