banner2204

İBRAHİM KARAOSMANOĞLU'NA YENİ GÖREV

TOPLAM 11 KİŞİ

Eski başkan Karaosmanoğlu, Kamu Görevlileri Etik Kuruluna atandı. Karaosmanoğlu’nun atama kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlandı. Söz konusu atamada 1 başkan ve 10 üyenin isimleri yer alıyor.

KAMU GÖREVLİLERİ ETİK KURULU NEDİR?

25/5/2004 tarihli ve 5176 sayılı Kanunla kurulan Kamu Görevlileri Etik Kurulu;
• Kamu görevlilerinin uymaları gereken saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik, kamu yararını gözetme gibi etik davranış ilkelerini Yönetmeliklerle belirlemek ve uygulamayı gözetmek,
• Etik davranış ilkelerinin ihlâl edildiği iddiasıyla re’sen veya yapılacak başvurular üzerine gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak sonucu ilgili makamlara bildirmek,
• Kamuda etik kültürünü yerleştirmek üzere çalışmalar yapmak veya yaptırmak ve bu konuda yapılacak çalışmalara destek olmak,
• 3628 sayılı Kanuna göre verilen mal bildirimlerini gerektiğinde incelemek,
• Kamu görevlileri için hediye alma yasağının kapsamını belirlemek ve en az genel müdür veya eşiti seviyedeki üst düzey kamu görevlilerince alınan hediyelerin listesini gerektiğinde her takvim yılı sonunda bu görevlilerden istemekle, görevli ve yetkilidir.
11 kişiden oluşan Kurulun üyeleri, biri Başkan olmak üzere Cumhurbaşkanı tarafından seçilmekte ve atanmaktadır. Kurul ilk toplantısını 29/9/2004 tarihinde gerçekleştirerek faaliyete geçmiştir.
Kapsam: Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, kamu iktisadi teşebbüsleri, döner sermayeli kuruluşlar, mahalli idareler ve bunların birlikleri, kamu tüzel kişiliğini haiz olarak kurul, üst kurul, kurum, enstitü, teşebbüs, teşekkül, fon ve sair adlarla kurulmuş olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; yönetim ve denetim kurulu ile kurul, üst kurul başkan ve üyeleri dahil tüm personel 5176 sayılı Kanun kapsamındadır.
Ancak, Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Bakanlar Kurulu üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve yargı mensupları ile üniversiteler bu Kanun kapsamı dışındadır.

İBRAHİM KARAOSMANOĞLU KİMDİR?

1952 yılında İzmit Yuvacık´ta doğdu.
1977 yılında Marmara Üniversitesi´nden mezun oldu.
1978-1989 yılları arasında Kırıkkale Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi ve İzmit Ortaokulu´nda öğretmen ve yönetici olarak görev aldı.
1989-99 yılları arasında İzmit´te 10 yıl Yuvacık Belediye Başkanlığı yaptı.
AK Parti´nin kuruluşunda yer aldı.
AK Parti Kocaeli Teşkilatında kurucu İl Başkan Yardımcılığı ve il başkanlığı görevlerinde bulundu.
Daha sonra Başbakan Danışmanı olarak Ankara´da görev yaptı.
2004 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.
2019 yılına kadar üç dönem (15 yıl) Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptı.
Bu süre zarfında tam olarak 2012-2019 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanlığı yaptı.
Evli ve 5 çocuk babasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2202