Kimse Bu Milletin Değerleri İle Alay Edemez…

Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidardan ya da aklıselim siyasi kurumlardan ayıran belli başlı özellikler vardır.

Bunların en başında önünü arkasını sorup soruşturmadan, daha da önemlisi aynaya bakmadan her meselenin üzerine sazanlama atlayan partililerin çokluğu gelir.

Sazanlama derken küçük balık türlerini aklınıza getirmeyin. Şöyle rekorlar kitabına girmesi muhtemel, en yağlısından, etli butlu sazanlardan söz ediyorum.

Elbette CHP’nin kurumsal kimliğine ve tarihine lafımız yok. Ancak sanıyorum partililer de kabul edecektir ki; bu çeşitleme sazanlardan ana muhalefetimizde bollukla bulunur.

Bunlardan bir tane de bizim Körfez ilçemizde var. Öyle her işe maydanoz olmayı maharet sanan bu ucuz tiplerden birisi meclis üyeliği yapıyor: ERKAN UYGUN…

Erkan Uygun’un sıradan ucuz siyasetine geleceğim ancak asıl meselemize şöyle bir giriş yapmak niyetindeyim…

Malum, bir süredir Hakkari’nin Çukurca ilçesinin belediye başkanı Ensar Dündar’ın sebep olduğu rezilliği konuşuyoruz. Bu adam ellerinde içkileri bazı hanım ablalarla keyif ortamındayken çekilen görüntülerinin sosyal medyaya sızması sonrasında rezillik patlak veriyor.

Meselenin öyle üzerinin örtülecek şekli şemali yok. Bizlerin ve kamuoyunun AK Parti Genel Merkez yönetiminden beklentisi bu başkan bozuntusu hakkında en kısa zamanda gerektiği şekilde disiplin sürecini işletmesidir.

Şu unutulmamalıdır ki; KİMSE BU MİLLETİN DEĞERLERİ İLE BÖYLESİNE ALAY EDEMEZ…

Peki, bu olayın bizimle ne ilgisi olabilir?

Hemen aktarayım…

AK Parti’de, Ankara merkezli olarak bir uygulama başlatılıyor. Buna göre batıda bulunan ve durumu iyi olduğu bilinen kent ve ilçe belediyeleri, sıkıntılar yaşayabilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki belediyelerle kardeş belediye oluyorlar. Batıdaki belediyelere de “Sizin kardeş belediyeniz şu” denilerek ortaya bir birliktelik şekli sunuluyor.

Dolayısıyla hiçbir belediyeye kardeş belediyelerini seçme hakkı verilmiyor. Aslında bana göre de uygun olan budur.

Körfez Belediyesi de bu uygulama kapsamında Hakkari’nin Çukurca Belediyesi ile kardeş belediye yapılıyor. Bu şekilde ortaya çıkan resmi kardeşlik neticesinde Körfez Belediyesi, ilgili kuruma bir destekte bulunuyor. Ve yeni belediye hizmet binasının temelinin atılması için Çukurca Belediyesi’ne toplam ederi 450 bin TL olan 77 ton demir yardımında bulunuluyor.

Yani sizin anlayacağınız Körfez Belediyesi, Çukurca Belediyesi’ne ayni yardım yapıyor, nakdi değil. Ceplerine para koymuyor. Gerekli olan malzemeyi temin edip bölgeye gönderiyor. Ve bunu da tamamen kardeşlik hukukuna bağlı kalarak yapıyor.

Karşısındaki sorumlu kişinin nasıl insan olduğuna bakmadan, bölge halkının iyiliğini düşünerek işini görev bilinci ile yapıyor.

Tekraren belirtiyorum; sağlanan destek ayni yardımdır, nakdi değil… Umarım bu iki kavramın ne demek olduğunu bazı dostlarımız iyi biliyorlardır.

Fakat maalesef bu Çukurca’nın belediye başkanının göbek atarken çekilmiş görüntülerinin ifşa olmasından sonra sanki o alemi yapması için başkanın cebine para koyan Şener Söğüt’müş gibi davranmak sanıyorum cehaletin en büyüğü olsa gerek…

Bu yönde yapılan haber ve yorumları açıkçası biraz absürt ve abartılı bulduğumu, gerçeklerle hiçbir alakası olmadığını söylemeliyim.

Eğer siz bir belediye başkanının yaptığı alemin faturasını başka bir başkana keserseniz, birileri de KDV’sini ve ÖTV’sini sizlere kesebilir. Çünkü sadece kin ve nefretle dile getirdiğiniz gerçek olmayan iddialarla gündem olmanın derdine düşerseniz bir yerde tıkanır, artık hareket edemez hale gelebilirsiniz.

