Yine AK Parti...

Yine bir kongre süreci...

Yine küçük çaplı bilinmezlikler...

Fakat geçmişin aksine bu kez biraz daha derli toplu gidiyor her şey. Belki ülkesel çapta yaşananlardan dolayı, belki siyasi konjonktür gereği itiraz yok gibi bir şey. Hem de tam altı ilçe başkanının değişeceğinin açık şekilde duyurulmasına rağmen...

Üstelik bu ilçe başkanlarından birisi tüzükteki değişiklik sonrasında bile üç dönem kuralına zoraki takılmasına rağmen sıkıntı çıkmadı teşkilat bütününde.

Şimdi şu sıra herkes bir teşkilatçılık yarışı içinde. Mevcut halde ortaya çıkan bir gerçek var ki, pabuç bu kez çok, ama çok pahalı. Çünkü seçici kurulun başında bizzat "Reis" var. O ne derse o olacak. Aksi bir durum söz konusu dahi olamayacak.

Bu durum zaten bekleniyordu.

Malum, ben Körfez ilçede yaşıyorum. Ve bu ilçeye karşı sorumluluklarımın olduğunu düşünüyorum. Körfez'i diğerlerinden ayıran belli başlı hususlar var. Burada siyaset hiç bir zaman bitmez. Dedikodusu , Gıybeti bol bir İlçedir.  Bütün partilerde sürekli yeni gelişmelerin yaşanması sonucu oluşan ortam herkesin ilgisini çeker.

İlçede bir merak hakimdir kısacası...

Mesela AK Parti'de ekim ayında yapılacak kongre öncesinde nasıl bir çalışma yapılacak, herkes şimdi bunu tartışır oldu.

Soru şu; "Yeni ilçe başkanı kim olacak?"

Cevabı basit aslında, fakat sonuca giderken çetrefilli bir yolu tercih etmek zorundasınız. İşin burasında hemen mevcut başkan Av. Osman Badem hakkında bir kaç kelam edelim, Aslında çok fazla söze de gerek yok. Vakti zamanında ben kendisini uzun bir makaleyle uyarmıştım. Seçim sonuçları ve ortaya koyduğu performansı yeniden adaylığı ile ilgili süreci belli ki olumsuz etkilemiş. 

Yeniden aday olmama kararı kendisine ve AK Parti'ye hayırlı olsun derken, yerine tercih edilmesi muhtemel aday namzetlerine şöyle bir göz atalım isterseniz...

Öncelikle belirtelim ki, yorumlarımız tamamen objektif değerlere göre kaleme alınmıştır. Ne kimseyi aşırı sevmeye, ne de kimseyi aşırı yermeye niyetimiz yok. Neticede AK Parti gibi kurumsal bir partide ilçe başkanlığına talip olmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Bütün adayların kendince meziyetleri vardır ve hepsi de ayrı ayrı değerli insanlardır. Buna şüphemiz yok. Fakat sizler de takdir edersiniz ki, altın farklı farklı ayarlarda olur.

Neticede 14 ayar da altındır, 24 ayar da. Ancak birinin piyasa ederi diğerlerinkine göre daha fazladır. Yorumlarımız sadece bu minvalde olacaktır...

Şaban Aydın...

Teşkilatın ağabeyi gibi bir şey. Yıllarını AK Parti'ye verdi. Partide çok emeği var. Akla gelen ilk isim durumunda. Kendisini tartışılır kılan bir durum yok. Fakat şayet yanlış isem özür dileyerek kendisinin üniversite mezunu olmadığı bilgisine sahibim. Bu yüzden ilçe başkanlığı için alternatifler arasında geride kaldığını düşünüyorum...

Halil Küçük...

