banner2867
banner2873
banner2868

Sigara İçen Çalışan, İşyerine Pahalıya Mal Oluyor
Başkan Şahin "Sigara içmeyen çalışan sigara içene göre da az maliyetlidir. Sigara içen kişinin yüksek maliyet artışının birçok nedeni vardır.

 

Çalıştığı saatin %18,2’inde sigara içiyorlar

               

Sigara içen kişiler aralarda kaçıp sigara içmek zorunda. Sigara içenlerin mesailerinin %18.2’sinde sigara içmek için işlerini terk ettikleri gösterilmiş. Genel üretim düşüklüğü saptanmış.

 

Sigara içenler konsantrasyon zorlukları yaşıyorlar

 

Sigara içenlerde gözlenen konsantrasyon zorlukları performans düşüklüğüne yol açıyor. Sigara içmedikleri zaman dikkati toplamakta zorluk çekmek önemli bir işgücü kaybına yol açıyor. Sigara içenlerin yanında bulunanlarda da, sigara içmeseler bile benzer zorlukların olduğu bulunmuş.

 

Temizlik maliyeti artıyor

               

Sigara kullanımı işyerinin temizlik maliyetlerini de artırdığı saptanmıştır.

 

Kazalara neden oluyorlar            

 

Sigara içenler, işyerinde daha sık kazalara neden olmaktadır. Bunun nedeni yüksek karbon monoksid alımına bağlı olarak uyanıklığın ve reflekslerin azalmasıdır. Öte yandan sigaranın yoksunluğu sırasında ortaya çıkan konsantrasyon eksikliği de kazalara neden olmaktadır.

               

Yangın çıkarma ihtimalleri yüksek

 

Sigara kullanımın neden olduğu yanıklar, eşyalara verilen zararlar, küçük yangınlar da işverene maliyeti artırıyor

 

Çok sağlık izni alıyorlar

 

Sigara kullanımı enfeksiyonlar, kronik akciğer hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açtığı için, işgücü kaybına yol açmaktadır. Yine ABD’de yapılan bir araştırmada sigara kullananların yılda 960 dolar ek sağlık yükü olduğu ortaya konmuştur. Sigara içilmeyen bir ofis mi, yoksa kısmen sigara içilen bir ofis mi? Öte yandan işyerindeki zararlı gazlar, sigara içenleri daha da fazla etkilemekte ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle, sigarayı bırakmanın desteklenmesi, doğrudan olmayan etkileri de azaltır.

 

İşyerleri çalışanlarının sigarayı bırakmaları konusunda desteklemelidir.

 

İşyerine elaman alırken sigara içmeyen elamanlara öncelik verilmelidir. ÇAlışnlardan sigara içenler varsa İşyerleri çalışanlarını sigarayı bırakma konusunda yüreklendirmeli ve gerektiği durumlarda sigara bağımlılıklarının tedavilerine katılmaları konusunda mali destek sağlamalıdır. Böylece, işyeri çalışanına düşman değil, onu destekleyen ve iyiliğini isteyen bir konum kazanacaktır. Ancak tüm maliyetin işyeri tarafından karşılanması iyi sonuçlar vermeyebilir. Çünkü bağımlılık tedavisinin doğası gereği, kişi kendi sorumluluğunu üstlenmeli ve maliyeti ortak bölüşmelidir. Kurumda eş zamanlı sigarayı bırakanların sayısı arttıkça başarı şansı artar. Grup psikolojisi nedeniyle çalışanları belli zamanlarda kampanyalarla desteklemenin yararlı olduğu gösterilmiştir. Çalışanlara Yeşilay'dan destek alarak sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri hakkında eğitimler verilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2869

banner2870

banner2871

banner2872