Kandıra Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı

Kandıra Belediyesi Mart Ayı Belediye Meclis Toplantısının 1. Birleşiminin birinci oturumu sekiz gündem maddesi ile gerçekleştirildi. Toplantıda muhalefet partileri tarafından verilen 5 adet önerge maddesi de görüşüldü.

Kandıra Belediyesi Mart ayı belediye meclis toplantısı Belediye Meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında İYİ Parti ve CHP grubu tarafından 5 adet önerge verildi. Gündemde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonunun ‘’ Katı Atık Tarifesi’’ hakkındaki raporu, İmar Komisyonunun ‘’ Bağırganlı Mahallesi Uygulama İmar Planı Revizyonu ‘’ hakkındaki raporu ve ‘’Kandıra 1’.inci Piyade Tugay Komutanlığı Kandıra Kışlası Uygulama İmar Planı’’ hakkındaki raporu ile Duraçalı Mahallesi Kadastro Çalışması ‘’Bilirkişi Seçimi’’ oy birliği ile kabul edildi.

SEKİZ GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Kefken Mahallesi ‘’132 ve 116 nolu adalar’’ın uygulama imar revizyonlan ve 268,270, ve 134 nolu adaların Uygulama imar tadilatları görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havle edildi. İlçe sınırları içinde bulunan ve 6360 sayılı kanun ile mahalleye dönüşen köylerden vergi, harç ve katılım payı alınmaması ile pazaryeri gelir tarifesi değişikliği plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. Zan-bıta Müdürlüğü tarafından ek gündem maddesi olarak gündeme alınan Gelir tarifesi değişikliği, 2021 yılı gelir tarifesi içinde yer alan esnaf üyeliği devir ücretinin pandemi dolayısıyla 5 bin liradan 2 bin beş yüz liraya düşürülmesini öngörüyor.

İYİ PARTİ VE CHP’DEN 5 ÖNERGE

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Sinan Yolcu meclise verdiği üç önerge ile, Kandıra merkez Cumhuriyet meydanındaki Huzur Taksi durağına taksi şoförlerinin oturmaları için durak yapılması, Kandıra İzmit sınırında bulunan mahallelerden Kandıra merkeze ulaşım imkanının artırılması ile gün yüzüne çıkarılan ve çıkarılacak olan tarihi eserlerin Kandıra merkezinde oluşturulacak bir arkeoloji müzesinde sergilenmesini istedi. CHP Belediye meclis üyesi Mustafa Türk ise verdiği iki önergede, yapılmakta olan Kandıra Belediyesi yeni hizmet binasının üniversiteye tahsis edilmesi ve bu binaya yüksek okul ve ziraat fakültesi gibi bölümlerin açılması ile toplu iş sözleşmesinin bir nüshası ve çalışanlara verilen ücretler hakkında yazılı bilgi istedi.

TURAN ULAŞIM SAĞLANMAYAN KÖYÜMÜZ KALMAYACAK

Muhalefet tarafından verilen önergeler Başkan Turan tarafından sözlü olarak cevaplandırıldı. Taksi durağı ile alakalı ‘’ Taksici arkadaşlarımızın sıkıntılarını biliyoruz ‘’ diyen başkan Turan ‘’ Kent meydanı projesi ile bu sorunun çözüleceğini bu aşamada ise taksici esnafına destek olacaklarını ifade etti. Cuma günü Kocaeli Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanı’nın Kandıra’ya geleceğini ve çizilen yedi yeni hat güzergahı için kendilerine bilgi aktaracağını ifade eden Turan, ‘’ Amacımız ulaşım sağlanmayan köyümüzün kalmaması. Kandıra’da sabah akşam iki servis olan yerlerle alakalı yeni düzenleme yapılacak.’’ Dedi.

KANDIRA’DA AÇIK HAVA MÜZESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Göreve geldikleri günden bu yana açık hava müzesi yapma gayretimiz ve çalışmaları olduğunu belirten Başkan Tuıran, ‘’ Kandıra’nın kültürüne tarihine uygun olan bir müze geçmişten bu yana vardı, bunu zaman zaman konuştuk, söyledik. Namazgah rekreasyon alanı büyüyecek. Bu bölgede müze düşüncemiz var. Ağustos ayı gibi Kerpe’de deniz altında kazı çalışması yapılacak. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Müzeler Müdürlüğümüz buna destek veriyor. Buradan çıkan eserlerin ilerleyen süreçte Kandıra’da sergilenmesi için çalışmalarımız sürüyor. Yağbolu mağarasında o tarihin görülebilir duruma getirilebilmesi, ziyarete açılabilmesi çökme riski dolayısıyla mümkün görülmüyor ’ Dedi.

İSTERİZ  Kİ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ 4- 5 BİN ÖĞRENCİ OLSUN

Yeni Belediye Hizmet Binasının Üniversiteye tahsis edilmesi konusuna da değinen Başkan Turan proje akışında hizmet binası şeklinde tasarlanan binanın şekil olarak üniversiteye uygun olmadığı ve değişme şansı bulunmadığını ifade etti. Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ile konuştuklarını ifade eden Turan, ‘’  Üniversite olarak bağışlanan alan 18 bin m2 inşaat alanı olan bir yer. Hepsi birden yapılamıyorsa 3 blok şeklinde yapılması hususunda görüş beyan ettik. Kocaeli Valiliğimiz ilerleyen süreçte maddi destek sağlayacak. Kocaeli Üniversitemiz Kandıra’da hangi bölümler olabilir diye bir çalışa yapıyor. İlk etapta Ziraat Fakültesinin gelmesi mümkün görünmüyor. Ziraat Fakültesinin belli bir bölümü ya da farklı bir bölüm getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Meslek Yüksek Okulu ile ilgili öğrenci sayısı nasıl artırılabilir. Arkadaşlarımız çalışıyor. İsteriz ki eskiden olduğu gibi 4-5 bin öğrenci olsun. Bunun için biraz zamana ihtiyacımız var’’ dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817