ÇAKIR; BORCUMU ÖDEMEK İSTİYORUM
Ak Parti Körfez aday adayı Ali Çakır yerel seçime kısa bir zaman kala iddiasını arttırarak seçimlere hazırlanıyor. Şivesiyle, cana yakın tavrıyla, samimi ve içten gülüşüyle Körfez halkının ilgi ve beğenisini kazanan Ali Çakır, temayül yoklamasından da halk oylamasından da endişe etmiyor.


Ak Parti Körfez’in Teşkilatı’nın kurucu üyelerinden olan Ali Çakır, ilçede ekmek ve fırın ustası olarak tanınıyor. Önceki dönemlerde de ikna edilmeye çalışılan ama ilk kez bu sene siyasete fiilen atılmaya ikna edilebilen Çakır, ilk resmi açıklamasını ve başvurusunu yapan aday adayı oldu. Diğer aday adaylarının aksine, destekçi grubuyla partiye kalabalık şekilde yürüyerek giden Çakır; “ Herkesi kucaklayacağız ifadesini kullandı.

Bu izlenimlerle aday adaylığını açıklayan Ali Çakır, her başvuruda bulunan arkadaşının yanında destekçi olarak ta yer alarak, dost ve destekçi olduğunu gösterdi. Dün yoğun bir katılımla düzenlenen yemeğe gelen herkese ayrı ayrı teşekkür ettiğini vurguladı. Körfez’i sevdiğini dile getirdi. İşte Ak Parti Körfez Belediye Başkanı Ali Çakır ile röportajımız;ALİ ÇAKIR KİMDİR?

1967 yılında Rize’nin Çayeli İlçesi’nde doğdum. Evli ve biri doktor, diğeri avukat olan iki kızım var.. Lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde 1987 yılında tamamladım ve bir şirkette yönetici Müdür olarak çalışma hayatına başladım. 1990 yılında bugün sahibi ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığım Çakıroğlu Gıda Un ve Unlu Mamüller Limited Şirketi’ni kurdum.

Siyasi ve sivil toplum kuruluşlarında da görev aldım. 1995-1999 yılları arasında Anavatan Partisi’nde iki dönem gençlik kolları başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği ve ilçe başkan yardımcılığı yaptım. Daha sonraki süreçte de 2000 yılında Körfez ilçe Ak Parti kurucu üyeliği yaptım. Halen partiye üyeliği devam eden Ali Çakır, Körfez Ticaret Odası’nda da 2008-2013 yılları arasında yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüm. Bugünse, KTO’da meclis üyeliği yapıyorum.


Ali Bey, neden aday adayı oldunuz?

 “ KÖRFEZ’E BORCUMU HİZMET EDEREK ÖDEMEK İSTİYORUM”

‘’Ana felsefem insanın kendisine, ailesine karşı olduğu gibi topluma karşıda sorumlulukları vardır. İki çocuk büyüttüm, bu ilçenin ekmeğini sattım, ilçenin ekmeğini yedim. İlçemi ve insanlarını çok iyi tanıyor ve seviyorum. Burada büyüdüm, işimi büyüttüm, şimdi manevi bir borcum var ve ödeme zamanı. Ahde vefa dediğimiz, bu manevi borcu ödemenin zamanının geldiğine inanıyorum. Bu topluma borcum var, bir yerlere aday olmasanız da halk sizi bir yerlere yerleştiriyor. Bir şekilde toplum var kamuoyu beni ısrarla aktif siyasete atılmaya mecbur bıraktı. Niye aday olmuyorsunuz, sorumluluk almıyorsun şeklinde sorular gelmeye başladı. Toplumda bu şekilde kanaat oluştuktan ve aday olmam konusunda ısrarlar artınca, borcumu ödeme zamanının geldiğini gördüm ve aday adayı oldum.’’


Ali Bey, mevcut Belediye Başkanı’nın hizmetlerini beğeniyormusunuz, siz nasıl bir hizmet anlayışı içinde olacaksınız?

