Karaosmanoğlu “Birlikte daha çok güçleneceğiz”
 Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, Tataristan Belediyelerine yönelik olarak düzenlediği “Yerel Kalkınmada Organize Sanayi Bölgeleri ve Park Bahçe ile Yeşil Alan Yönetimi” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programının bir ayağı da Kocaeli’de gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bilgi ve tecrübe paylaşımı çalışmalarının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, heyet onuruna bir akşam yemeğe verdi. Dost ve kardeş Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Natalya Tarkayeva, Türkiye Temsilcisi Aydar Gaşigullin ve Tataristan yerel yöneticilerinden oluşan heyetle fikir alışverişinde bulunan Başkan Karaosmanoğlu, “Birlikte daha çok güçleneceğiz. Dost ve kardeş Tataristan’la kurduğumuz bu güzel ilişki büyüyerek devam edecek” dedi.

 

 EVİNİZ GİBİ RAHAT EDİN”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu akşam yemeği sonrası yaptığı konuşmada, “Sizlerle tarihi bağlarımız ve kardeşliğimiz var. Fiziki olarak ayrı olsak da gönül dünyamız birbirine bağlıdır. Kentimizde de Kırım ve Tatar bölgesinden göç etmiş birçok vatandaşımız mevcuttur. Can güvenliğinden ve haksızlıktan kaçarak bizim ülkemize geldiler. Buraya göç etmek zorunda kalanlar bir o kadar uyumlu ve üretken aynı zamanda çalışkan insanlardır. Kırım-Tatar vatandaşlarımızın Türkiye başta olmak üzere yurt dışında da yatırımları olan soydaşlarımız mevcuttur. Sizlerin burada olmanızdan dolayı çok mutluyuz ve sevinçliyiz. Şahsen en önemli hayalim ve isteğim birbirimizi anlayabilecek aynı dili konuşmak. Biz Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Tataristan’da da olmak üzere dünyada 1150 üyemiz var. Dünyanın çok değişik bölgelerinde yaşayan soydaşlarımızın olduğu yerel yönetimler bizim üyemiz. Burada eviniz gibi rahat edin” dedi.

 

“KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTE BÜYÜYECEĞİZ”

TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Birlik olarak amacımız bütün Türk dünyasının ortak değerler etrafında bir araya getirmek istiyoruz. Kalkınmaya önem vermek, yardımcı olmak, tanışmak, kaynaşmak ve konuşmak amacındayız. Tataristan bölgesinde yaşayan kardeşlerimiz yaşama kalitesi olarak, bazı Türk bölgelerinden üstünde olması beni çok sevindirdi. İnanıyorum birlikte daha güçlü, onurlu ve daha fazla hür toplumlar oluşturmak için çalışacağız. Kardeşlerimizle birlikte büyüyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

BÜTÜN KARDEŞLERİMİZ DAHA ÖZGÜR YAŞAMALI”

Başkan Karaosmanoğlu, “Dünya’daki bütün kardeşlerimi özgür olarak yaşamasını istiyorum. Biz Türkiye olarak dünyadaki kardeşlerimizin bağımsız olmasını ve güzel bir hayat yaşamasını arzu ediyoruz. Bütün kardeşlerimize desteğimiz sürecektir. Onun için bu tür organizasyonları gerek ticari gerek üretim olarak bizim buradan Tataristan’da yatırım yapmak isteyen yatırımcıları tanıştırmak bizim Türk yatırımcıları orada yatırım yaptırmaya teşvik etmek önemli bir amacımızdır. Oradan gelen yatırımcı kardeşlerimizi de Ticaret ve Sanayi Odalarımızı ziyaret etmeleri istiyorum. Siz değerli misafirlerimizi kentimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Sizin şehrimize bereket getireceğinize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

BAKAN YARDIMCISI TARKAYEVA

Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Natalya Tarkayeva’da, ”Tataristan Cumhuriyeti olarak bizimle buraya gelen Belediye Başkanlarımız adına bizi ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum. Tataristan ve Türkiye arasındaki Ekonomik ve kardeşlik ilişkileri yanı sıra bu iki halk hem din açısından hem de dil açısından birbirine çok yakın özellikleri var. Gelişim açısından da aynı yönde ilerlemeye çalışıyoruz. Ama sizden daha öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum. Bugün burada sizin deneyimlerinizden yararlanırken, o bilgileri bize aktardığınız için çok mutluyuz” dedi.

 

EĞİTİME DAHA ÇOK AĞIRLIK VERMELİYİZ”

TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bilgi ve tecrübe paylaşımı noktasında daha çok aktif olmalıyız. Eğitime ne kadar önem verirsek kentlerimizi o kadar daha iyi geliştirebiliriz. Onun için ülkenizde yerel yönetimler noktasında, teknik ve idari personelimizi ülkemize göndererek daha etkin bir tecrübe paylaşımı gerçekleştirebiliriz. Bu iki ülke için daha çok faydalı olacağına inanıyorum” diye sözlerini tamamladı. Karşılıklı hediyeleşmenin yanı sıra işbirliği noktasında daha etkin olma noktasında fikir birliğine varıldı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352