banner2809
banner2810
banner2801
banner2802

Yıldırım, “Referandum Nisan ayının ilk yarısında yapılacak”
 Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla yapılan 115. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katıldı. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’de il başkanları toplantısında hazır bulundu. Başkan Karaosmanoğlu İl başkanları toplantısı öncesi, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr Veysel Eroğlu ile görüşme fırsatı yakalı.

 

REFERANDUMUN KESİN TARİHİ BU HAFTA AÇIKLANMIŞ OLUR

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Başbakan Binali Yıldırım,  115. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında katılarak gündeme dair konuları ele aldı. Anayasa değişikliği referandumunun muhtemelen Nisan ayının 20'sine kadar yapılacağını belirten Başbakan Yıldırım, “Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu, tabii YSK'nın vereceği bir karar. Bizim onlar adına tarih söylememiz doğru olmaz" dedi.

 

“O GÜN CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR”

Türkiye'nin çok uzun zamandır vesayet anayasalarının yol açtığı sorunları çözmeye çalıştığını anlatan Yıldırım, "Bu anayasa değişikliğinin karşısında olanlara milletimin huzurunda söyleyeceğim birkaç şey var. Yıl 2007, AK Parti iktidar. 363 milletvekili ve AK Parti'ye bugün “Hayır” diye bu anayasanın değişmesine karşı aslanlar gibi mücadele eden ana muhalefet partisi, “Sen, 363 milletvekili ile Cumhurbaşkanını seçemezsin” dedi. Aslında onun dediği arkasındaki vesayet odaklarının dediğidir. Ana muhalefet partisi o gün kendi fikrini değil, arkadaki güçlerin dayatmasını geldi vesayetçilerin sözcülüğünü yaptı ve o gün Cumhurbaşkanı seçimini engellemeye çalıştılar. Nasıl engellediler? 367 icadıyla. İcad diyorum. Neymiş, 367 olmazsa Meclis toplanamazmış, Cumhurbaşkanı seçilemezmiş. O zaman Atatürk'ün seçimi de yanlış. Eğer onların kafasına göre düşünüyorsak, Atatürk, İnönü, Celal Bayar. Hepsinin seçimi hukuken sakat, öyle mi? O sonuç çıkıyor. Bunu 21. yüzyıl Türkiye'sinde bu Meclis yaşadı" şeklinde konuştu.

 

“HERKESE FIRSAT VAR BU CUMHURİYETTE VE DEMOKRASİDE”

Konuşmasının devamında yeni anayasaya da işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, "Bizim yaptığımız iş orada yarım kalan işi tamamlamak. Bu değişiklik o gün yapılması gerekiyordu. O günün şartlarında yapılamadı, şu anda yapılan 2007 referandumunda yapılan değişikliğin gereğini yerine getirmek. Eksik kalan kısmını tamamlamaktır. İş bundan ibarettir. Gürültü, patırtı, rejim değişiyor, Türkiye elden gidiyor, onlar kendileri gidiyor. Feryadı figanı Türkiye için değil, kendi ikbal meseleleri için. Türkiye'nin bir yere gittiği yok" dedi. Yıldırım, "Kasımpaşa'dan denizcilik işletmelerinde, şehir hatlarında Ahmet kaptanın oğlu Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin kaptanı oluyor. Herkese fırsat var Cumhuriyette. Demokraside herkese fırsat var. Çalışan, çabalayan herkes ülkenin her kademesinde sorumluluk alabiliyor" diye konuştu.

