Başkan Söğüt: “IMF’ye Borç Bitti Saldırılar Başladı”

Söğüt, “Ülkemize yönelik ekonomik saldırılar IMF’ye son taksidin ödenmesi ile başladı” dedi.

İlçedeki sivil toplum kuruluşları ile kurduğu yakın diyalogla bilinen, kentteki derneklerin tüm sorunlarının çözümü için çaba gösteren Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Körfez Erzurumlular Derneği yönetiminin konuğu oldu. Gerçekleşen buluşmada yapılan yerel hizmetlerle ilgili bilgiler verin Başkan Söğüt, sivil toplum kuruluşlarının Körfez ilçe için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.

KALABALIK KATILIM VARDI

Dernek başkanı Yavuz Göğdemir ve yönetiminin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya; Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, Körfez Belediye Meclisi’nin AK Partili üyelerinden Erzurumlu Mehmet Sayım, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Yurt, AK Parti ilçe yöneticilerinden olan ve aynı zamanda Kocaeli Erzurumlular Vakfı yönetiminde yer alan Erdal Durmuş ile Erzurumlular katıldı.

TÜRKİYE ÇOK GELİŞTİ

İlçe başkanı Ramazan Tuna’nın selamlama konuşmasının ardından Dadaşlara seslenen belediye başkanı Şener Söğüt, gündeme ilişkin çok net değerlendirmelerde bulundu. Ulusal ve uluslararası alanda AK Parti iktidarının başarılı bir süreci geride bıraktığını belirten Başkan Söğüt, Türkiye’nin geçen 20 yıl içinde ekonomik ve sağlık alanında büyük aşama kaydettiğini, bunun pandemi sürecinde çok net şekilde ortaya çıktığını söyledi. Söğüt, açıklamasında şöyle konuştu:

HİZMETLERLE BİTİRECEĞİZ

“31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerden bugüne yaklaşık 2 buçuk yıl geçti. Zaman çok hızlı akıyor. Sanki dünmüş gibi seçimi hatırlıyoruz. Seçimlerden hemen sonra yerel yönetimler olarak bütün ekibimizle birlikte ilçemizin ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Özellikle Körfez’le alakalı geçmişte önemli hizmet yapılmıştı. Birçok eksiklikler zaten giderilmişti. Biz de bunlara yenilerini katarak devam eden ve yapılacak projelerle birlikte dolu dolu hizmetleri yaşadığımız bir dönemi geride bırakacağız.

DAHA ÖNCE DE GELMİŞTİ

Özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyemizle birlikte ilçemize birçok proje kazandırdık. Sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelmemizin sebepleri, genel olarak sizlerin talep ve tespitlerinize verdiğimiz önemle alakalı. Sizleri dinlemek, her sözünüzle büyük projelerimize yön vermek bizim açımızdan önemli bir durumdur. Seçimler öncesinde yine Erzurumlularla bir araya gelmiş, önerilerinizi almıştık. Bir süre önce de milletvekilimiz İlyas Bey ile ziyaretinize gelmiştik.

ÖNERİLERİNİZ ÖNEMLİ

Birlikte bu kenti yöneteceğiz. Aslında bize siz istikamet çizeceksiniz. Her gittiğimiz yerde bu önerileri alıyoruz. Eksiklerimizi de öğrenme fırsatı buluyoruz. Fark edemediğimiz ya da düşünemediğimiz hususlar olabiliyor. Bütün mahallelerimizi geziyoruz. Muhtarlarımızla, meclis üyelerimizle bölgesel sorunları ekibimizle birlikte saha gezisi yapıyoruz. Bu şekilde sorunları yerinde görüyoruz. Bunların çözümünü de yine yerinde sağlıyoruz. Bu durum bize zaman kazandırıyor.

TÜM MAHALLELERİ GEZİYORUZ

Bugüne kadar, pandemi şartlarında bile bütün mahalleleri sokak sokak, cadde cadde dolaştık. Mimar Sinan Mahallesi’nde de bu çalışmayı yaptık. 20 ana mahallemiz, 16 köy bölgesindeki mahallemiz var. Gidilecek birkaç mahallemiz ve köy bölgeleri kaldı. Taleplerle ilgili yapılabilecekler için söz veriyoruz, teknik açıdan yapılamayacak istekleri ise zamana bırakıyoruz. Bu konuda halkımıza karşı hep dürüst olduk.

PANDEMİ SÜRECİNDE DE ÇARKLAR DURMADI

Belediye olarak ekonomik anlamda bir sıkıntı yaşamadık. Kamu borçları, müteahhit borçları, hizmetlerin ödemeleri ile ilgili, çalışanların maaşları konularında bir sıkıntı yaşamadık. Bu belediye AK Parti öncesinde aylarca maaşların ödenemediği dönemleri hatırlıyoruz. Bugün ise devletin çarkları pandemi gibi uluslararası bir sorunun olduğu dönemde bile hamdolsun maaşlar ödeniyor, hizmetler aksamıyor.

