Tarih: 25 Kasım 2009 Çarşamba  Saat: 13:30
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, janjanlı haberlerle, gümbür gümbür reklamlarla, Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Aşılama Geçici Bakım Evi'nin açılışını yaptı.
Köseköy'de açılan bakımevi yetersiz personel olması sebebiyle, kısa sürede hayvanlar için bir hapishaneye dönüştü. 
Hayvanlar çamur içinde yaşamaya, mamalarını dahi çamur üzerinde yemeye mecbur bırakıldılar. Farklı cinslerdeki köpekler, daracık alanlarda yan yana konuldular. Hayvanlar kendi pislikleri içinde yaşadılar.
Bir gün bir kediyi kısırlaştırmak için götürmüştüm bakımevine. Yağmurlu bir gündü. Çamur içinde onlarca köpek vardı. Yavru köpeklerde tabi. Görevli geldi ve çamur içinde bulunan kaba yemek döktü. Hayvanlar çıldırdı. Kimbilir nasıl acıktılarsa! Hepsi mamaya saldırdı, hepsinin birden yemesi mümkün değildi tabi. Büyük köpeklerin, karnını doyurmak isteyen yavru köpekleri acımasızca dövdüğünü görmek çok etkiledi beni. Güçlü olan doydu, diğerleri sindi bir köşeye, sırılsıklam halde.
Kocaeli Büyükşehir Belelediyesi şimdi de, gözlerden uzak 170 dönüm arazi üzerinde bir barınak kurmak istiyor. Aslında onlar da açık açık söyleyemiyorlar barınak kuracaklarını. Çünkü 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre hayvanların hapsedilmesi yasak! Diyorlar ki; saldırgan, agresif olanlarını toplayacağız. 
Siz inanıyor musunuz buna? En ufak bir şikayette, sokaktaki tüm köpekler toplanacak ve bu alana kapatılacak. 80 hayvan kapasiteli bakımevine bile sahip çıkamayan belediye, bu alana nasıl sahip çıkacak?
Anlaşılmayan çok önemli bir ayrıntı var. Köseköy Bakımevi'nde FOTOĞRAF ÇEKMEK YASAK!
Düşünün lütfen! Neden? 
Hayvanlara ne yapıyorsunuz da fotoğraf çekmek yasak? Neden herkes dilediği gibi giremiyor, gezemiyor bakımevi'ni.
İnsanlar, sokaklarda gruplar halinde gezen köpeklerden korkuyor, çekiniyor.
Peki hiç düşündünüz mü, bazı mahallelerde neden çok köpek var?
Neden saldırganlar?
Çünkü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hiçbir zaman sokak hayvanlarına gereken önemi vermedi. Yetersiz personel, kısırlaştırma konusundaki beceriksizlikler, hayvanların fazla üremesiyle sonuçlandı. Açlığa mahkum olan hayvanlar agresifleşti!
Şimdi de diyorlar ki; insanlar rahatsız oluyorlar. Bu bahanenin arkasına sığınarak, sokaklardaki köpekleri gözden uzak, tel örgüler arkasına hapsetmek istiyorlar.
80 Hayvan kapasiteli bir bakım evine bile sahip çıkamayan, yönetemeyen, hayvanları pislik içinde, çamur içinde yaşamaya mahkum eden yönetim, 170 dönüm üzerinde kuracağı barınağa nasıl hakim olacak?
Asıl yapılması gereken, 80 hayvan kapasiteli bu bakımevinin yerine, daha yüksek kapasiteli geçici bakım evi ve tam teşekküllü hayvan hastanesinin 12 ilçede de kurulmasıydı.
12 ilçe belediyesi, bu bakımevlerinde yeterli personel görevlendirmeliydi. Sokak Hayvanlarını kısırlaştırmak amacıyla, zarar vermeden yakalayabilecek bir ekip, veteriner hekim, yardımcı personel, tesisin temizliğini yapacak personel, su ve mamalarını düzenli şekilde verebilecek personel, hayvanların temizliklerini sağlayacak personel mutlaka olmalıdı.
Hiç kimsenin hayvan sevgisinin dozunu bilemem ama, benim hayvanlara olan sevgim, merhametim sanırım çok fazla. Onlara zarar gelmesini, özgürlüklerinin kısıtlanmasını asla istemiyorum.
Hayvanları sevmeyenleri de asla kınamıyorum. Olabilir, herkes herşeyi sevmek zorunda değildir. Ama şunu istiyorum ki; Müslüman bir toplum olarak, Allah'ın sessiz kulları olan hayvanların özgürlüklerini kısıtlamayalım. Hayvan Hastaneleri kuralım, fazla üremelerinin önüne geçelim, beslenmelerini ve su ihtiyaçlarını sağlayarak, bizlerle birlikte yaşamalarını sağlayalım. 
Göreceksiniz, zamanla çevrenizde agresif, saldırgan sokak köpeği kalmayacak.

NOt: Lütfen aşağıdaki fotoğrafları inceleyin. Köseköy'deki geçici bakımevi'nin açıldığı günlerde nasıl olduğunu ve hayvanlar buraya getirildikten sonra hangi şartlarda yaşatıldıklarını sizlerin takdirine bırakıyorum.

GEÇİCİ BAKIMEVİ'NİN AÇILDIĞI GÜNLERDEKİ FOTOĞRAFLAR

GEÇİCİ BAKIMEVİ'NİN HAYVANLAR YAŞARKEN Kİ DURUMU
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1019