Kocaeli’nde Su Musluktan İçilir

İsu Genel Müdürü Ali Sağlık’ın konuk olduğu toplantı, Başkan Ali Korkmaz ve Genel Sekreter Sedat Köse’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Başkan Korkmaz, İSU çalışmaları ile ilgili bilgilendirmede bulunmak üzere, toplantıda bulunan İsu Genel Müdürü Sayın Ali Sağlık’a teşekkür ederek, kentimizde su ve atıklar konusunda doğru ve güvenilir bilgi alacak olmanın ve kamuoyunu bu yönde bilgilendirmenin başta kendileri olmak üzere tüm üyeler için oldukça önemli olduğuna değindi. Yönetim Kurulu Üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda aylık çalışmalarla ilgili yönetimi bilgilendiren Başkan Korkmaz, Gençlik Meclisi tarafından 29 ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştiren Gençlik Vapuru, Engelli Meclisi tarafından Kocaeli Üniversitesi ile birlikte yapılan Engelli Çalıştayı, Kadın Meclisi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yapılan ziyaretlerle ilgili bilgi verdi. Başkan Ayrıca; 18-21 Aralık tarihinde gerçekleşen III. Kent Konseyleri Sempozyumu’na katıldıklarını, farklı kentlerdeki kent konseyleri temsilcileri ile çeşitli istişareler gerçekleştirdiklerini söyledi. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi birlikteliğinde gerçekleştirilen Engelsiz Deniz Festivali Projesinin, sempozyum çerçevesinde örnek uygulamaların detaylarının paylaşıldığı İyi Uygulama Paylaşım Alanında sergilendiğini belirten Başkan Korkmaz, projenin farklı kentler tarafından dikkatle incelendiğini iletti. Başkan Korkmaz’ın ardından söz alan meclis başkanları, Ekim-Kasım aylarında gerçekleştirilen faaliyetler ve gelecek günlerde yapılacak çalışmalar konusunda Yönetim Kurulu Üyelerini bilgilendirdiler.

Sağlık: Kocaeli’nde İçme Suyu %99 Uygun Kalitesine Sahip

 İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, davetlerinden dolayı Başkan Korkmaz ve Genel Sekreter Köse’ye teşekkür ederek, çalışmalardan dolayı tüm kent konseyi ekibini tebrik etti. İsu çalışmaları ile ilgili sayısal verilerle yönetim kurulu üyelerini bilgilendiren Sağlık, 1.997,258 nüfuslu, 3.505 km hizmet alanı olan Kocaeli’nde 869,649 İsu abonesi olduğunu belirtti. Tüm çalışmaların 2004-2021 yılları arasındaki süreçte değerlendirildiğini ileten Sağlık, geçen yıllarda abone sayısında %82’lik bir artış olduğuna dikkat çekti. Kentimize verilen suyun %55 arttığını ve 172,4 milyon tona ulaştığını söyleyen Sağlık, 13 adet içme suyu arıtma tesisi, 22 adet atık su arıtma tesislerinin olduğunu söyledi. Yuvacık, Namazgah, Sapanca Gölü, Doğal Kaynaklar ve Kuyular olmak üzere Kocaeli’nde yıllık mevcut su kapasitesinin 260 m3 olduğunu, İhsaniye ve Avcıdere ile Ballıkayalar barajlarının tamamlanması ile bu kapasitenin 370 milyon m3 seviyesine ulaşmasını öngördüklerini ifade etti. İçinde bulunduğumuz günlerde Yuvacık Barajı’nda 16.980.000 m3, Namazgah Barajında 15.820.00 m3, Denizli Göleti’nde 3.250.000 m3, Cumaköy Göleti’nde ise 1.355.000 m3 seviyesinde olduklarına paylaşan Sağlık, Ballıkaya ve İhsaniye Barajlarının proje özellikleri ile ilgi bilgi aktarımında bulundu. Sayın Sağlık Ballıkayalardan temin edilecek su miktarının 80 milyon m3 olacağını, İhsaniye Barajından sağlanacak suyun ise Karamürsel ve Gölcük İlçelerine, içme, kullanım ve sulama suyu temin edilmesiyle, 2050 yılına kadar Karamürsel İlçesi ve çevresinin içme suyu sorunun çözülmesini hedeflediklerini Yönetim Kurulu Üyeleri ile paylaştı.

2004 yılında 494 adet içme suyu deposu varken, 2021 yılı itibariyle bu sayının 653 adete çıktığını açıklayan Sağlık, içme suyu terfi merkezlerinin 2004’te 73 iken 2021’de 152 olduğunu kaydetti. Açıklamalarına devam eden Sayın Sağlık; “İlimizde 2021 Ekim ayına kadar 414 adet pompa çalışmakta olup, 31.200 kW gücünde 40 GWh elektrik tüketimi yapılmıştır. Bu harcanan elektriğin maddi karşılığı 31.2 milyon TL’dir. İSU tarafından gerçekleştirdiğimiz en önemli projelerimizden biri de Türkiye’de tek olan SCADA Sistemidir. 2009 yılında 32 noktasının takibi ile başladığımız bu sistem de 2021 yılı dahil olmak üzere 333 noktanın anlık takibini ve kontrolünü yapmaktayız.” dedi. Sekapark’ta bulunan Uluslararası İSU Merkez Labaratuvarı’nda 2021 yılı ekim ayına kadar toplamda 19.662 numuneden 196.890 analiz yapıldığına dikkat çeken Sağlık, atık su labaratuvarında ise 9.190 numunede 35.893 analiz analiz yapıldığını, su labaratuvarında 10.472 numunede 160.997 analiz yapıldığını ifade etti. Sağlık ayrıca; Labaratuvarın İzmit Su A.Ş., Bilecik İl Özel İdaresi, Altınova Belediyesi, Karabük Üniversitesi, Balıkesir Su ve Kanal İdaresi gibi çeşitli kurumlarla protokolleri olduğunu belirtti.

Atık su terfi merkezleri ile ilgili de bilgi veren Sağlık, 2004’te 2 adet iken şu an 65 adet atık su terfi merkezi olduğunu ifade ederek, yine bu alandaki artıma tesislerinin de daha önce 2 iken günümüzde 22’ye çıktığını belirtti. Biyolojik atık su ve ileri biyolojik atık sular hakkında da bilgi veren Sağlık ileri biyolojik arıtma oranının 2024 yılında %100 hedefine ulaşacağını hedeflediklerini açıkladı.

Son olarak Kocaeli’ndeki musluk sularından akan içme suyu kalitesiyle ilgili üyelere açıklama yapan Sağlık, 372 noktadan aylık olarak alınan 1.000 numune sonuçlarına göre, içme suyunun %99 oranında uygunluğuna sahip olduğunu vurgulayarak, Kocaeli’nde herkesin gönül rahatlığı ile musluktan su içebileceğini belirtti. Sunumun ardından Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Sağlık, Başkan Korkmaz ve Köse olmak üzere, kendisini dinleyen tüm üyelere çok teşekkür etti ve Kocaeli Kent Konseyi ile ortak çalışmalar yaparak, tüm Kocaeli halkını su ve atıklar konusunda doğru şekilde bilgilendirmenin kendilerini memnun edeceğini söyledi. Toplantı sonunda, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, tüm öğretmenleri temsilen Başkan Ali Korkmaz’a sürpriz yapılarak, Öğretmenler Günü kutlandı. Başkan Korkmaz hediyesini, Yönetim Kurulu Üyelerinden Türk Kızılayı Gebze Şube Başkanı olan Oya Tuncel’den aldı. Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817