GEBZE'DE BÜYÜK TARİH BULUŞMASI
 Gebze Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle düzenlenen bir dizi etkinlikten birisi olan ‘100. Yılında Çanakkale Sempozyumu’ ülkenin önemli ve seçkin tarihçilerini, bilim adamlarını Gebze’de buluşturdu.

 

Sempozyumun ev sahibi Başkan Köşker, “On binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşları, ibret verici hadiselerle doludur. Çanakkale bir kahramanlık destanı, yiğitlik destanı, fedakarlık destanıdır. Hepsinden önemlisi insanlık destanıdır. Manevi gücün, maddi kuvvete galip geldiği bir savaştır” dedi.

 

Gebze önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Gebze Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle düzenlenen bir dizi etkinlikten birisi olan ‘100. Yılında Çanakkale Sempozyumu’ ülkenin önemli ve seçkin tarihçilerini, bilim adamlarını Gebze’de buluşturdu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde Gebze Kültür Merkezi salonunda başlayan ve 3 oturum halinde düzenlenen sempozyuma Türkiye’nin faklı üniversitelerinde görevli akademisyenler ve bilim adamlarının yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, belediye başkan yardımcıları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda tarihe meraklı konuklar katıldı.


ÜÇ AYRI OTURUMDA

‘Çanakkale nasıl anlaşılmalı, Çanakkale muharebesinde şehit olan aydınlar, Çanakkale savaşlarında savaş hukuku ihlalleri’ gibi konuların akademisyenler tarafından ele alındığı sempozyumun sabah oturumunda selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker sözlerine, “100. Yıldönümü vesilesiyle başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diyerek başladı.


TARİHİN DÖNÜM NOKTASI

“Bugün, dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin farklı boyutlarıyla değerlendirileceği 100. Yılında Çanakkale Sempozyumu ile huzurlarınızdayız” diyen Başkan Köşker konuşmasında şunları söyledi: “İnşallah, 100. Yılında Çanakkale Sempozyumu da, gerek milli tarihimizin, gerekse dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu önemli hadiseyi değişik boyutlarıyla açığa çıkaracak ve tarih şuurumuzun gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Biz biliyoruz ki, Milletler için insan ve toprak kaybından daha önemlisi hafıza kaybıdır. Tarihinden, kültür ve medeniyet değerlerinden mahrum edilen toplumlar, geleceksizliğe terk edilmiş toplumlardır. Çanakkale Zaferi olmasaydı belki biz Kurtuluş Savaşı bile yapamayacaktık. Ancak bizler, Çanakkale savaşlarını konuşurken, Çanakkale ruhunu da, sömürgeciliğin ruhunu çok iyi kavramalıyız. Batı’nın sömürgeci projelerini ve stratejilerini iyi analiz etmeliyiz.


OSMANLI’NIN TARİHTEKİ İZLERİ

Bilimde, sanatta, hukukta, adalette, askeri alanda, medeniyetin zirvesine çıkmış olan, insanlık tarihinin bu en büyük imparatorluğunun nasıl olup da dinamizmini kaybettiğini iyi analiz etmeliyiz. Bütün bir dünya ölçeğinde yaşanan son beş yüzyılın dinamiklerini çok iyi tahlil etmeliyiz. Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihten çekilmesi herhangi bir imparatorluğun tarihten çekilmesi gibi anlaşılmamalıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihten çekilmesi aynı zamanda bir dünya görüşünün, bir hayat tarzının, bir siyaset tarzının, bir değer sisteminin de tarihten çekilmesi anlamı taşır. Bu milletin tarih sahnesinden çekilmesiyle sadece biz değil; sadece İslam dünyası değil, bütün bir insanlık çok şeyler kaybetti. Bölgemiz Osmanlı’dan sonra hep etnik ve mezhepsel çatışmalara, kronik krizlere, siyasal gerilimleri sahne oldu. Bütün bir insanlık çok büyük acılar, çok büyük yıkımlar yaşadı.


GENÇLERE TARİH ŞUURU

Bizler Gebze’de tarihi sempozyumları düzenlerken, genç nesilde yeni bir tarih şuuru inşa etmeyi amaçlıyoruz. Amacımız, tarih bilincine sahip, tarihsel değişime öncülük edebilecek nitelikli kadrolar, liderler yetiştirmektir. Belediye olarak kısa süre önce başlattığımız 41 Genç 41 Gelecek Liderlik projemizin bir amacı da budur. Gebze’de 41 liseli gencimizi İstanbul Şehir Üniversitesi ile işbirliği içinde geleceğe hazırlıyoruz.  Bizler inanıyoruz ki, büyük imparatorluklar, devletler ve medeniyetler inşa etme ve yönetme kabiliyetine sahip olan ve bunu pek çok kez kanıtlayan bu milletin, bu üstün yeteneklerini bugün de göstermesi mümkündür.


YİĞİTLİK -FEDAKARLIK DESTANI

On binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşları, ibret verici hadiselerle doludur. Çanakkale bir kahramanlık destanı, yiğitlik destanı, fedakarlık destanıdır. Hepsinden önemlisi insanlık destanıdır. Manevi gücün, maddi kuvvete galip geldiği bir savaştır. Çanakkale Zaferi göstermiştir ki, bir millet özgüvenini, inancını, azmini ve kararlılığını korursa, onu yıkabilecek güç yoktur. Çanakkale ruhunu burada tüm yönleriyle ortaya çıkarmak ve gençlerimizde tarih şuurunu yeniden diriltmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz 100. Yılında Çanakkale Sempozyumu’nu bu duygu ve düşüncelerle açıyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sempozyumun Gebze’de ve ülkemizde yeni bir tarih bilincinin gelişmesine vesile olması temennisiyle, Kıymetli Hocamız Prof. Dr.  Mehmet Çelik başta olmak üzere, değerli bilim adamlarımıza, tarihçilerimize ve bu anlamlı programa teşrif eden tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352