Büyükakın’dan Mecliste Ders Niteliğinde Açıklama

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi temmuz ayı ikinci oturumunda konuşan Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, araç kiralamalar konusunda adeta ders verdi. Başkan Büyükakın, muhalefet partisine mensup meclis üyelerinin de takdirini aldı. Başkan Büyükakın, ‘’Belli şartlarda araç satın almak belli şartlarda ise araç kiralamak doğrudur. Araç satın alma beraberinde ek maliyet getirecekse ihtiyaç duyulan araçları kiralamak çok daha tasarruflu olacaktır” dedi. Konuyla ilgili kendilerine detaylı bilgi veren Başkan Büyükakın’a meclis üyeleri de teşekkür etti.

 

BAŞKAN’IN ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞINA TAKDİR

İş makinesi araç kiralama-satın alma konusunun görüşüldüğü mecliste Başkan Büyükakın, detaylı bir konuşma yaparak sürecin şeffaf bir şekilde gerçekleştiğini açıkladı. Tüm meclis üyelerine ayrıntılı bilgilendirme yapıldığını vurgulayan Başkan Büyükakın, Büyükşehir bürokratlarına; ortaya çıkacak maliyet çizelgelerinin hangi meclis üyesi isterse paylaşılması talimatını verdi. Başkan Büyükakın’ın bu şeffaf yönetim anlayışı meclis üyeleri tarafından takdirle karşılandı.

 

ARAÇ KİRALAMA İHALESİ KONUŞULDU

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen temmuz ayı meclisinin 2. oturumunda 22 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Plan Bütçe Komisyonu’nun İş Makinası Kiralama İhalesiyle ilgili teklifi oy çokluğuyla kabul edilirken, muhalif meclis üyeleri araç kiralama yerine satın alma yapılması gerektiğini iddia etti. Muhalefetin tutumunu değerlendiren Başkan Büyükakın, yaptığı konuşmada araç satın almanın bazı durumlarda olumlu bazı durumlarda olumsuz olduğunu detaylarıyla anlattı.

 

“BERABERİNDE EK MALİYET GETİRİYOR”

Yıl içerisinde Büyükşehir’in ihtiyaç duyduğu bazı araçları satın aldığını dile getiren Başkan Büyükakın, “Bu yıl 55 araç satın aldık. Araç kiralamak doğrudur ya da yanlıştır demek tek başına doğru değil. Belli şartlarda araç satın almak belli şartlarda ise araç kiralamak doğrudur. Biz buna böyle bakıyoruz. Bütçe sonsuz olsa araç satın almayı düşünebiliriz. Ancak araç satın alma beraberinde ek maliyet getirecekse ihtiyaç duyulan araçları kiralama yöntemiyle kullanmak çok daha tasarruflu olacaktır” dedi.

 

“EN DOĞRU KARARLARI ALIYORUZ”       

Araç satın alındığında ikmal, işçi maliyetleri gibi giderlerin oluşacağını söyleyen Başkan Büyükakın, “Bir işi yaparken biz buna ‘Belediyenin asli işimi yoksa tali işi mi?’ diye yaklaşıyoruz. Pek çok hizmeti verebiliriz. Ama asli işimizin dışına çıkmış oluruz. Araç kiralama mı yoksa satın alma mı yapmamız lazım diye düşündüğümüzde doğru olan en uygun kararı verebilmektir. Arkadaşlarımız da en verimli şekilde karar alma yollarını arıyor” şeklinde konuştu.

 

“EK MALİYETTEN KURTULMUŞ OLUYORUZ”

Başkan Büyükakın, “Bazı araçları çok yoğun kullanıyoruz. Bazen de mevsimine göre kullanıyoruz. Saat bazlı kullandığımız araçlar var. Geçmiş tecrübelerimize dayanarak kararlar alıyoruz. 142 milyonluk bu işi 2 yıllık süreç olarak planladık. Totale baktığımızda çok ciddi bir ek maliyetten kurtulmuş oluyoruz.’’

 

‘’BİRÇOK KALEM MALİYET OLUŞTURACAK’’

‘’Biz bunları satın alsak, yazlık kışlık lastik giderleri olacak, sigorta giderleri olacak, bankadan kullandığın kredi faizi var, bu araçlara bakmak için bir müdürlük kurup personel maliyeti ortaya çıkacak, kasko bedelleri, ağır bakım onarım maliyetleri de olacak” ifadelerini kullandı.

 

MUHALİF MECLİS ÜYELERİNDEN TEŞEKKÜR

Başkan Büyükakın’ın araç kiralamayla satın alma ihaleleri arasındaki farkları anlattığı konuşma meclis üyeleri tarafından beğeniyle karşılandı. Başkan Büyükakın’ın kendilerine detaylı bir şekilde aktarımda bulunması ve Büyükşehir bürokratlarına bilgi paylaşımında bulunmalarına yönelik talimat vermesi memnuniyet oluşturdu. Başkan Büyükakın’ın şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket ettiğini görmekten memnuniyet duyan muhalif meclis üyeleri, Başkan Büyükakın’a teşekkür etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817