banner2417

BAŞKAN SÖĞÜT, “KENTİN GELECEĞİNİ KURTARDIK”

Yapılan ve yapımı planlanan projeler hakkında bilgiler veren Başkan Söğüt, 450 milyon TL’lik vergi ve SGK borcu ödemesiyle kentin geleceğini kurtardıklarını belirtti

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Tütünçiftlik Nazende Restoran ve Kafe’de Kocaeli basını ile bir araya geldi. İki yıllık süreçte Körfez’deki hizmet serüveni hakkında bilgiler aktaran Başkan Şener Söğüt, yapılan, yapımı devam eden ve planlanan projeler hakkında da sunum yaptı. Toplantıya; Kocaeli basını büyük ilgi gösterirken, Başkan yardımcıları da katılım gösterdi.


450 MİLYON TL’LİK VERGİ VE SGK BORCUNU ÖDEDİK

Toplantıda sunum öncesi kısa bir konuşma gerçekleştiren Başkan Şener Söğüt, ilk yıl ağırlıklı olarak kadro kurma ve mevcut projeleri bitirme noktasında adımlar attıklarını belirterek, “Yeni başlayan ve devam eden projelerimiz var. Aynı zamanda bu

yıl başlayacak olan projelerimiz var. Belediyenin borçlarını yapılandırma ile ilgili bir adım attık. Körfez’in geleceğini sıkıntıya sokacak bu borçları ödedik. Bu borçlarımız 80’li yıllardan gelen SGK ve vergi borçları.

KENTİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİYDİ

Devlet bize bir fırsat verdi. Biz de bu fırsatı değerlendirdik. 90 milyonluk arsa satışı ile 310 milyon borcu ödedik. 60 milyon ile 165 milyon liralık borç ödedik. Böylece faizleri ödemedik. Biz Üniversitesine bina yaptık ve devlete bu binayı vererek borcumuzun karşılığında saydık.

Toplam kalan 15 milyonluk borcu ise yapılandırdık ve ödemeye devam edeceğiz. 450 milyonluk bir borcu ödemiş olduk. Körfez’in geleceği için çok kıymetliydi. Bunu yaptık.

5 MİLYON 300 BİN TL’LİK DESTEK

Pandemi sürecinde 5 milyon 300 bin lira destekleme verdik. Desteğimizi de hala sürecin devam etmesi dolayısıyla sürdürüyoruz. Hereke Kalesi projesi devam ediyor, 1200’li yıllarda yapılmış bir eser. Körfez ve Kocaeli’nin destinasyonu için çok kritik bir proje olduğunu düşünüyorum. İçinde halı müzesi ve dokumu müzesi olacak. Kocaeli Üniversitesi Körfez

Kampüsü’ne bu yıl Lojistik bölümü verilecek. İngilizce Hazırlık Bölümü zaten ver.

KAMPÜSÜN İHALESİ BU AY

Hereke Kampüs Projesi geçtiğimiz dönem başladı ve biz de rektörümüzle devam ettirdik. Nuh Çimento ve Diller demir Çelik Fabrikasında destek aldık. Kampüs tamamlandığında Hukuk Fakültesi buraya gelecek. İhale dosyası hazırlandı ve önümüzdeki hafta ihale gününü gününü alarak temellerini atacağız.

SOSYAL TESİSLERİ YAPTIK

Sarnıç Han ile İlimtepe İş ve Yaşam Merkezini tamamladık. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Naim Süleymanoğlu Spor Salonunu tamamladık. Pandemi nedeniyle daha faaliyete geçirmedik. Sosyal tesis olarak Nazende projelerimizi tamamladık. Tütünçiftlik’ten sonra Yarımca’da da sosyal tesis yaptık. Ekonomik, kaliteli ve yüksek standartlı bir yer oldu. Kirazlıyalı’da mevcut yapımızı restore edip burayı da Nazende sosyal tesislerini yaptık

AŞ EVİ VE ESNAFA DESTEK

Önceliğimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımız olmak üzere oluşturduğumuz Aşevi ile ihtiyaç sahibi ailelerimize günde 2 öğün yemek götürdük. Pandemiden etkilenen esnafımıza destek amacıyla da 450 esnafımıza 1.000’er TL’lik ayni yardımda bulunduk. Halk Ekmek Fabrikamız aracılığıyla da 2 yılda 788 bin adet ekmek yardımında bulunduk. Pandemi sürecinde de ilçemizde yaşayan 65 yaş üstü tüm vatandaşlarımıza toplam 10 bin 400 adet hijyen paketi desteği sunduk.

