Tübitak'tan 1'er milyon destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK aracılığıyla, üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların sanayiyle buluşmasını sağlamak amacıyla 10 yıl boyunca teknoloji transfer ofislerine 1'er milyon lira destek vereceklerini bildirdi.

TÜBİTAK Başkanlık Binası'nda düzenlenen "1513 Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) Destek Programı" imza töreninin açılışında konuşan Bakan Ergün, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında en kritik rol oynayacak kurumların başında üniversitelerin geldiğini belirtti. Ergün, "Üniversitelerimiz, bir yandan kendileri dünya sıralamalarında üst sıralara tırmanırken diğer yandan hayata ait diğer tüm alanların da yükselmesine zemin hazırlayacaklar" dedi.

Türkiye'deki üniversitelerin sayısını ve etkinliğini artırmaya büyük önem verdiklerini dile getiren Ergün, "Ancak daha da önemlisi mevcut üniversitelerimizin niteliklerini, kapasitelerini artırmak için de yoğun bir gayret gösteriyoruz. Ben bu açıdan, Bakanlığımızın hem üniversiteye hem de sanayiye bakan yeni yüzünü hepimiz çok önemsemeliyiz" diye konuştu.

Bakan Ergün, üniversitelerin nitelik olarak gelişmesinin doğrudan yansıyacağı alanın sanayi alanı olduğuna dikkati çekerek, üniversitelerin, yetiştirdikleri kalifiye elemanlar ve girişimci bireyler sayesinde, ekonomik hayatta belirleyici olacaklarını söyledi.

Üniversitelerde, daha fazla araştırmalar yapılmasını, daha fazla bilgi üretilmesini sağlamanın önemine değinen Ergün, ancak bu akademik çalışmaların kütüphane raflarında kalmasını, sadece diğer akademisyenlerin zaman zaman baktıkları bir referans haline dönüşmesini doğru bulmadıklarını kaydetti.

Üretilen bilginin teknolojik, yenilikçi, yüksek katma değerli ürün ve üretim sistemlerine dönüşmesinin sağlanması gerektiğini dile getiren Ergün, "Yani üniversite-sanayi işbirliğini tesis etmemiz gerekiyor. Üniversite-sanayi işbirliğinin en önemli platformlarından biri olan teknoparklarla ilgili çok önemli gelişmeler yaşıyoruz. Bugün ülkemizde 34 tanesi faal olmak üzere 49 teknoloji geliştirme bölgesi kuruldu" dedi.

Bakan Ergün, bugün gerçekleştiren destek programıyla üniversite-sanayi işbirliği alanında çok önemli bir adım daha atıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"TÜBİTAK aracılığıyla, üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların sanayiyle buluşmasını sağlamak amacıyla 10 yıl boyunca teknoloji transfer ofislerine 1'er milyon lira destek vereceğiz. 10 yıl boyunca bu destek sürecek. Ancak her yıl teknoloji transfer ofislerinin performansına bakacağız. önümüzdeki yıl da 10 TTO daha destekleyeceğiz. Belki de ilerde desteğe ihtiyaçları kalmayacak."

Program ile rekabetçi yeni ürünlerin ortaya çıkmasını, buluşların patentlenerek kullanıma sunulmasını, üniversitelerin hibe fonlarından daha fazla yararlanmasını ve girişimciliği teşvik etmeyi hedeflediklerini bildiren Ergün, bu programın, üniversitelerdeki bilimsel çalışmaları kampüsün dışına çıkarmak ve sanayiciyle buluşturmak adına önemli bir fonksiyon icra edeceklerini vurguladı.

Ergün, programın, üniversitelerin teknoloji ve yenilik sistemi içindeki ağırlığını artıracaklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu programa, üniversiteler, üniversitelerin ortak olduğu şirketler, teknopark yönetici şirketleri ve teknopark yönetici şirketinin ortak olduğu şirketler başvurabiliyor. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun önceki toplantılarında alınan en önemli kararlardan biri, teknoloji transfer ofislerinin desteklenmesiyle ilgiliydi. Biz TÜBİTAK bünyesinde başlattığımız bu hibe destek programıyla bu kararı da hayata geçirmiş olduk" dedi.

