banner1715
Yaşım genç olduğu için, geçmişini merak ediyorum Kocaeli’nin… Ne bulursam okumaya çalışıyorum. Geçmişte neler olduğu adına içimde durduramadığım, önüne geçemediğim bir öğrenmedir gidiyor..!

Tabii okurken ilginç konulara, “kahramanlara” rastlamak mümkün bu şehirde..

Okuduğum bir kitaptan bahsetmek istiyorum size.. 

Şiddetle okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap bu.?

Kocaeli’nin önemli mafya liderlerinden Hadi Özcan’ın ifadelerinin ve hayatının anlatıldığı “Ölüm Üçgeni, Bir şehir, Bir Kabadayı, Bir Mafya Babası” isimli, Profil yayıncılıktan tarafından çıkarılan kitapta CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen ile ilgili herkes tarafından bilinen, ancak rakamsal olarak çok fazla yerde açıklanmayan, önemli açıklamalarda bulunuyor.

Kitapta Susurluk kazasıyla ortaya saçılan devlet-mafya ilişkilerinin önemli tanıklarından Abdullah Çatlı’nın “iş ortağı” Hadi Özcan önemli açıklamalarda bulunuyor. Gazeteci Sadık Güleç ve Fırat Alkaç’ın kaleme aldığı kitapta, Sakarya- Yalova-Kocaeli bölgesindeki yasadışı olayları, karanlık bağlantıları, mafya-devlet ilişkilerini ayrıntılarıyla anlatıyor. 

Hatta Hadi Özcan zamanında Kocaeli Belediye Başkanı Sefa Sirmen hakkında bilgi almak için özel kalem müdürünü kaçırarak sorguladığından bahsediliyor.

Belediye Başkanlığı döneminde Kocaeli Belediye başkanı Sefa Sirmen’i tehdit ettiği bilinen Hadi Özcan belediye başkanını kaçırmayı bile düşünmüş.! 
Konuyu fazla uzatmadan sizi kitabın satır aralarında  misafir etmek istiyorum!

************************************************************************************************
Kitap : “Ölüm Üçgeni, Bir şehir, Bir Kabadayı, Bir Mafya Babası”

- * Sayfa 140 , Başlık “Dünya’nın en pahalı suyu Yuvacık Barajı’ndan elde edildi''

Kocaeli uzun süre gündemi Yuvacık Barajı davası ile işgal etmişti. Yuvacık Barajı Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılamak için 1987 yılında “İzmit Kentsel ve Endüstriyel Su Temini Projesi” kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından GAMA A.Ş. adlı bir şirkete ihale edilmişti. (Sayfa 141) 

-Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kesin proje raporuna göre maliyeti “60 Milyon Dolar” olarak belirtilmişti. Daha sonra bu konuda Kocaeli Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve arkadaşları hakkında hazırlanan savcılık iddianamesine göre 1995 yılında Planlama Kurulu tarafından yap-işlet-devret modeline alınan baraj 10 Katını aşan fiyat farkına rağmen herhangi bir ihale işlemi yapılmadan GAMA-GÜRİŞ, İzmit Büyükşehir Belediyesi, ThamesWater, Mitsui Summummito Konsorsiyumu’na verildi. Hadi Özcan bu konuda verdiği ifadelerde ve yazdıklarında kendisine karşı kurulan komploların arkasında sürekli Yuvacık Barajı ile ilgili olayların olduğunu iddia etti. O’na göre Yuvacık Barajı’nda yapılan yolsuzluktan dolayı bazı “devlet görevlileri” pay almak istiyordu. Bu nedenle de Hadi Özcan’ın Sefa Sirmen’i hedef aldığını iddia ederek belediye başkanını korkuttular.

