Bilenlere Selam Olsun


 

 

Kur’an’ın inen ilk ayeti olan ‘’oku’’ emrinden yola çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, her fırsatta ortaokul ve lise öğrencilerini okumaya ve okuduğunu anlayıp hayatlarına uygulamaya teşvik ediyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘’Edebi Hayat Okumaları’’ yarışması; Kocaeli’ndeki ortaokul ve lise öğrencilerini ‘’Akif’in Çizgisi ve Yunus’un Sevgisi’’nde buluşturmayı amaç ediniyor. Yarışma kapsamında ortaokul öğrencileri M. Akif’in, lise öğrencileri ise Yunus Emre’nin seçkin eserlerinden oluşan iki farklı sette yer alan şiirlerinden sınava girecek. Dereceye giren öğrenciler ise ‘’altın’’ ile ödüllendirilecek.

 

DÜNLE BUGÜN ARASINDA KÖPRÜ KURMAK

Köklü bir medeniyet tecrübesine sahip ülkemiz;  eğitim, fikir, sanat, kültür ve edebiyatta, kabına sığmayan, öncü kuşaklar yetiştirebilmeli, tüm bu alanlarda insanlığın önünü açacak, insanlığı yitirdiği hakikatle buluşturacak öncü atılımlara kaynaklık edebilmelidir. Pandemi döneminde bile bizi biz yapan bu değerler ihmal etmeyen, düşünce ve estetik dünyamızın geçmişi ile bugünü arasında köprü kurmak isteyen Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, ‘’bize bizden seslenen, derdi olanları yeniyi inşa edeceklerle, yeni nesillerle buluşturmak’’ olan Yunus ve Akif’i, günümüz gençleriyle buluşturmak amacıyla ‘’Edebi Hayat Okumaları’’ yarışmasını düzenliyor.

 

İLK İKİ YARIŞMA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

İlki 2017 yılında yapılan ‘’Edebi Hayat Okumaları’’na toplam 7.855 öğrenci katılmıştı. Yarışmacılar ilk yılda Cahit Zarifoğlu ve Mustafa Kutlu’nun eserlerinden sınava girmişti. 2018 yılında ise Kocaeli genelinde toplam 7.955 öğrenci, Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç’un kitaplarını okudular ve anladıklarını yapılan sınavda satırlara döktüler. Yarışmaya katılan ve edebiyat hayatımızın seçkin eserleriyle tanışan bu öğrenciler, aynı zamanda okuduklarının hayatlarına tatbik edebilmek için yaşamlarının sonuna kadar sürecek kutlu bir yola girdi.

‘’BİLENLERE SELAM OLSUN’’

Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğünce bu yıl İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilişinin 100. yılı olması ve 2021’in UNESCO tarafından Yunus Emre yılı ilan edilmesi sebebiyle ‘’Bilenlere Selam Olsun’’ diyerek ‘’Edebi Hayat Okumaları’’nın üçüncüsünü düzenlemeye karar verdi. İlk iki yarışmanın okul yönetimleri, öğretmenler ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmesinin ardından bu yılki yarışmaya da Kocaeli genelinde geniş bir katılımın sağlanması bekleniyor.

 

ORTAOKULA M. AKİF, LİSEYE YUNUS EMRE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen yarışmada ortaokul öğrencilerine Mehmet Akif Ersoy’un, lise öğrencilerine de Yunus Emre’nin şiirleri, yaşam mücadelesi, hayata bakış açısı ve eserleri okutulacak. Edebi Hayat Okumaları projesiyle Yunus’un ve Akif’in düşlediği geleceğe ve nesle yaklaşılmaya çalışılacak. Yarışma kapsamında ortaokul öğrencileri için Mehmet Akif Ersoy’un ‘’1-İstiklal Marşı, 2-Kocakarı İle Ömer, 3-Terlemeli Alınlar, 4-Durmayalım, 5-Ağlarım Ağlatamam, 6-Asım, 7-Birlik, 8-Çanakkale Şehitlerine, 9-Bülbül Şiiri, 10-Seyfi Baba’’ şiirlerinden oluşan bir seçki hazırlandı. Lise öğrencileri içinse Yunus Emre’nin ‘’1-Söz Ola Kese Savaşı, 2-Aşkın Aldı Beni Benden, 3-Bir Kez Gönül Yıktın İse,4-Hak Bir Gönül Yıktın İse, 5-Kahrın Da Hoş,6-İlim İlim Bilmektir, 7-Geldi Geçti Ömrüm Benim, 8-Aşk, 9-Çağırayım Mevlam Seni, 10-Biz Dünyadan Gider Olduk, 11-Ben Gelmedim Dava İçin, 12-Şol Cennetin Irmakları, 13-Benden İçeri, 14-Şol Göz Ki Seni Gördü, 15-Eşidin Ey Yarenler’’ şiirleri seçildi.

 

BAŞVURULAR 15 ŞUBAT’TA BAŞLIYOR  

Yarışma için ortaokul ve liseler, 1 rehber öğretmen ve 5’er öğrenciden oluşacak gruplar oluşturacak. Grupların belirlenmesinin ardından rehber öğretmenler tarafından yarışma başvuruları 15 Şubat 2021 Pazartesi tarihinden itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin www.kocaeli.bel.tr internet sitesinden yapılacak. Başvuru süresi 5 Mart 2021 Cuma günü sona erecek. Sınav tarihi olarak ise 12 Haziran 2021 Cumartesi günü belirlendi. Öğrencilere, ‘’şirin konusu, yeri, zamanı, şahısları, olayları ve yazarın hayatı’’ gibi konuların sorulacağı sınavın ardından 18 Haziran 2021 Cuma günü sonuçlar duyurulacak.

 

YARIŞMANIN ÖDÜLÜ ’’ALTIN’’

Kocaeli Büyükşehir’in düzenlediği bu yarışma kadar, elbette yarışmanın ödülleri de çok değerli. Ortaokul ve lise gruplarında yarışmayı kazanan öğrenciye 2 tam altın hediye edilecek. Yarışmanın ikincisi 1 tam altın, üçüncüsü 1 yarım altın alacak. Yarışmada 4 ila 25. dereceler arasına giren tüm öğrencilere ise 1 gram altın verilecek. Yarışmada öğrencileri bu sınava hazırlayan rehber öğretmenler de ödül kazanacak. En yüksek puan alan grubun rehber öğretmenine 2 tam altın, ikinci olan grubun rehber öğretmenine 1 tam altın, üçüncü olan grubun rehber öğretmenine 1 yarım altın verilecek. Yine 4 ila 25. derece arasında yer alan grupların rehber öğretmenleri de 1 gram altın alacak. Rehber öğretmen ve öğrenciler bu sınavda sadece kendileri kazanmayacak, okullarına da kazandıracak. Yarışmada ilk üçe giren okullara ‘’katılım belgesi+kitap seti+bilgisayar’’dan oluşan bir hediye seti kazanacak.

 

...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817