   

 "TTO destek programına 39 üniversiteden proje başvurusu geldi"

Destek programına 39 üniversiteden proje başvurusu geldiğini kaydeden Ergün, bu başvuruların, teknoloji transfer ofisinin deneyimi, yetkinliği, personel yapısı, projenin hedefleri, çıktıları ve iş planı gibi kıstaslara göre değerlendirdiklerini anlattı.

Bu yıl, Boğaziçi, Ege, Gazi, Hacettepe, Koç, ODTÜ, Özyeğin, Sabancı, Selçuk ve Yıldız Teknik üniversitelerindeki teknoloji transfer ofislerini destekleyeceklerini ifade eden Ergün, üniversite bünyesinde çok değerli çalışmaların, araştırmaların yapıldığını söyledi.

Ergün, bu çalışmaların sanayiciyle buluşmasının, ürüne dönüşmesinin önünde bazı engellerin olduğuna işaret ederek, akademisyenlerin performans kriterleri içinde bilimsel yayına fazla önem atfettiklerini, patent ve sanayi ile işbirliği gibi konularla fazlaca ilgilenmediklerini ancak söz konusu ofislerin bu konuda onları motive edeceklerini belirtti.

Patent Kanunu Tasarısının, yarın TBMM Sanayi Komisyonunda görüşüleceğini, sonra da genel kurula geleceğini söyleyen Ergün, şunları kaydetti:

"Türkiye'de ilk defa üniversiteler kurumsal olarak patent sahibi olacak. Üniversitelerde yapılan araştırmaların sonuçları patentlendiğinde bu patentlerin sahibi kurumsal olarak üniversiteler olabilecek. Bunun en az yüzde 30'unu araştırmacı hocayla paylaşacaklar. Bu alt limittir. Siz bundan daha fazlasını paylaşacaksınızdır çünkü rekabet olacak. Araştırmacı, buluşçu hocaları kaçırmak istemeyeceksiniz. Ama kurumsal olarak üniversitelerin patent sahibi olması üniversitelerin araştırmacı hocalardan patent istemeleri, patente ve lisansa yönelmelerini de sağlamış olacak.''

Bakan Ergün, patent almanın da korumanın da zor bir süreç olduğuna, eğer arkasında kurumsal bir güç yoksa insanların patent sahibi olmak istemediklerine dikkati çekerek, ''Nasıl koruyacaklar, masrafları var. Patent destekleri var ama koruma ayrı bir problem. Üniversite gibi arkasında güçlü bir yapı varsa üniversitenin sahip olduğu patentleri, uluslararası düzeyde koruyacak mekanizmaları harekete geçirecektir. Bu da patentleri daha kaliteli daha güçlü patentler haline getirecektir" diye konuştu.

   

"Üniversiteler, başrol oyuncusu"

   

Ergün, 10 üniversitemizde kurulu ofislere verilecek destekle bu önemli birimleri, çok daha etkin yapılara dönüştüreceklerine vurgu yaparak, üniversitelerin, ülkenin kalkınmasında, hedeflere varmada yardımcı eleman değil, başrol oyuncusu olduklarını, halayda mendili onların sallayacağını söyledi.

Üniversiteleri bu başrole uygun özelliklerle buluşturmak, üniversite sanayi işbirliğini artırmak amacıyla bu adımları attıklarını ifade eden Ergün, "Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında bu tür çalışmaların büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bundan sonra da üniversitelerimizi, akademisyenlerimizi ve üniversite-sanayi işbirliğini desteklemeye, geliştirmeye ve buna benzer çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, desteklenecek üniversitelerin rektörleriyle sözleşmeyi imzaladı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2817