İHRACATI ÖRNEK GÖSTERDİ

AK Parti bugüne kadar bu hizmet anlayışı sayesinde 20 yıldır iktidar. Bugün ise Cumhur İttifakı olarak, AK Parti, MHP ve BBP olarak bu hizmetleri yapıyoruz. Geçmişte hatırlayın, devlet deprem yardımları ile memurların maaşlarını ödüyordu. 2004 öncesinde belediyeler maaş değil harçlık veriyordu çalışanlarına. Ekonomik olarak 30-35 milyar dolar ihracattan, 200 milyar dolardan fazla ihracat rakamına ulaştık. Geçmişte bir yılda 30 milyar dolar ihracat yapılırken bugün ayda 20 milyar dolar dış ticaret yapar noktaya ulaştık.

TÜRKİYE’DE 10 YILDA BİR DARBE YAŞIYORDUK

Pandemi sürecinde hani ekonomik sıkıntılar çıkıyor ya… Evet, şu an için sorun yaşıyoruz. 5 yıl öncesine göre sıkıntı var. Fakat son 5-6 yılda bu ülke öyle badireler atlattı ki… Bu ekonomik badireler 2002 öncesinde yaşanmış olsaydı bu ülke bırakın hizmet üretmeyi, yollar, köprüler, hastaneler yapmayı, maaşları bile ödeyemez duruma düşerdi. Bu sıkıntıları yaşadık. Bu ülke her 10 yılda bir darbe yaşıyordu, ülke 50 yıl geriye gidiyordu. Ekonomi zaten perişan hale düşüyordu.

BU ÜLKEYİ IMF ÜZERİNDEN YÖNETİYORLARDI

15 Temmuz gibi bir hain bir darbe teşebbüsü yaşandı. Yabancı sermayeler bu tür hadiseleri sevmez, hemen kaçarlar. Nitekim bastırılmış olsa da hem darbe girişiminin etkisi ve hem de bir yerden düğmeye basılması sonucunda sermaye kaçtı. Doların yükselmesi de enflasyonu tetikledi. Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen ülkeler var. Geçmişte Türkiye onların istedikleri gibi oyun oynadıkları, IMF üzerinden yönetimi ele geçirdikleri bir ülkeydi. Bugün tarım politikamızı eleştirenler, geçmişte IMF’nın talimatları ile tarım politikalarını belirliyordu. Hep bir dayatma vardı.

EKONOMİK SALDIRILAR IMF’YE SON TAKSİT ÖDENİNCE BAŞLADI

Şimdi daha özgür bir ülkedeyiz. Tamamen milletin seçtiği insanların yönettiği bir Türkiye’deyiz. 700-800 milyon dolar para alınması için bizim bakanlarımız onlarca gün birilerinin kapısında beklediler. Bunlar Türkiye’nin bakanlarıydı ve çok eski tarihten söz etmiyorum. 17 milyar dolar para almak için stand by anlaşmaları yapıldı. Bugün IMF’ye tek kuruş borcumuz yok. Zaten ekonomik saldırılar, ülkemize karşı yapılan ticaret savaşları IMF’ye borcumuzun son taksidini ödediğimiz gün başladı. Artık IMF’ye borç verebileceğimizi söyledik.

PANDEMİ SÜRECİNDE 300 MİLYAR DOLAR HARCANDI

Bugün pandemi gibi bir dönemde, 1 yıllık bütçemizin yüzde 30’una denk düşen 300 milyar dolar civarında parayı harcadıysak, harcayabiliyorsak, buna rağmen devletin yönetiminde aksaklıklar olmuyorsa bu ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu hale geldiğini gösterir. 1999’da bir deprem yaşadık. O dönemde ekonomimiz güçlü değildi. Bu yüzden çok ciddi sıkıntılar yaşamıştık. Bu sıkıntıları aşabilmek için ekonominizin güçlü olması lazım.

SAĞLIK ALANINDA ÇOK GÜÇLÜ BİR ÜLKEYİZ

AK Parti iktidarı olmasaydı pandemi sürecinde çok daha büyük sıkıntılar yaşardık. Bugün bakıyoruz aşılar ücretsiz, Covid-19 hastaları özel hastanede bile yattığı zaman 1 TL bile para ödemiyor. Benim anne ve babam da hastanede yattı. Ağabeyimi koronavirüsten kaybettim. Ondan önce ağabeyim böbrek nakli oldu, 1 TL bile ödemedik. Eskiden organ nakli olacaksınız, hem de özel hastanede bu operasyon yapılacak ve para ödemeyeceksiniz. Böyle bir şey mümkün değildi. Sağlık anlamında bu ülkenin ne kadar güçlü bir noktaya geldiğini geçmişi hatırlayarak görebilir ve anlayabiliriz’’dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817