banner2752
banner2750
banner2769

Kalp Hastaları Dikkat!

Çoğu kamu ve özel hastanede bu hizmetler icap usulü yürütülüyor. Yani hasta olduğunda tüm ekip evlerinden toplanıyor, hastaneye gelerek gerekli hazırlıklar yapılıyor, ondan sonra hasta kabul edilebiliyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Merkezinde ise her an müdahaleye hazır durumda olan uzman ekipler kesintisiz nöbet tutuyor, merkezde 3 adet Kardiyoloji Doçenti de sırayla nöbet tutuyor. Bu özelliğiyle hizmet çıtası birçok üniversite hastanesinden bile daha yükseğe çıkmış durumda.
 
Günümüzde Ölümlerin En Sık Nedeni Kalp Krizi!
Konu hakkında açıklamalarda bulunan SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Merkezi Sorumlusu Kardiyoloji Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Ayhan Erkol; “Yeni artış gösteren yatak kapasitesi ve yoğun başvuru sayısı ile nitelikli ve kaliteli sağlık hizmetlerimiz devam ediyor. Günümüzde ölümlerin en sık nedeni koroner arter hastalığıdır. Kalp krizlerinin nedeni kalbi besleyen koroner damarlarda oluşan ani tıkanıklıklar olup tedavi için damarın en kısa sürede açılması gerekir. Tıkalı damarda kan akımının tekrar sağlanmasının en etkin yolu acil anjiyografi, balon anjiyoplasti ve stent uygulamasıdır. Bu girişimler ile erken ve geç dönem ölüm oranlarında anlamlı azalmalar sağlanabiliyor. Ancak müdahale ne kadar erken yapılırsa hasta o kadar fayda sağlıyor. Geç kalınması halinde tıkalı damarın beslediği kalp dokusu giderek canlılığını yitiriyor, ölümcül ritm problemleri ve kalp yetersizliğine neden oluyor. Bu nedenle kalp krizi başlangıcından sonraki ilk saatler çok önemlidir, hastanın hızlıca primer anjiyoplasti ve stent yapılan donanımlı bir merkeze sevki çok önemlidir” dedi.
 
Koroner Girişimler Dışında Birden Çok Çalışmaya İmza Atıyorlar
Kurulan Kalp Merkezinde gerçekleştirilen Koroner operasyonlar haricinde “Karotis (şah damarı), renal (böbrek damarı), üst ve alt ekstremite (kol ve bacak damarları) arterlerin tutulduğu perifer arter hastalıklarına yönelik girişimler de kurulan merkezde başarıyla sürdürülüyor. Kardiyoloji Kliniği bünyesindeki aritmi ünitesinde ritm problemlerinin teşhis ve tedavisine yönelik elektrofizyoloji, ablasyon ve kalıcı pil işlemleriyle Kocaeli ve bölge halkına hizmet veriliyor. Vatandaşlar 182 numaralı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden Kardiyoloji Kliniğine başvurabiliyor.
 
2016 Yılında 3500 Anjiyografi Yapıldı
Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen Kalp Merkezi konusunda açıklamalarda bulunan Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş; “Kliniğimiz anjiyografi merkezinin açıldığı 2011 Temmuz ayından beri 7 gün 24 saat bu işlemleri gerçekleştirmektedir, bugüne dek 1500 civarında kalp krizi vakasına başarıyla müdahale edilmiştir. 2016 yılında primer anjiyoplasti vakaları da dahil olmak üzere toplam işlem sayısı 3500 civarındadır. 2008 yılında 8 yoğun bakım yatağı ile hizmet vermekte iken, 2011 de ilk anjiyografi laboratuarı kurulmuş olan birimin bugün 10 uzman doktor, 40 hemşire ve 6 tıbbi sekreterden oluşan bir kadro ile poliklinik hizmetinin yanı sıra transtorasik ve transözofajiyal ekokardiyografi, egzersiz EKG (Eforlu EKG), Tilt (eğik masa) testi, ritm ve tansiyon Holter gibi teşhise yönelik tüm incelemelerin yapılabildiği, 2 anjiyografi cihazı, 15 servis yatağı, 11 günübirlik anjiyo servis yatağı, 8’i ikinci basamak, 7’si birinci basamak olmak üzere toplam 15 koroner yoğun bakım yatağı ile hizmet veren bölgemizin en önemli merkezi haline gelmiştir.
Son olarak 2017 yılında açmış olduğumuz Koroner Yoğun Bakım Ünitesiyle bölgenin yükünü karşılamaya hazır hale gelmiş bulunmaktayız. Yapmış olduğu çalışmalarla merkezimizi iyi bir yere taşıyan Kardiyoloji Kliniğinin değerli ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ergüney; “Gebze Fatih Hastanesi Kalp Merkezi de Devreye Alınacak”
Kocaeli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney ise Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Merkezinin son yıllarda yapılan çalışmalarla çok iyi bir yere geldiğine, bölgemizde Koşuyolu ve Siyami Ersek Hastaneleri dışında en gelişmiş teknolojileri kullanarak 24 saat hazır nöbetçi ekip ile hizmet veren tek merkez olduğuna dikkati çekti ve “çok kısa süre içinde Gebze Fatih Hastanesi Kalp Merkezini de devreye alacağız” dedi.   


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2763

banner2765

banner2754

banner2762

banner2764

banner2766

banner2723

banner2680

banner2751