banner2861
banner2862
banner2864
banner2863

İlyas Şeker; ''Artık Parsel Bazında Tadilat Yapılamayacak''

KANUN HAZIRLANIRKEN MUTFAK KISMINDA ÇALIŞTIK

   AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Gazi Meclis’te görüşülen ve 37 maddeden oluşan 161 Sıra Sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşmelerinin tamamlanmasının üzerine partisi adına Genel Kurul’da milletvekillerine hitap etti.

   Kanun teklifinin hazırlanması esnasında yapılan çalışmaların içinde bilfiil yer aldığını, teklifin çok önemli konuları içerdiğini, arazide ve uygulamada karşılaşılan yasalardaki boşlukları dolduracağını ve eksik kısımları yasayla tamamlayan bir düzenlemenin hayata geçirildiğini ifade eden Şeker;

   “Burada görüşülen en önemli maddelerden bir tanesi imarla ilgili maddedir. Arazide en çok karşılaştığımız sıkıntılardan bir tanesi, parsel bazlı plan tadilatlarıydı. Gerçekten bunlar kamuoyu vicdanını da ciddi anlamda rahatsız eden uygulamalardı. Bu düzenlemeyle, artık parsel bazında bir plan tadilatının yapılması mümkün olmayacak, en az ada bazlı bir plan tadilatı olacak, ada bazlı plan tadilatı yapılırken de o adadaki bütün hak sahiplerinin, maliklerinin muvafakatlerinin alınma mecburiyeti var.” dedi.

BELEDİYEDE ASILAN PLANLARLA İLGİLİ EN AZ İKİ AYRI NOKTADA BİLGİLENDİRME YAPILACAK

   TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine hitap ederken yapılan değişikli ile birlikte yapılan plan tadilatları sonucu vatandaşın maruz kaldığı mağduriyetlerin tamamen ortadan kalkacağını ifade eden Şeker,

   “Yapılan plan tadilatları sonucu bir değer artışı oluşmuşsa, bu değer artışının da tamamının kamuya aktarılması konusunda bir düzenleme oldu. Daha önce bu, maalesef resmî kayıtlarla kamuya geçmiyordu, farklı bir şekilde kullanılıyordu belki ama şu anda, resmî olarak kamuya geçecek. Kime geçecek? Belediyelerin bütçesine akacak ve aynı zamanda Bakanlığın bütçesine aktarılmış olacak. Bu anlamda, gerçekten önemli bir çalışma. Yine, plan tadilatları yapıldığı zaman genelde planlar belediyede askıya asılır, plan mahallinde yaşayan insanların bu plan tadilatları hakkında hiçbir bilgisi olmazdı. Bu düzenlemeyle, belediyede asılan planlar, aynı zamanda planın yapıldığı bölgede en az iki ayrı noktada, burada bir planlama yapıldığı, belediye meclisinde onaylandığı ve şu anda askıda olduğu konusunda bilgilendirmeler yapılacak.” dedi.

18 UYGULAMASIYLA OLUŞAN MAĞDURİYETLER ORTADAN KALKACAK

   3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18’inci maddesinin uygulanması sonucu vatandaşların yaşamış olduğu sıkıntıların kökten çözüleceğini ifade eden Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker,

   “3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18'inci maddesinin uygulamasından sonra vatandaş mahkemeye gittiği zaman genelde iptaller oluyor ve bu iptal işlemi de tescil tarihinden itibaren beş altı yıl sonra olabiliyor uygulama itibari ile. Tabii, beş altı yıl sonra o parseller tamamıyla değişmiş oluyor; eski parseller ölmüş oluyor, yeni parseller meydana gelmiş, yeni binalar yapılmış, parseller başkalarına satılmış oluyor. Dolayısıyla, onun eski hâline dönüştürülmesi teknik olarak mümkün olmuyor. Burada yeni getirilen bu düzenleme, eğer eskiye dönüşü mümkün olmuyorsa oranın değerinin tespit edilmesi, mağdur olan kişiye, davayı kazanan kişiye bunun bedelinin ödenmesi veya bunun karşılığında başka yerden yer verilmesiyle ilgili bir düzenleme. Gerçekten bu da uygulamada birçok problemi kökünden halledecektir.“ dedi.

KÖYLERİMİZDE YAPILAN BİNALARLA İLGİLİ KOLAYLIKLAR GELİYOR

   TBMM’de görüşülen ve kabul edilen 161 Sıra Sayılı Kanun Teklifi görüşmelerinin sonunda grubu adına konuşma gerçekleştirilen AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, kaçak yapılan inşaatlar ve köylerde yapılan yapılarla ilgili düzenlemeleri içerdiğini ifade ederken;

   “ Kanun içerisinde yer alan bir diğer uygulama ise kaçak inşaatlarla ilgili. Örneğin, Kızılay Meydanı'nda yapılan 100 metrekare kaçak inşaata ödenecek ceza ile Hakkâri'nin en küçük ilçesinde yapılan 100 metrekarelik kaçak inşaata ödenen ceza aynı paraydı. Burada 100 lira ödeniyorsa orada da 100 lira ödeniyordu. Şimdi yapılan düzenlemeyle birlikte buna ilave olarak arsanın emlak beyan değeri de dikkate alınarak üzerine ilave ediliyor. Yine kaçak inşaatların yapılması hâlinde, bunun tespit edildiği an tapu sicilinin beyanlar hanesine şerh düşülecek, orayı satın alan insan bu binanın kaçak olarak yapıldığını görmüş olacak. Bu da gerçekten önemli bir düzenleme.
Diğer taraftan, özellikle köylerimizde yapılan binalarla ilgili kolaylıklar getirildi; valiliklere ve Büyükşehir belediyelerine, ilçe belediyelerine bilgilendirmeler yapılacak, burada yapılan binalarla ilgili her türlü harçtan muaf olacak. Aynı zamanda döner sermaye harçlarından da muafiyetler olacak. Buna benzer birçok düzenleme var.” dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2857

banner2856

banner2858

banner2859

banner2860

banner2865

banner2866