Özcan’ın iddiasına göre Sefa Sirmen bundan dolayı o’nun yakalanmasını istedi. Bu iş için bazı devlet görevlileri ile anlaştı. Devlet görevlileri de bundan çıkar elde etti.
Yuvacık Barajı konusunda ki iddialar ise o yıllarda söylenti olmaktan öte geçerek dava konusu olmuştu. Açılan savcılık iddianamesinde göre bu konsorsiyum tarafından proje 1999 yılında işletime alındı. Proje için alınan “890 MİLYON DOLAR” dış kredi yüzde %10 yıllık faiz ile kullanılmış, 15 yıl süreli sözleşme karşılığında yıllık 142 milyon metreküp satışı öngörülmüştü. Devlet belirlenen su miktarını satılamadığı takdirde bedelini ödemeyi taahhüt etmişti. Ancak bu miktar su satışı yapılamadığından Hazine tarafından yıllık 200-250 milyon dolar ödemeye devam edilmişti. Savcılığa göre bu projenin 15 yıllık süre sonucunda Hazine’ye maliyetinin “3,5 - 4 MİLYAR DOLAR” olabileceği ifade ediliyordu. Bu konuda yargılanan Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı Sefa Sirmen ise daha sonraki yıllarda, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı şuçlamıştı. O’na göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, (Sayfa 142) CHP’li bir belediyeden su almak istemediği için bu zarar ortaya çıkmıştı. Ancak birim fiyatı çok yüksek olan Yuvacık Barajı’nın suyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin neden almak zorunda olduğu konusunda bir açıklama yapmıyordu. Sefa Sirmen iddialara karşı çıkıyor, barajın maliyetinin iddia edildiği gibi 4-5 milyar dolar değil, vergiler hariç, 1,5 milyar dolar olduğunu söylüyordu. Yüzde %50’si bitmiş bir barajın, “ilk maliyeti 60 milyon dolardan 1,5 milyar dolara gibi bir rakama fırlaması da çok normal görünmüyordu. "Kocaeli’ 7. Ağır Ceza mahkemesin aralarında Sefa Sirmen, İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, Mehmet Bülent Özgün, Mehmet Aydın Karaöz, Osman Emed, Ata Murat Kudat, Mehmet Yavuz Arınsoy, Bahaettin Gülgör, İdris Yamantürk, Erol Üçer, Esma Serhat Güray, Hüsamettin Oral ve Hasan Emre’ninde bulunduğu sanıklar hakkında 7,5’er yıl hapis cezası vermişti. Ancak sanıklar hakkında verilen hapis cezası temyizde bozulmuş bu sefer aynı mahkemeden yıllar sonra beraat kararı çıkmıştı”…
************************************************************************************************************

Bunları ben söylemiyorum, kitapta yazıyor..

Sanırım siz de benim gibi okuduğunuz da, zararın bu derece akıl almaz olacağını düşünmüyordunuz.! 

İnsanın kafası karışıyor..! 

Benim anladığım kadarıyla 60 Milyon’a mal edilecek olan barajı Sefa Bey, 4-5 Milyar dolara mal etmiş. Mahkeme yukarıda yazılanları doğru sayarak bir ceza vermiş, ancak zaman aşımından karar ertelenmiş.
 
Beni en çok şaşırtan da CHP’den aday adayı olan onca temiz insan olmasına rağmen, hala Sefa 

Sirmen’in bu yarışın içerisinde yer alma çabasıdır..

Bir düzine dönen dolaplar, filmler..! 

Anlayacağınız çok karışık işler çok..!

Üzülüyorum kısacası, CHP’nin geleceğiyle oynuyor ve bunu çok rahat yapıyorlar.

Bu yazıyı okuduktan sonra kendinize bir soru sorun?

Sirmen kimin parasıyla bu barajı yaptı ve kim zarar etti…!

Ne diyorlardı; “ Sefa’m olsun da, ne olursa olsun..!

Ne Sefa, ne Sefa…!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muharrem 7 yıl önce

kaynak? bir mafyanın kaleminden..

Avatar
ali 7 yıl önce

kaynak bir mafyanın anlatımı.. asıl soru şu.. 2002 yılından beri boş bulunan her yere lale dikme gereği görenler için ne zaman köşelerde yer verilecekde sorgulanma ihtiyacı duyulacak..

banner1019

banner1713

banner1686

banner1649