Genç ve azimlidir. Halen Körfez Belediye Meclis Üyesidir. İlçede Lastik Satışıyla ilgili ticaret yapmaktadır. Ticaretine düzgündür.  İmanlı , Ahlaklı bir kardeşimizdir. Hakkında bu zamana kadar olumsuz bir şey konuşanı duymadım.  Gençlik kolları yöneticiliği döneminden bu yana gözü hep ilçe başkanlığında oldu. Tahsilinde de sıkıntı yok. Fakat gel gör ki, parti içinde seveni olduğu gibi tercih etmeyeni de çok. Bana göre ilçe başkanı olacak kişide net bir ekip olmak zorunda. Halil Küçük'ün böyle bir sıkıntısı olabilir. Doğal olarak da belirttiğimiz bu husus yapılacak temayüle olumsuz yansıyacaktır. Adaylık Tercih şansını çok görmüyorum...

Ramazan Tuna...

Neden aday olduğunu bile anlayamadım. Tamam, siyasetin literatüre girmiş olan, "Büyüklerimiz bilir", "Oturmak-kalkmak iyidir" ve "Memleket boş değil" gibi sözlerin mucididir, ama sadece o kadar. O daha çok ekipte yer alacak kişi gibi duruyor gözümde. Ayrıca AK Parti İl Başkanı'nın belediyelerde ya da bağlı şirketlerinde çalışan kimsenin aday gösterilmeyeceğini söylemesine rağmen adaylığı için kulis yapıp ortaya çıkmasına şaşırdım. Bana göre kendisi tam bir görev adamıdır, fakat başkanlık konusu çok başka bir şeydir. Ayrıca tahsil mevzuuna takılacaktır. Yani çok şans vermiyorum...

Turgut Caferoğlu ve Türkay Kaya...

Benim için bir şaşkınlık sebebi daha. İkisi de hemen hemen aynı kültürün temsilcileri. Karslılar arasında ortak bir çalışma olacağı beklentisini boşa çıkardılar. Kamuoyu haklarında ne düşünür bilemiyorum, fakat kendilerini etkisizleştiren iki ayrı adaylık gibi geldi bana. Ayrıca teşkilatta çok karşılıkları bulunmuyor. Temayülden çıkmazlar.

Mehmet Irak...

Siyasete ve Teşkilatçılığa   uzak bir isim değil. Kendisiyle bir dönem Refah Partisinde de siyaset yapmıştık.  Eski Has Parti İlçe Başkanı. Kısa süre önce çalıştığı işinden  emekli oldu. Olur olmaz da KAIV Başkanlığı'na seçilen Mehmet Irak derneğe büyük ivme kazandırdı..   İlçede tanınan ve sevilen, samimi olarak bildiğim Mehmet Bey'in ilçe başkan adaylığına  aslında niyeti vardı. Fakat Turgut Caferoğlu ve Türkay Kaya'nın adaylıkları sonrasında bence de onurlu bir tepki gösterip yarışa girmeme kararı aldı. Bana göre siyasette olması gereken bir isim. Kalbinde Allah korkusu olan siyasetçinin  çok zor yetiştiği Ülkemizde  yetişmiş olanları da harcamamak lazım diye düşünüyorum. Kendisinin aday olmasa bile parti kurmayları tarafından bir şekilde değerlendirileceğine inanıyorum.

Ensar Adıbeş...

Yılların eğitimcisi. Camia onu iyi tanır. Fakat siyaseten karşılığının olmadığı da bir gerçek. Ayrıca Eğitim Bir-Sen'in adayı olarak kamuoyunda bilinen bir isim. Temayülde ve kamuoyunda siyasetçi yönü ile öne çıkabileceği kanaatinde değilim. Şans vermiyorum...

Ali Çakır...

İyi bir isim. İlçede Unlu Mamüller sektöründe esnaflık yapıyor. Bildiğim kadarıyla Üniversite Mezunu. Çok mütevazi ve alçak gönüllü bir abimiz.  Körfez'de ciddi manada karşılığı var. Fakat kendisine her zaman ilçenin belediye başkanlığı yakıştırılır kamuoyunda.  O da bu durumun bilincindedir. Geçtiğimiz dönem Belediye Başkanlığına aday aday  oldu. Aday yapılmayınca Meclis Üyeliğini bile  kabul etmeyerek İsmail Baran'a dışardan destek vereceğim dedi. Haliyle ilçe başkanlığından ziyade tercihini yerel yönetim aday adaylığı için kullanmak isteyecektir. Bu yüzden aday olmayacağı kanaatine sahibim.