 

“AK PARTİ KENDİ KAMPANYASINI KENDİ YAPACAK”

Referandum sürecinde çok şey konuşulacağını belirten Yıldırım, "Herkes ezberi neyse onu anlatacak. Hayırcılar, istemezükçüler, bir tarafta konuşlanacak. Onlar kendi kapasitelerince neden 'hayır' denmesi gerektiğini anlatacaklar. Biz de anlatacağız. Biz bu değişikliği MHP ile birlikte yaptık. Kendi sayımız yetmiyordu, uzlaşarak bir değişiklik hazırladık ve milletimizin önüne getiriyoruz. O bakımdan MHP kendi prensipleri içinde, kendi partisinin ilkeleri doğrultusunda Meclisteki duruşunu sokakta da gösterecek. Bunu Genel Başkan Sayın Bahçeli ilan etti, kampanyayı “Evet” üzerine kuracağız. Biz de AK Parti olarak kendi kampanyamızı yapacağız. MHP ile ortak kampanya falan, bir şey yok. Onlar ayrı parti, biz ayrı partiyiz ama bir konuda, bu değişiklik konusunda bir amaç birliği var. Bunların anlatımı, ortak gidelim, ortak toplantılar yapalım, böyle bir şey yok, hiç öyle bir şeye güvenmeyin. AK Parti kendisi yapacak” ifadelerini kullandı.

 

“KAMUOYUNUN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLMESİNİN ÖNNE GEÇECEĞİZ”

Cumhurbaşkanımızla koordinasyon halinde güzel bir kampanya ile bizim yapacağımız yanlışları düzeltmek olacak vurgusu da yapan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, “Kamuoyunun yanlış bilgilenmesinin önüne geçecek bir kampanya hazırlayacağız. Yaptığımız bu değişikliğin doğruluğunu savunmaya ihtiyaç yok, bunu herkes bilecek. Zaten bunu sokakta kime rastlarsan anlat, bunun ne kadar düzgün bir iş olduğunu söyleyecek" ifadelerini kullandı. Yönetimde iradenin tek olması gerektiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Ben iki kaptan gemiyi batırır dedim kıyamet koptu. İşte uçakta da iki kaptan var, uçak düşmüyor, gemiler batmıyor. Ama bilmedikleri bir şey var, meslekten gelmeyince ayıplamıyorum. Gemide bir süvari vardır, bir de birinci zabit vardır, süvarinin söylediği söz herkesi bağlar. Süvari çok fazla konuşmaz, sadece mürettebata bakar, işler yolunda gidiyorsa mesele yok. Fırtına var, bilmem ne var dümeni tut dediği zaman herkes o emre uyar. Birinci zabit onun beynidir, yardımcısıdır” diye konuştu.

 

“BİZİM DAVAMIZ BÜYÜK TÜRKİYE SEVDASIDIR”

Anayasa değişikliği şimdi Cumhurbaşkanının onayına sunuldu diyen Başbakan Yıldırım, “İl başkanlarımız, kadın kolları başkanlarımız, il gençlik kolları başkanlarımız, belediye başkanlarımız, il genel meclisi üyelerimiz ve delegelerimiz, ilçe başkanlarımız, belde başkanlarımız ve 10 milyonu aşan AK Parti ailesiyle Türkiye sokaklarında olacağız. Vatandaşlarımızla kucaklaşacağız, bu değişikliğin faydalarını, neler getirdiğini bir bir anlatacağız. Türkiye, böylece yeni sistemle beraber terörle mücadelede etkinliği daha da artacak. Türkiye zamanı daha etkin kullanacak, kararları daha çabuk alacak. FETÖ, BETÖ gibi bölücü örgütler tekrar canlanma fırsatı bulamayacak. Çünkü milletin iradesi her şeyin üstünde olacak. Türkiye'nin tamamını kucaklayan bir yönetim yapısı ile ülkemizin bölgede ve dünyada parmakla gösterilen bir ülke haline gelmesi mümkün hale gelecek. Biz, makam için mevki için değil, ülkemize hizmet için siyaset yapıyoruz. Bizim davamız kişisel ikbal davası değildir, bizim davamız büyük Türkiye sevdasıdır" diyerek sözlerini tamamladı.

Başbakan Yıldırım, bugün yapılacak toplantılarda Milli Eğitim Bakanının sunumu dışındaki sunumların anayasa değişikliği ile ilgili olacağını da ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2811

banner2800

banner2815

banner2804

banner2805

banner2806

banner2807

banner2808

banner2814

banner2812

banner2816