SÜLEYMAN PAŞA, OSMANLI ŞEHİR KİMLİĞİNİN OLUŞMASINA ÖNCÜLÜK ETTİ
  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III, ikinci gününde 6 farklı salonda yapılan oturumlarla devam etti. Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleşen ilk oturumda Süleyman Paşa’nın İzmit ve çevresinde yaptığı fetihler ile Osmanlı’nın şehir kimliğinin oluşmasında yaptığı öncülük ele alındı.

 

SEMPOZYUMUN İKİNCİ GÜNÜNDE İLK OTURUM

Oturumda ilk olarak ‘’Gelibolu’da Bir Osmanlı Şehzadesi:

Süleyman Paşa’’ konulu sunum yapan Prof. Dr. Bilgehan Pamuk(Gaziantep Üniversitesi), ‘’XIV. yüzyılın ortalarına doğru Osmanlılar, İzmit’ten Kadıköy’e uzanan Marmara’nın kuzeyi ve körfezdeki kıyı şeridine de hakimdiler. Süleyman Paşa, Karesi hakimliği sırasında, Gelibolu ile yakından ilişki

kuran ilk Osmanlı hanedanı üyesi olmuştu. Bizans İmparatorluğu’ndaki

taht kavgası, Osmanlıların bölgeye nüfuz etmesine olanak sağlamıştı.

Ara ara yapılan askeri yardımlar ile birlikte Osmanlılar, Süleyman

Paşa komutasında Rumeli havalisine geçmişlerdi. 1354 yılında Osmanlıların Gelibolu’na geçişi artık yardım amaçlı değil doğrudan doğruya fetih amaçlıydı’’ bilgisini verdi.

 

RUMELİ FATİHİ SÜLEYMAN PAŞA

‘’Vakıf-Şehir İlişkisi Bağlamında İzmit Gazi Süleyman Paşa Evkafı (XVI. Yüzyıl)’’ başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Mustafa Güler-Uzm. Abdullah Çakmak(Afyon Kocatepe Üniversitesi), Osmanlı’nın kuruluş yıllarına ait bir kitap bulunmadığını, bu nedenle en önemli belgelerin vakıf kayıtları olduğunu ifade ettiler. Sunumda, ‘’Şehir hayatının kurulmasından gelişmesine kadar birçok aşamada kendini gösteren vakıflar, Osmanlı şehir kültürünün oluşmasında büyük bir paya sahiptir. Osmanlı şehirlerinde ön plana çıkan mimari eserler ve buralara tesis edilen vakıflarla yürütülen eğitim, ticaret, bayındırlık ve sağlık gibi hizmetlerin her biri toplum hayatına artı bir değer katmaktadır. XIV. yüzyılın ilk yarısında İznik ve İzmit fetihlerinde babası Orhan Bey’in yanında yer alan Gazi Süleyman Paşa daha sonra kendisine “Rumeli Fatihi” unvanını kazandıracak Gelibolu’dan Tekirdağ’a kadar olan Marmara

sahillerinin fetihlerini gerçekleştirmiş ve ilk olarak bu bölgelere Osmanlı

iskan politikasını uygulayarak Türkmenleri yerleştirmiştir’’ bilgisine yer verildi.

 

ORHAN CAMİİ, FETİH CAMİİDİR

Akademisyenler, yaptıkları sunumda, ‘’Osmanlı Devleti’nin henüz yeni kurulduğu bu dönemde Süleyman Paşa yaptırmış olduğu cami, medrese, mektep ve imaret gibi hayır eserleriyle adeta bu bölgelerde Osmanlı şehir kimliğinin oluşmasına öncülük etmiştir. Süleyman Paşa’nın İzmit’te yaptırmış olduğu cami ve medresesi ile bunların giderlerini karşılayabilmek adına kurmuş olduğu vakfın tarihi ve aynı zamanda bu hayratın toplum hayatına yansımaları arşivlerde yer almaktadır. Süleyman Paşa, İzmit’teki ilk sancak beyidir diye düşünüyoruz. Bursa’dan sonra bir Osmanlı şehzadesine ev sahipliği yapması açısından da önemlidir. Halen İzmit’te Orhan Camii olarak bilinen cami, Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan bir fetih camiidir’’ açıklamasını yaptı.

 

AKADEMİSYENLER SUNUM YAPTI

Oturumda ayrıca ‘’Süleyman Paşa Vakıfları’’ Yrd. Doç. Dr. Vedat Turgut(Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi), ‘’Gazi Süleyman Paşa’nın Kuzey-Batı Anadolu’daki İzleri’’ Prof. Dr. Kenan Ziya Taş(Balıkesir Üniversitesi), Dr. Kayrat Belek(Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi) konuya ilişkin sunumlar yaptı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1019