HÜKÜMETTEN MİLYONLARCA KİŞİYE VERGİ MÜJDESİ
 Hükümet programının üç saç ayağından birini oluşturan vergi reformuyla, ekonomiyi canlandıracak ve yapısal sorunları giderecek bir dizi adım atılıyor. Yoksul kesimi gözeten yeni  sistemi ile bir evi olana değer artışında ve dar gelirliye kredisinde vergi muafiyeti geliyor. İşini kuran gençlerden 3 yıl vergi alınmayacak, yatırım harcamalarında yüksek oranlı indirime gidilecek, ithal ürünlere de caydırıcı vergiler gelecek. 

PAKET DEVREYE GİRİYOR 
AK Parti, büyümeyi yeniden yüzde 5'e yükseltme hedefli 4 yıllık programı da şekillendirdi. Ekonomide yapısal reformlar, istihdam, farklı toplum kesimlerinin taleplerine yanıt vermek, şeffaflık yasası başta olmak üzere 100'e yakın başlık yer alacak. Reform paketi kapsamında atılacak adımlar şöyle: 

 DAR GELİRLİNİN YÜZÜ GÜLECEK: Sosyal, ekonomik hedefler dikkate alınarak konut kredilerine ilişkin vergi istisna ve muafiyeti getiriliyor. Böylece dar gelirliye konut desteğinin önü açılıyor

 TEK EVİ OLANA MUAFİYET:
 Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulamalar gözden geçirilecek. Tek konutun satışında vergi muafiyeti için belirlenen 5 yıllık sınırın da kaldırılması bekleniyor. Tek bir konutu olan aile bu süreden önce evini satsa bile değer artış kazancından istisna tutulacak. 

 İŞİNİ KURANA 3 YIL VERGİ YOK
: Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlanacak. Gençlere yönelik işbaşı eğitimler de teşvik edilecek. İşverenin personel maliyeti düşürülecek. 

 ÇİFTÇİYE KOLAYLIK: Yemde ve gübrede KDV sıfırlanacak. Gençlerin kurduğu işletmelerden 3 yıl vergi alınmaması, gübre ve yemdeki 
 indirimi, torba yasa olarak Meclis'e sunulacak. 

 RANT GELİRLERİNE YENİ MODEL: Gayrimenkullerin değer artış kazancı yeniden vergilendirilecek. Şehir rantları vergilendirilecek

 BELEDİYE VERGİLERİ DÜZENLENECEK: Mahalli idare vergilerinin genel vergi sistemi ile uyumu sağlanacak. 

YATIRIMA DESTEK
 Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak. Artırılan sermayenin bir kısmıkurum kazancından düşülecek

 Yatırım harcamaları için kazançlara daha yüksek vergi indirimi sağlanacak. Basit usulde vergilenen yıllık 8 bin liraya kadar olan kazançlardan hesaplanan vergi alınmayacak

 Küçük işletmeler başta olmak üzere reel sektöre daha fazla kredi verilmesi için devergi teşvikleri devreye girecek. 

 Finansal araçlar ile bunların dayanak varlıklarına ilişkin vergi uygulamaları uyumlaştırılacak.

İSTİSNALAR İNCELENECEK

 Meclis'te bekleyen Gelir Vergisi reformu bu dönem yaşama geçirilecek. 

 Vergi mevzuatı sadeleştiriliyor. Vergi Usul Yasası yeniden ele alınacak. İstisna, muafiyet ve indirimler kapsamlı bir analize tabi tutulacak. 

 Verginin tabana yayılması gibi gelir artırıcı çalışmalar oluşturulacak. Mali alan ile yeni politikaların uygulanmasına imkan sağlanacak. Kamu harcamaları finansmanındadoğrudan vergilerin ağırlığı artıyor.

kaynak: takvim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.