Başkan’dan özel çocukların annelerine özel proje
 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu özel öğrenme güçlüğü, yaygın gelişim bozuklukları, zihinsel engelliler, işitme engelliler ve bedensel engellilerin yanı sıra diğer gelişim rahatsızlarını yaşayan özel çocukların eğitim aldığı Yenidoğan Özel Eğitim Kurumu ve Ümmü Kumru Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerini ziyaret etti. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Özel çocuklarımızın eğitim alabileceği ve ailelerin kendilerine vakit ayırabileceği Rehabilitasyon Merkezini kentimize kazandıracağız” müjdesini verdi.

 

EĞİTİM ALAN ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

İlk olarak Yenidoğan Özel Eğitim Kurumunu ziyaret eden Başkan Karaosmanoğlu, burada kurumun sahibi Nezahat Çini tarafından karşılandı. Kurum ve çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, eğitim alan özel çocuklarla yakından ilgilendi. Daha sonra Özel Ümmü Kumru Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret eden Başkan Karaosmanoğlu’nu burada eğitim alan öğrenciler sevgiyle karşıladılar. Özel eğitim alan öğrencilerle yakından ilgilenen ve onlarla samimi diyalog kuran Başkan Karaosmanoğlu, ailelerle de sohbet etmeyi ihmal etmedi.

 

DEVLET ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKTI

2006’dan itibaren ülkemizde ve ilimizde sayıları artan, özürlü kanunuyla da ailelerin sosyal güvencesine bakılmaksızın eğitime muhtaç, özel gereksinimli bireylerin eğitim giderlerinin devlet tarafından karşılanması, bu özellikteki çocuklara sahip ailelerinin gidebileceği kurum sayısında düzenli bir artışın oluşmasına neden oldu. Geçmiş yıllarda özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların yıllarca toplumumuzdan dışlandığı ve eğitim verecek kurumların yeteri sayıda olmamasının yanında bir de, yasaların ihtiyaca cevap verememesi aileler için büyük bir sorun oluşturuyordu. O dönemin çok geride kaldığını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Yerel yönetimler olarak ve hükümetimizle bu özel çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz” dedi.  

 

ÖZEL ÇOCUKLAR ÇALDI, BAŞKAN EŞLİK ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Özel Ümmü Kumru Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kendisi için hazırlanan gösteride, müzik aletleri çalan çocuklara eşlik etti. Onlarla beraber ritim tutan ve çaldıkları müziklere tepkisiz kalmayarak, kültürümüzün oyunlarıyla özel öğrencilere katılan Başkan Karaosmanoğlu, “Bu çocuklar bizim kendi evladımız. Onların yüzlerindeki mutluluk bizleri de sevindiriyor” diye konuştu. Daha sonra sınıfları teker teker gezen Başkan Karaosmanoğlu, ders yapan öğrencilerle yakında ilgilendi. Aldıkları eğitimler sayesinde aşama kaydeden çocuklarla beraber ders işleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Sabır ve başarılı eğitim, bu özel çocuklarımızın hayatında olumlu değişikliklerin yaşanmasına neden oluyor. İyi ve donanımlı bir eğitim kadrosu, insanı seven yürekler, bu özel çocuklara yol gösterebiliyor” ifadelerini kullandı.   

 

“ANNELERİMİZ DE KENDİNE VAKİT AYIRABİLMELİ”

Özel eğitime gereksinim duyan çocuklarla birlikte başta anneleri olmak üzere ailelerinin de kendilerine vakit ayırmasının önemine vurgu yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Özürlüler kanunu çıktıktan sonra engelli kardeşlerimizi ve çocuklarımızı kucakladık. Özel eğitim gereksinimi duyan yavrularımızı, hayatımızın bir parçası haline getirdik. Eksikliklerimizin olduğunu biliyorum ancak hükümetimiz ve yerel yönetimlerle birlikte destek olarak bu özel öğrencilerimize kol kanat olacağız. Bu işi severek sadece para için yapmayan, önce sevgi ve hizmet için çalışanları tebrik ediyorum. Bu özel çocuklarımız ve evlatlarımız bizi hayata bağlıyor. Onlara hizmet etmek çok güzel bir duygu” diye konuştu.

 

“ONLAR BU DÜNYANIN MELEKLERİ”

Özel eğitim almak zorunda olan çocukların toplumun bir parçası olduğunu, onların asla yok sayılamayacağını sözlerine ekleyen Başkan Karaosmanoğlu, ”Onlar bu dünyanın melekleridir. Sabırla ve özenle onları kollayan aileler ve başta annelerini gönülden tebrik ediyorum. Bunun mükafatını ahirette kesinlikle alacaklardır. Bizler toplumun istekleri ve arzularını yerine getirmekle sorumluyuz. Bu özel çocuklarımızın ve ailelerimizin hizmetinde, eksik kalınan noktaları tamamlamak için çalışıyoruz. Bunu da üreteceğimiz ve gerçekleştireceğimiz projelerle yapacağız” dedi.   

 

“2016 YILINDA HİZMETE ALACAĞIZ”

Başkan Karaosmanoğlu ayrıca, “Büyükşehir olarak bu tür çocuklarımıza farklı hizmetler veriyoruz. Özel çocuklarımızın ve ailelerin aynı ortam da kendilerine vakit ayırabileceği sosyal tesis yapma konusunda talimat verdim. Bu eğitim merkezlerinde hizmet alan ancak çocuğuna devamlı vakit ayırması gereken annelerinde, kendilerini dinlendirebileceği bir projeyi hayata geçireceğiz. Uykusuz kalan, çocuklarıyla ilgilenmek zorunda kalan bununla beraber kimi zaman stresli günler yaşayan ailelerin kendilerini de rehabilite edeceği bir tesis yapmaya karar verdim. Bu projeyi özel eğitim kurumlarıyla ve olayın içinde bizzat yaşayan kardeşlerimizle birlikte yapacağız. Hızlı bir şekilde startını vererek İzmit ve Gebze bölgesinde iki tane kurum yapmayı hedefliyorum. Kentimizdeki bu eksikliği de ortadan kaldırmak hem de bu özel çocuklarımıza çok güzel bir hizmeti yapmanın mutluluğunu yaşayacağım. Birkaç ay içerisinde planlayacağımız projenin, 2016 yılının hemen başında hizmete girmesini arzu ediyorum” açıklamasını yaptı. Ziyaretlerde Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’de hazır bulundu.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352