banner2867
banner2873
banner2868

 KTO’DA 1. ve 15. MESLEK VE KOMİTE TOPLANTISI YAPILDI

Konu Büyükşehir Meclisinden Geçen İlave Kat Artırımıydı

1.ve 15. Meslek komitesi 25 Ekim Salı Günü Körfez Ticaret odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda bir gündem maddesi belirlenerek toplandı. Toplantıda gündem konusu  ’Kocaeli Büyükşehir meclisinden geçen ilave kat artırımıydı’ 1. ve 15 Komite üyeleri ilave kat artırımıyla ilgili olarak yönetmelikte yer alan değişikliklerle ilgili fikir alışverişinde bulundular. Komite toplantısına Recep Öztürk, Şener Söğüt, Rıfat Bekir Bekiroğlu, Latif Hürtürk, Sebahattin Doğan ve Razinihan Hacet katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Meclisinden geçen yazı

Büyükşehir Meclisinde geçen maddeye göre; ‘’Yönetmelikte, yer alan binaların konumlanacağı parsellerde /adalarda tabanda daha az kullanımı sağlayarak betonlaşmanın önüne geçmek ve daha yeşil bir yaşam alanı oluşturabilmek amacı ile; meri imar planında 3 ve daha fazla kat yüksekliğine sahip taks değeri: 0,30 ve üstünde yer alan ayrık yapılaşma nizamına tabi konut veya ticaret alanı kullanımına sahip alanlarda; jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarında bir kısıtlama bulunmaması, 2004 yılı sonrasında ada ve parsel ölçeğinde hiçbir şekilde kat adedine ilişkin plan değişikliğinden faydalanmamış olması koşulu ile kaks değeri arttırılmaksızın, taks değeri azaltılarak kat adedi değeri; uygulama imar planı değişikliğine gerek kalmaksızın 1 kat ilave edilmek suretiyle arttırılır. Bu hükümden istifade edebilmek için, imar adasının tamamında yâda en az 2000m2alana sahip parselde uygulama yapmak zorunludur. Parsel ölçeğinde yapılacak uygulama esnasında uygulama yapılmak istenilen parselin yer aldığı ada içinde kalan parsellerin toplam alanı 2000m2 nin altında kalması durumunda kalan kısımlar tevhid edilmek koşuluyla kat ilavesi adanın tamamında uygulanır. Kat ilavesi sonrasında yan/arka bahçe mesafeleri yeni oluşan kat sayısı esas alınmak suretiyle belirlenir. Bu plan hükmünden mevcut planlar hiçbir koşulda istifade edemez. Yürürlükte yer alan plana esas jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarının kat ilavesi için yeterli bilgi içermemesi durumunda yeni etür yapılacaktır. Kat ilavesi taleplerinde ayrıca sosyal ve teknik altyapı alanı ayrılması talep edilemez’’ ibareleri yer alıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2869

banner2870

banner2871

banner2872