Bu dostlarımızın yalnızca kaostan beslenen ve yapay gündem peşinde koşan acemi çaylaklar olarak nitelendirilmesini açıkçası bizler hiç istemeyiz…

Bu yaptığımız yalnızca küçük bir dost ikazıydı. Elbette kimsenin kimseden çekinmesine gerek yok. Fakat gerçek sadece bir tanedir.

Neyse, biz gelelim asıl meselemize. En başta belirttiğim ERKAN UYGUN kardeşime…

Hatırlayanlar olacaktır; bu sevgili Erkan, Körfez Belediyesi’nin Çukurca Belediyesi ile kardeş belediye olmasına çok içerlemişti…

Dostluğu, kardeşliği, insanlığı elinin tersi ile itmişti…

Bir yerde Türkiye’deki birçok kafatasçı siyasetçi gibi MİLLET OLAMAMA bilinçsizliği ile hareket etmişti…

Dahası gereksiz tavır ve söylemleri ile toplumsal huzurumuza kastetmişti…

İşte Erkan Uygun genel hatları ile böyle bir politik modeldir.

Zaten tüm kent kamuoyu Uygun’un siyaset tarzını bir belediye başkanının üzerine yürüdüğü o gayriahlaki tavırlarından sonra çok net şekilde görmüştü.

O tavrının ardından parti yönetiminin devreye girmesi ile grup başkan vekilliğinden istifa ettirilmişti…

Şimdi onun insancıl siyaset anlayışı ile hareket etmesini bekleyemeyiz. Fakat bari kendi partisine baksa böylesine politik ahlaka uymayan işlerle uğraşmak durumunda kalmazdı…

Bilenler vardır mutlaka… Erkan Uygun’un da mensubu olduğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart seçimlerinde kazandıkları tüm Büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri arasında iş birliği yapılmasının önemine vurgu yapmıştı.

Kılıçdaroğlu bu çağrısını da Erkan Uygun’un AK Partili Körfez Belediyesi yapınca eleştirdiği “KARDEŞ BELECİYECİLİK” adı ile yapması ne kadar ironik bir durum değil mi?

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyeler arasında uygulamak istediği bu sistem ile kaynak ve kadroları iyi durumda olan belediyelerle imkanları sınırlı belediyeler birbiriyle eşleştirilerek hizmet sunumunun kalitesinin artırılmasını hedeflediklerini dile getirmişti.

Fakat CHP’li belediyeler bu konuda somut bir adım atabildiler mi, elbette hayır. Onların yaptıkları hep emekleme seviyesinde kaldığından kalkıp yürümeyi ve koşmayı akıllarına bile getiremediler.

Erkan Uygun denilen ucuz politikacıya göre Körfez Belediyesi’nin Çukurca Belediyesi ile kardeş belediye olması gereksiz, CHP’li belediyeler yapınca aferin ve maşallah…

Ama bazen ucuzlar siyasete sadece kin ve nefret üzerinden baktıklarından olsa gerek bazen kendi önündeki örnekleri bile göremeyebiliyorlar.

Erkan Uygun da hem geçmişte ve hem de bugün işte tam olarak bu körlüğü yaşıyor. Dahası bu körlüğü ile başkalarına da kötü örnek oluyor.

Fakat adamın kendi partisiyle bile alakası yok iken genel siyasete nasıl bakabilsin ki!

En başta söylediğimiz “AYNAYA BAKMAK” fiiline en çok muhtaç olan politik model Körfezli Erkan Uygun’dur.

Çünkü bu isimden başka polemiğe dayalı yol yürümeye meraklı kimse yok. Fakat yaptığı her açıklama ve takındığı tavırla partisine ne kadar zarar verdiğini fark edemiyor bile…

Bahsettiğimiz ucuzculuk tam olarak bu işte…

Aslınca bu cümlelerin sonu gelmez. Ben de yazmaktan erinmem, geçtim mi klavyenin başına Allah ne verdiyse artık…

Allah’a çok şükür kelime hazinemiz sağlamdır. Ancak şimdilik bu kadar deyip durum değerlendirmesi için söz hakkını kamuoyuna bırakalım. Bakalım bu kardeş belediyecilik anlayışına bizim toplumumuz ne kadar hazırmış. Hep birlikte görelim…

Selam , saygı ve dua ile ...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817