Fehmi Öztürk...

Üniversite Mezunu. İlçede Öztürk İnşaat adlı firmasında Yap Sat işleri yapıyor. Ticaretine düzgün.  Partinin kurucularından biri olan Ali Öztürk gibi bir ismin oğlu. Partinin tabanından gelme bir kişi. İlçe gençlik kolları başkanlığından bu yana teşkilata çok büyük emekleri oldu. Bu zamana kadar verilen her görevin altından kalktı. Şu anda da ilçe başkan yardımcısı durumunda. Partinin ilçede ve Kocaeli'de başarılı neticeler elde etmesi için elinden gelen her türlü çabayı gösterdi. İşin en güzel tarafı ise kamu ile hiç ticareti olmadı.  Genç , dinamik, İmanlı , Ahlaklı, Pırıl Pırıl bir kardeşimiz. Haliyle etkili bir isim olarak ortada duruyor. Samimiyetinden şüphemiz yok. Ayrıca ekip anlamında hiç bir problemi yok. Çünkü hali hazırda gençlik kollarından itibaren birlikte hareket ettiği ekibi onu hiç yalnız bırakmadı. Teşkilat temayülünden çok rahat bir şekilde çıkıp Ankara'ya gidecek 3 ismin içine gireceğini düşünüyorum. 


Ve Şener Söğüt...

Yorumlayacağımız son isim. Memleketi  Muş.   İlçede geniş bir nufusu olan Söğüt Ailesinden.  Makina Mühendisi. Yüksek Makina Mühendisi olabilmek için Düzce Üniversitesinde  şu anda tezini yazıyor.  Yani bayram sonu gibi Yüksek Makina Mühendisi ünvanını alacak.  İlçede kardeşleriyle birlikte İnşaat işleri ve Yap sat işi yapıyor. AK Parti'nin Körfez'deki kurucu ilçe gençlik kolları başkanı. Mevcut il başkanı Şemsettin Ceyhan'ın il gençlik kolları başkanlığı döneminde birlikte hareket ettiği ekibinde yer alıyordu. Birlikte çok başarılı işlere imza atmışlardı. Belki de teşkilatın en zor dönemlerinde yükü omuzlayan ilk kişilerden. Samimiyetine herkes şahittir. Son iki kongrede de adaylığı gündeme geldiğinde yaşanan tartışmalar sırasında üzerine düşen fedakarlığı yerine getirmekten imtina etmemiş bir kişidir. Partisinin zarar görmemesi için makamdan mevkiden vazgeçecek kadar teşkilatçı bir isim olarak biliriz kendisini. Yunus Pehlivan döneminde bir süre Belediye Başkan Yardımcılığı görevi yaptı. Hali hazırda Körfez Belediye Meclis üyesidir. Partinin Körfez'deki her kademesinde yer almıştır. Siyaseten her makamı görmesine rağmen şımarmayan ve kendini bozmayan ender bir kişiliktir. Bu zamana kadar hakkında olumsuz konuşanı duymadım. Tabanda ve İlçe Kamuoyunda  ciddi karşılığı olan bir partilidir. İmanlı, Ahlaklı güzel bir kardeşimizdir.  Kendisi şu anda Hac görevini ifa ediyor. Muhtemelen Bayramdan sonra dönecektir. 
Olaylar karşısında sakin yapısı ile bilinir. Temayül yoklamasında partililerin en fazla rağbet göstereceği kişiler arasında yer alacağı inancına sahibim. Ankara'ya gidecek ilk üç isim arasında da yer alacaktır.


Selam, saygı ve dua ile...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352

banner2670

banner2680