MÜJDE YASASI TAMAM HERKESE PARA YAĞACAK
 Milyonları ilgilendiren  paketi için düğmeye basıldı. AK Parti Hükümeti'nin 2016 Eylem Planı kapsamında 1 hafta içinde hayata geçirmeyi planladığı; esnafa, çiftçilere ve gençlere yönelik eylemleri içeren kararname taslakları Başbakanlık'a sevk edildi. Müjde paketi ile esnafa, çiftçiye ve gençlere faizsiz kredi desteği verilecek, evlenecek gençlere devlet desteğini içeren çeyiz hesabı uygulaması başlatılacak. Eylem planında yer alan ve 1 hafta içinde hayata geçirilmesi planlanan eylemlerle ilgili Hazine Müsteşarlığı'nın, Bakanlar Kurulu karar taslaklarını dün itibarıyla Başbakanlık'a sevk ettiğini ifade edenEkonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu taslakların milyonlarca insanı ilgilendiren eylemleri içerdiğini anlattı. Şimşek, şu bilgileri verdi:

ÇEYİZ HESABI BAŞLIYOR: 
Taslak ile çeyiz hesabının açılması ve işleyişine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için; Türk vatandaşı olması veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28'inci maddesi kapsamına girmesi (mavi kartlılar), yurt içi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açmaları ve bu hesaba evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları (düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır 1000 lira), 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları gerekiyor. Bu koşulları yerine getiren katılımcıya evliliğini beyan etmesini takiben evlilik tarihi itibarıyla hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sinekadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devlet katkısı ödemesi yapacaktır. Devlet katkısı için a
i tutar 5 bin lira olup, her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. Açılan çeyiz hesaplarında biriken tutar bankalar tarafından nemalandırılacak ve devlet katkısı da nemalanan toplam tutar üzerinden ödenecek. Ayrıca evlenen çiftlerden, kriterleri yerine getiren her eş katkıdan ayrı ayrı yararlanabilecek.

GENÇLERE 100 BİN LİRA: 
'Gençlere 100 bin lira faizsiz kredi desteği verilmesi' taahhüdü kapsamında, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı'nı bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarların KOSGEB tarafından onaylanan projelerine 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı getirildi. Bu eylemin de uygulamaya konulması amacıyla 2015 yılı kararnamesinde değişiklik yapılarak, söz konusu husus 2016 yılı kararnamesine de eklendi. Taslak ile de genç girişimcilerin 100 bin liraya kadar yüzde 85 Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilmelerine imkan sağlandı.

ESNAFA 30 BİN LİRA: 
30 bin lira faizsiz kredi desteğinin ivedilikle uygulanması 2016 kararnamesine eklendi. Böylece, esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla söz konusu krediyi Hazine destekli olarak kullanma imkanları oluşacak.

ÇİFTÇİYE SERA MODERNİZASYONU DESTEĞİ:
Tarımsal kesime düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik uygulama kapsamında, halihazırda 'kontrollü örtü altı tarımı' adı altında sera yatırımları için çiftçilere yüzde 75'e kadar faiz indirimli kredi kullandırılıyor. 'Çiftçilere sera desteği verilmesi'kapsamında, ilave olarak faizsiz 100 bin liraya kadar sera modernizasyonu için destek verilmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede ilgili kararnamede değişiklik yapıldı.

kaynak: takvim

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.