banner2128
banner2129
banner2130

Körfez Belediyesi’nde yeni bir uygulama başladı. Düzenlenen mahalle meclisleri ile sorunların yerinde tespiti ve çözüm yolları tüm detayları ile masaya yatırılıyor, sonuç da en kısa sürede alınıyor.

Anladığım kadarıyla Belediye Başkanı Şener Söğüt de bu işe çok önem veriyor…

Bakın basit bir mahalle toplantısı deyip geçmeyin. Bu basit gibi görülen uygulama eski bir çalışmadır. Körfez’in efsane belediye başkanı Muzaffer Baştopçu bu işin mucidiydi. O, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesi dinlemeyi kendine görev bilirdi. Zaten başka türlüsü olmasa bugün kendisi için “Efsane” kelimesini kullanamazdık…

İşte o dönemlerin bir mirasıdır bu mahalle meclisleri. AK Partili yerel yönetim dönemlerinde çok sık olmasa da yapılırdı. Bugün de Şener Söğüt sürdürüyor. Galiba o da efsane olmakta kararlı. Bir kere yolu doğru, bu kesin. Halkı dinlemek, sorunlarını öğrenmek ve çözüm yolunu kısa sürede bulup eyleme geçmek, sanıyorum herkesin yapabileceği iş değildir…

Zira herkes benzer toplantıları yapıyor. Hatta bazıları mahalle gezileri sırasında evlere bile gidiyor.

Fakat; sonuç!..

İşte orası muamma. Çünkü bir vatandaşı sadece dinleyip gazını aldıktan ve boş şekilde dışarı gönderdikten sonra yaptığınız işin bir hükmü kalmaz. O saatten sonra da “Ben iş yaptım” diyemezsiniz…

Evet, seçildikten sonra bir belediye başkanının böyle bir çalışma başlatması, halkın nabzını tutup mahallelerin fotoğrafını çekerek tespitte bulunması takdire şayandır. Şener Söğüt mahalle meclisleri ile halkın nabzını tutuyor. Bu sayede kim ne istiyor net bir şekilde görüyor. Üstelik bunu tek başına yapmıyor. O gün program hangi mahallede ise o bölgenin meclis üyelerini ve muhtarını yanına alıyor, mahalleyi geziyor. Körfez Belediyesi’nin başkan yardımcıları ve birim müdürleri de Söğüt’ün yanında.

Son meclis Fatih Mahallesi’nde yapıldı.

Başta söylediğim gibi, bu uygulama Körfezlilerin de beklediği bir çalışmaydı. Halkta artık umut var, bunu görebiliyor, anlayabiliyoruz. Millet derdini anlattığı, sorununa çözüm bulan bir muhatap bulmuş, bu işten memnun kalmaz mı? Bu işi yapanın peşinden ayrılır mı?

Belediye Başkanı Şener Söğüt, sorunları ilk ağızdan dinliyor. Haliyle bu durum iletilen sorunların tespitinin daha net olarak yapılmasına imkân tanıdığı gibi çözümün de kısa sürede bulunmasını sağlayacaktır.

Mahalle meclisleri, evinde zaman geçiren vatandaş için önemlidir. Fakat kabul etmek lazım ki; esnaf için daha önemlidir. Her mahallede yapılan ve yapılacak olan projeler esnafı daha fazla ilgilendirir. Haliyle projelerin yapılacağı mahallelerdeki esnaf ve vatandaşların görüşlerinin alınması en sağlıklı olanıdır.

Burada esnafla ilgili durum en önemli olan kısımdır. Projeler halkı, mahalle sakinlerini elbette ilgilendirir, ancak yerel yönetimlerin projeleri ilk olarak esnafla ilgilidir.

Yeri gelir yoldaki basit bir çukur bile esnafın işini olumsuz etkiler. Kısacası belediyelerin rutin hizmetlerinin dışındaki projeler genel olarak bazı unsurlar dikkate alınarak yapılmalıdır.

Peki, “Nedir bu unsurlar, toplantılarla ne ilgisi var” diye düşünebilirsiniz…

- Öncelikle yapılacak bütün hizmetler yerel yönetimin yetki alanındaki ticaretin gelişmesini sağlayacak şekilde planlanıp geliştirilmelidir.

- Sonra belediyeler alışverişlerini ilk el olarak ilçedeki esnafından temin yoluna gitmelidir. Bunu yaparken adaletten sapmamak, hak ve hukuka dikkat etmek, “Bu bizim adamdır” gibi gereksiz bir mantığın etkisinde kalıp yoldan çıkmamak esastır.

- Ayrıca belediye başkanları, maalesef vatandaşların canlarını istedikleri zaman ulaşabildikleri insanlar değil, bunu iyi biliyoruz. Haliyle bir yerel yönetim modeli olan muhtarlar, belediyelerde sonuç alamayan ya da alamayacağını düşünen yöre halkının tepesine çöreklendiği ilk kişiler olmuştur hep. Bu tür mahalle meclisleri muhtarların da işine gelecektir. Çünkü vatandaş kolay kolay denk gelemediği belediye başkanının ulaşılabilir olduğunu fark edecektir.

- Tabi ulaşılabilirlik konusu Şener Söğüt’le birlikte zaten gündeme bile gelmemeye başladı. Çünkü o, hiçbir şey olmasa Cumartesi günü halkı ile birlikte sabah sporunu yapıyor, vatandaşı ile buluşuyor ve spor sonrasında çorba  ikramı eşliğinde  onların sorunlarını dinliyor.

- Şurası kesin ki, projeler ya da hizmetler halka rağmen yapılamaz, en azından yapılmamalıdır. Doğal olarak milletin beklentileri ziyadesiyle fazladır. Bu beklentilerin mahalle meclisleri gibi toplantılarda alınması yerel yönetimlere hiç olmazsa zaman kazandırır.

- Dahası bu toplantılarda elde edilecek veriler yapılacak bir iş ya da iletilen bir talebin en doğru şekilde sonuçlandırılmasını da sağlayacaktır. Böylece millet ne istiyorsa onu yapmış olursunuz.

Aslında bu satırları ve gerekçeleri daha çok uzatırız. Ancak şimdilik bu kadar yeter.

Malum, Büyükşehir Belediyesi’nin bir hedefi var. Bu hedefini; “MUTLU ŞEHİR KOCAELİ” şeklinde izah ediyor. Körfez ilçe de bu mutluluktan geri kalmamalıdır. Mutluluğun yolu ise insanlara huzurlu bir yaşam ortamı sağlamaktan geçer. Dahası insan kendi istedikleri gerçekleştiği müddetçe mutlu olur…

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt de bunu fark etmiş olacak ki, başlattığı mahalle meclisleri ile milleti bizzat dinleyip halkın taleplerini alıyor.

Efsane Başkan Muzaffer Baştopçu’dan sonra şimdi de Şener Söğüt…

Körfezlilerin özlediği bir iş.

Halkın destek ve takdirlerinden biz bunu anlıyoruz.

Biz halkın yalancısıyız. Körfez halkı bu işi tutmuş.

Alkışlıyoruz…

Selam ,saydı ve dua ile...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
maya tane 2 yıl önce

Burhan Bey;
sorun ve sorunları dinlemek tabiki güzel bir durum. Lakin çöcümcül aksiyonlarda alınması gerekiyor....