‘’Bu ülkede ve ilçemizde taş taş üstüne koyanlardan Allah razı olsun. Yapılan hizmetler iyi, yaptıklarından dolayı Başkanımız Yunus Pehlivan’a teşekkür ediyoruz. Ama daha iyileri de yapılabilir. İnsanlar için çok daha iyi projeler yapılabilir. Ama en önemli eksik insan kalbine dokunamamaktır. İnsanların kalbine girmek gerekir. Mahallelerde yönetime katılım sağlanmalı. İnsanlara değer verilerek katılımları sağlanmalı ve  kendilerine önem verildiği hissettirilmelidir. Benim için hizmette insan faktörü merkez noktada olmalıdır. İnsanın istek ve ihtiyaçları göz önüne alınmadan yapılan hiçbir proje ve çalışma beğenilmez, faydalı görülmez. Görev verilmesi halinde bunu ön planda tutarak insanların ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler yapacağız. İnsanların kalplerini fethedeceğiz. Vatandaşlar belediyeye geldiklerinde çalacak kapı bulamayacaklar, çünkü onlar bize gelmeyecek, biz onlara gideceğiz, makamda oturmayıp sürekli halkın içinde olacağız. Bu nedenle de çalınacak bir kapımız olmayacak. Sorunların, ilçe ve mahalle problemlerinin bana gelmesini beklemeyeceğim, ben sorunların ayağına gideceğim ve yetkililerine talimatı verip hizmetin yapılıp yapılmadığını yakından takip edeceğim. Ben  esnafım, güler yüzlüyüm, insanlara bu şekilde yaklaşmaya ve hitap etmeye alıştım. Aynı şekilde belediyede de güler yüzlü ve hizmet aşkıyla dolu olacağım. Benimle çalışan, hizmetleri idare edenlerde siyasi kaygı taşıyacak ve insanlara karşı güler yüzlü, anlayışlı olacaklar.’’

Aday adayı sayısının on bir  olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘’Partimizin ne kadar büyük bir aile olduğunun göstergesidir. Aday adayı sayısı en çok olan ilçelerden birisiyiz. Peygamber efendimiz insanların en iyisi insanlara hizmet edenizdir demiştir. Aday adayı sayısının çok olması siyasi arkadaşlarımın da aynı görüşle insanların en iyisi olmak için talip olmasından kaynaklanıyor. İnsanlara en iyi şekilde hizmet etmek ve Peygamber efendimizin sevdiği insanlardan olmak, Allah’ın iyi kulu olmak için çalışıyoruz. Benim veya diğer aday adayı arkadaşlarımın makam ve mevki sevdamız yok. Halka ve hakka hizmet etmek için aday olduk.’’


Yapılan anketlerden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

‘’Temayül sonuçlarını kimse bilmiyor. Ama ben iyi olduğunu düşünüyorum. Estiği gibi yağmadı, temayül sonuçlarının beklendiği gibi etkili sonuç vermesi düşünülmüyor. Ben parti içinden gelen bir üyeyim, teşkilata ve üyelere yakınım, bu nedenle hakkımda iyi notlar verildiğini düşünüyorum. Ancak, esas olan kamuoyu sonuçlarıdır. Halk beni bu makama yakıştırırsa başım üstüne. 30 yıldır ticaret yapan birisi olarak, halkın teveccühüne ve desteğine talibim. Ben iyiyim demem, halkım iyi olduğuma karar verip, değerlendirmesini yapar, yaptığım çalışmalarımı ve güler yüzümü göz önünde bulundurup kararını verir. Halk ne isterse o olur, verilecek halk kararı başımızın üstünedir.’’

Körfez Turizm mi yoksa Sanayi kentimi olmalıdır?

