Şeker; "Engelli vatandaşlarımız, toplumumuzun yapı taşlarıdır"

HER BİRİMİZ BİR GÜN ENGELLİ BİREY OLABİLİRİZ

   Ülke olarak ulaşım, sağlık, turizm ve savunma sanayiinde sıçrama yaptığımızı ifade eden Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, toplumumuzu oluşturan bireyler olarak her bir ferdin çeşitli sebepler ile süreç içinde engelli bir birey olabileceğimizi ifade ederken; ‘’ Toplum olarak köklerimizi sevgi ve hoşgörüden almaktayız. Bu sebeple toplumumuzu oluşturan her bir ferdimiz hayatlarını idame ettirdiği süre boyunca birbirini sevmeli ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı dayanışmayı ve hoşgörüyü hiçbir zaman elden bırakmamalı. Güçlü Türkiye’nin Güçlü Toplumunu oluşturan kişiler arasında en özel yere sahip engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata adapte olabilmeleri için hepimize önemli görevler düşmekte. Bugün belki bizler hayatlarımızı engelsiz bir şekilde yaşıyoruz fakat şunu asla ama asla unutmamalıyız ki; bizler de bir gün engelli bir birey olabiliriz. Bu bağlamda yaşamımızı sürdürdüğümüz toplumun her alanında engelli vatandaşlarımızın kolaylıkla hareket edebilecekleri ve onları her daim mutlu edecek düzenlemeleri elimizden geldiğince yapmak noktasında her birimize ayrı ayrı görevler düşmekte. Toplum olarak bu görev ve sorumluluklarımızı yaparken de aslında bizlere düşen en önemli görev ise; bu bilinç ve sorumluluğumuzu bizlerden sonra gelen nesle güzel bir miras olarak aktarmaktır.’’ dedi.

AK PARTİ, ENGELLİ VATANDAŞLARIN HER ZAMAN YANINDADIR

   AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker; ‘’ Güçlü toplumların dinamosu, birbirine kenetlenmiş ve değerlerine sıkı sıkıya sarılan bireylerdir. AK Parti olarak kurulmuş olduğumuz günden bu güne dek her daim toplumumuzun huzuru ve güvenliği için durmadan çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu bağlamda toplumumuzu oluşturan en özel kişiler olan engelli vatandaşlarımız için de birçok yeniliğe imza atarken, yapılan hizmetler üzerine her gün bir yenisini eklemek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu noktada illerimizde çeşitli kollarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek istişare ve değerlendirmelerimizi yapmayı da ihmal etmiyoruz. 2005 yılında 5378 sayılı ülkemizin ilk Engelliler Kanunu’nu Gazi Meclisimiz ’de kabul ederek engelli vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzun en somut adımını attık.’’ diyerek AK Parti hükümetlerinin Engelli Bireyler için yapmış olduğu çalışmaları kısaca şu şekilde sıraladı:

-2010 yılında Anayasanın 10’uncu maddesinde yaptığımız değişiklikle engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık anayasal düzeyde güvence kazandı.

-2013 yılında tüm mevzuatlarda “sakat”, “özürlü”, “çürük” ibarelerinin “engelli” ibaresiyle değiştirilmesi sağlandık.

-Bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde 2002 yılında 21 merkezde 1843 engelli vatandaşımıza hizmet verilirken, 2017 yılında ise 103 merkezde 7111 engelli vatandaşımıza yatılı olarak bakıldı.

- Bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde 2002 yılında 30 engelli vatandaşımıza bir bakım elemanı düşerken 2017 yılında ise 6 engelli vatandaşımıza bir bakım elamanının düşmesini sağladık.

-Engelli vatandaşlarımızın ücretsiz taşınması için 2004-2005 öğretim yılı sonunda 1,92 milyon TL kaynak ayrılırken, 2015-2016 öğretim yılında ise 240,5 milyon TL kaynak ayırdık.

-Engelli vatandaşların aylık maaşları 2002 yılında 24,48 TL iken 2017 yılında bu rakam 529 TL’ye ulaştı.

-Kamuda çalışan engelli vatandaş sayısı 2002 yılında 5.777 iken bu rakam 2018 yılı itibari ile 54.000’e ulaştı. Özel sektörde çalışan engelli birey sayısı ise 95.000 bandını aştı.

-AK Parti olarak engelli vatandaşlarımıza erken emeklilik hakkı tanıdık.

-Girişimcilik eğitimi alan veya mesleki eğitim almış engelli vatandaşlarımızdan kendi işlerini kurmak isteyenlere uygun görülmeleri durumunda 36.000 TL’ye kadar hibe desteği sağladık.

-2018 yılında 5.000 engelli vatandaş kamuda istihdam edilecek. Şimdiye dek bu rakamın 2.500’ü istihdam edildi.

-İşverenler engelli personel çalıştırırsa ve kota fazlası engelli vatandaşı işe alırsa engelli çalışanların sigorta primlerini artık devlet ödüyor.

-İlk ve orta öğretimde öğrenim gören engelli öğrenci sayısı 2006 yılında 24.613 iken yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde bu rakam 2017 yılında 306.205’e ulaştı.

-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden tüm engellilerin eğitim giderleri devlet tarafından karşılanmaya başlandı. Bu nokta da özel eğitimden faydalanmak için gereken %40 engel oranını %20’ye düşürülerek yaş sınırı kaldırılmasını sağladık.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817