İtiraf ediyorum ilk başlarda komik gelmişti Körfez’e Mavi Bayrak haberi. Ne yaptılar ne ettiler aldılar ve göndere çektiler Mavi Bayrağı. Düşünmüştüm ki, tek başına iktidar olan hükümete bağlı bir belediyenin mavi bayrak alması tamamen siyasi bir olaydı.

 

Şimdi ikinci bayrak alındı Cebeci sahillerimize. Eminim çoğunuz benim gibi, mavi bayrak denince denizin temiz olmasını getiriyorsunuz aklınıza. Evet doğru! Denizin temiz olması şart. Yüzme suyu kalitesi, analiz standartları ve şartlarına tamamen uygun olmalı.

 

Ama bu sadece bir ana başlık ve altında 4 adet kriter yer alıyor.

 

Toplamda 4 ana kriter altında 33 adet kriter bulunmakta.

 

Mavi bayrak başvurularını sadece yerel yönetimler yapmıyor. Otel yönetimleri ya da özel plaj işletmecileri de bu başvuruyu yaparak, gerekli kriterleri yerine getirebilirlerse Mavi Bayrak almaya hak kazanıyorlar.

 

İşte bu anlamda, Kocaeli halkı adına, yerine getirilmesi çok da kolay olmayan bu 33 kriteri başarıyla tamamlayarak, ilimize 2 adet Mavi Bayrak kazandıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etmemiz gerekiyor.

 

Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, Uluslararası Turizm pazarında da büyük öneme sahip. Çünkü tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli bir standart içeriyormuş. Üstelik de uluslararası bir standart!

 

Fakat bu noktada bir tezat çıkıyor karşımıza. Mavi Bayraklı plajımız var güzel, Dünya standartlarında Sekapark’ımız var o da güzel. Var ama, % 90’ı tatilleri boyunca sürekli alkol tüketen turistler için hiçbir anlam ifade etmiyor bütün bunlar. Sadece turistler değil, denize karşı bir kadeh rakı, bir kadeh şarap, bir bardak bira içmeyi seven halkımız için de aynı durum geçerli. Ben ve benim gibi birçok kişi bu konuda ayrıştırıldığını düşünüyor.

 

Herkesin yaşam tarzına saygı duyularak bu konuda da gerekli adımlar atılırsa, Kocaeli sanayi kenti imajının yanında Turizm kenti imajıyla da ön plana çıkacaktır.

 

Merak edenlere Mavi Bayrak için gerekli kriterler:

 

ÇEVRE EĞİTİMİ VE BİLGİLENDİRME

 

Kriter 1:            Mavi Bayrak Programı ve diğer FEE eko-etiketi ile ilgili bilgiler plajda sergilenmelidir.

Kriter 2:            Sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir.

Kriter 3:            Yüzme suyu kalitesi bilgileri (deniz suyu analiz sonuçları) plajda sergilenmelidir.

Kriter 4:            Plajı kullananlara, yörede yer alan kıyı alanları ekosistemi, hassas doğal alanlar ve çevresel özellikleri ile ilgili bilgiler verilmelidir.

Kriter 5:            Plajda bulunan donanımı ve olanakları gösteren bir harita Mavi Bayrak Panosunda sergilenmelidir.

Kriter 6:            Yasalara göre hazırlanan plaj davranış kuralları panoda sergilenmeli ve plaj kullanımını düzenleyen yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulundurulmalıdır.

 

YÜZME SUYU KALİTESİ

 

Kriter 7:            Plaj, numune alım yöntemi ve numune alma takvimi konusundaki şartlara tamamen uymalıdır.

Kriter 8:            Plaj, alınan numunelerin analizi konusunda yüzme suyu kalitesi analiz standartları ve şartlarına tamamen uymak zorundadır.

Kriter 9:            Sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememelidir.

Kriter 11:            Yüzme suyu fiziksel ve kimyasal parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır.

 

ÇEVRE YÖNETİMİ

 

Kriter 12:        Plajın bağlı olduğu yerel yönetim/plaj yöneticisi plajlarda çevresel denetimleri ve kontrolleri yapmak ve bir çevre yönetim sistemini oturtmak amacıyla belde bazında Mavi Bayrak Plaj Yönetim Komitesi oluşturulmalıdır.

Kriter 13:              Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm yasalara uymalıdır.

Kriter 14:              Hassas alanların yönetiminde ilgili yönetmeliklere uyulmalıdır.

Kriter 15:              Plaj temiz tutulmalıdır.

Kriter 16:              Plaja gelen yosun ve diğer doğal bitki kalıntıları, kötü bir görüntü yaratmadığı sürece plajda bırakılmalıdır.

Kriter 17:              Plajda yeterli sayıda çöp kutusu, atık konteynırı bulunmalı, düzenli olarak boşaltılmalı ve temiz tutulmalıdır.

Kriter 18:              Plajda geri dönüştürülebilen atıkların ayrı ayrı toplanabilmesi için imkanlar olmalıdır.

Kriter 19:              Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (tuvalet-lavabo) bulunmalıdır.

Kriter 20:              Sıhhi olanaklar temiz tutulmalıdır.

Kriter 21:              Sıhhi olanaklar atıksu sistemine bağlı olmalıdır.

Kriter 22:              Plajda izinsiz kamp, araç kullanımı ve herhangi bir atık boşaltımı yapılmamalıdır.

Kriter 23:              Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir.

Kriter 24:              Plajın bütün yapı ve ekipmanları bakımlı olmalıdır.

Kriter 25:              Yörede deniz ve tatlısu hassas alanları varsa, buradaki doğal yaşamı izleme programı uygulanmalıdır.

Kriter 26:              Plaj alanına ve belde içerisinde sürdürülebilir ulaşım araçları (toplu taşıma, bisiklet vb.) teşvik edilmelidir.

 

CAN GÜVENLİĞİ VE HİZMETLER

Kriter 27:            İhtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemeleri plajda bulundurulmalıdır.

Kriter 28:            Plajda ilkyardım malzemeleri bulundurulmalıdır.

Kriter 29:            Kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planları oluşturulmalıdır.

Kriter 30:            Plajda farklı kullanımlar sonucu olabilecek kazalara karşı önlemler alınmalıdır.

Kriter 31:            Plajda kullanıcıların güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır.

Kriter 32:            Plajda içme suyu bulundurulmalıdır.

Kriter 33:            Beldede en az bir Mavi Bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkanlar bulunmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1019

banner1452