‘En başta şunu söylemek gerekir. Sanayi ve limanlar öcü değildir. Kalkınmamız için ana maddelerden birisi sanayidir. İstesek de istemesek de kentimiz bir sanayi ve ticaret kenti. Bu bir handikap gibi görünse de durumu kendi lehimize çevirebiliriz. Sanayi ve konut alanları iç içe girmiş durumda. Konut alanlarını arka bölümlere, kıyılardan uzağa ilerletmek zorundayız. Sanayi sıkıştı, artık kıpırdayamıyor. Sanayiye rahatlama ve genişleyip istihdam alanları oluşturma şansı vermeliyiz. Sanayicilere bu şansı ve imkanları vermezsek bölgeden giderler. Alt yapılarını sağlam yaparak, konut alanlarını arka taraflara doğru kaydırmalı.  Çok güzel köylerimiz var. Alt yapıları sağlam yapıp, ulaşım sorunlarını çözerek konut alanlarının rahatlıkla arka taraflara kaymasını sağlayabiliriz.  Hereke’miz sayın milletvekilimiz Fikri Işık’ın da katkısıyla çok daha güzel bir hale gelebilir. Biz Fikri Bey’in arkasında itici bir güç olabiliriz.


 

Başkan olursanız Belediye’de nasıl kadro değişiklikleri düşünüyorsunuz?

‘’Körfez ilçesi mozaik bir insan yapısına sahip. Bu yapıya dikkat edilerek alt yapısı, bilgi ve çevresi olan arkadaşlarla meclisi oluşturacak şekilde listemi yapacağım. Bütünü kucaklamayan hiçbir projenin başarılı olma şansı yoktur. İnsan, dil, ırk, doğu, batı, kuzey, güney ayrımı yapma şansımız yoktur. Belediye de ben yokken hizmetleri aksatmadan sürdürecek, halkı kucaklayacak kadroyu kurup, onlarla çalışmayı düşünüyorum.. Burada sözünü veriyorum “mikro milliyetçilik asla yapılmayacak.” Ama elbette benimde bir ekibim olacak. Her zamanda böyle olmuştur. Zaten belediyedeki arkadaşlarımız da partimizin kadrosudur. Ancak köklü bir değişiklik olmaz. Bu güne kadar gelen her başkanın yaptığı gibi, ben de başkan  yardımcıları kademesinde elbette değişiklik yapacağım. Kapasiteli ve donanımlı bir sürü insan var.

Hereke için düşünceleriniz nedir?

Fikri Işık Hereke için büyük bir şans. Fikri Bey’in Hereke hakkında çok iyi projeleri var. Otel, halıcılığın canlandırılması, müze bu bölgenin turizm açısından canlanmasını ve merkez haline gelmesini sağlayacaktır. Hereke Kalesi’nin onarımı sürüyor, bölgenin tarihi dokusu çok yenilerek tam bir turizm cenneti yapılabilir. Bunun yanı sıra deniz sporları ve benzeri spor branşları yeniden canlandırılabilir. Karşılıklı diyaloglarla problemler tespit edilir ve çözülür. Ben görev alırsam Yukarı Hereke’de özellikle yolun ortasına masa koyup halkı davet edeceğim. Halk ile bire bir konuşup, yol, sağlık ocağı, belediye hizmet binası gibi sorunları çözeceğim.

Son olarak neler söylemek istersiniz ?

‘’Aday gösterilmem halinde partimin oy oranına fazlaca katkı sunacağımı düşünüyorum. Partimin ve kendi şahsi oylarımın bu oranı arttıracağını, daha aşağısında olmayacağını biliyorum. Kocaeli’nde ki en çok oy oranı Başiskele’den sonra Körfez’de var. Partim ve adayı burada seçimi kazanır, ancak benimle bu oran Allah’ın izniyle yükselecektir. Fakat, aday çıkmamam demek yarıştan çekileceğim anlamına gelmez. Ben dün partim için nasıl canla başla çalıştıysam, bu gün de, yarın da partim ve Başbakanım için çalışacağım. Aday bir diğer arkadaşım olsa da, onunla el ele verip en iyi oy yüzdesi için çalışacağım. Vatandaşlarımız şunu çok iyi bilsin ki, aday gösterilmem ve kazanmam halinde Ali Çakır karakteri asla değişmeyecektir.. Değişeceksem Allah bana bu makamı nasip etmesin. Ben halkımın başkanı Ali Çakır olarak aynı karakterimde kalacağım. Bütünü kucaklamak için bu göreve talip oldum. Bütünü kucaklamayan hiçbir proje başarılı olamaz.’’


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352