TIR PARKI SORUNUNU ÇÖZDÜK

Sanayi ve liman kenti olmamız dolayısıyla en büyük sorunlarımızdan biri mahalle aralarındaki tır parklanmalarıydı. Bunu da yeni tır parkını kazandırarak çözdük. Kabakoz Mahallesi’nde 30 dönümlük alanda 200 aracın park edebileceği bir tır parkı oluşturduk. Ayrıca şoförlerin araçlarını bıraktıktan sonra evlerine gitmeleri için de ücretsiz servis imkanı koyduk. Denetimleri de sıklaştırarak vatandaşın can güvenliğini tehlikeye düşüren cadde arası parklanmalara da ceza uygulamaya başladık.

SPORA YATIRIM YILI

İlçemizde en önemli eksikliklerden birisi spor salonuydu. Spor Toto Teşkilatımız ile birlikte bu proje için protokol imzaladık. Güney Mahallemizde spor salonu ve gençlik merkezimizi hayata geçireceğiz. Ayrıca; Esentepe, Yavuz Sultan Selim, Kirazlıyalı, Güney ve Fatih Mahalleleri’nde de mahalli spor tesisleri oluşturacağız. Amatör spor kulüplerine son 2 yılda 1 milyon TL’ye yakın yardımda bulunduk. Bu desteğimizi bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da sürdüreceğiz.

ULAŞIM AĞLARINI GENİŞLETTİK

Ağadere Caddesi’nde ve Cahit Zarifoğlu Caddesi üzerindeki yükü azaltmak için Dalyan Sokak’ı açtık. Hacı Osman Mahallesi’nden İlimtepe’ye ulaşım için yolu Büyükşehir Belediyemizin desteği ile tamamladık. Ayrıca Yeniyalı Mahallesi’nden yine İlimtepe’ye ulaşım için Büyükşehir Belediyemiz ilk etap çalışmasına başladı. Otobanın üstünden araç köprüsü ile geçiş sağlayarak bir anlamda afet kaçış yolumuzu da tamamlamış olacağız. 15 bin metrelik de yeni yollar açtık.

EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ OLDU

Yeniyalı Mahallesi’nde özel gereksinimli çocuklarımız için Özel Eğitim Uygulama Okulu’nu hayata geçirdik. Okul içerisinde 5 derslik yer alıyor. Akademi Lise ve Bilgi evi hayata geçti. Biz de ilçe genelinde yeni bilgi evleri ve yaşam alanları oluşturuyoruz. EBA destke sınıflarımızı yaygınlaştırıyoruz. Körfez’de kütüphane eksikliği var. Sarnıç Han’ın en üst kısmında bin metrekarelik kapalı, bin 200 metrekarelik açık alanı kent kütüphanesine çeviriyoruz.

SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADIK

Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hizmete açtık. Gerçekten çok güzel işler yapılıyor. 1 yılda 1.087 hasta sokak hayvanımızı tedavi ettik. Veteriner hekimlerimiz 150 ameliyat gerçekleştirdi. En güzel yanı da sağlığına kavuşan sokak hayvanlarımızı derneklerimizle de ortak hareket ederek sahiplendirmeye başladık. 55 adet hayvanımızı yeni yuvasına kavuşturduk. Beslenme noktalarımız ile de 11 bin kilogram mama yardımında bulunduk.

ÜSTYAPIYA 45 MİLYON TL

Kentin dört bir yanında üst yapı yenileme çalışmaları gerçekleştirdik. Son 2 yılda 40 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları ile birlikte toplamda 45 milyon TL’lik yatırımı kent merkezinde hayata geçirdik. Kent merkezi dışında köyler bölgemize de Karayollarımızın da çalışmasını eklersek 60 bin ton asfalt serim işlemli gerçekleştirdik. Derince ve Körfez’i bir birine bağlayan iki köprü de Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlandı.

YENİ İŞ MAKİNELERİ VE ÜST GEÇİTLER

Araç filomuzu genişlettik; 4 adet iş makinesini bünyemize kattık. Ayrıca Teknik Hizmetler Alanı’nda ekipmanlarımızı yenileyerek, dışarıya bağımlılığı azalttık ve ciddi tasarruf sağladık. Seçim öncesi söz verdiğimiz öncelikli iki üst geçit vardı. Bir daha üzücü haber almamak adına Barbaros Mahallesi’nde ve Atalar Mahallesi’nde vatandaşlarımızın güvenliği için üst geçitlerimizi tamamladık ve hizmete açtık.

7/24 GÜVENLİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANLARI

İlçemizde sosyal yaşam alanlarını da çoğaltıyoruz. 14 dönümlük alanda oluşturacağımız Cevher Dudayev Parkı’nın temelini attık, çalışmalar hızla sürüyor. Ayrıca Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde 2 büyük parkı daha hayata geçiriyoruz. Özel çocuklarımız için hazırladığımız ‘engelsiz parklarımızı’ çoğaltıyoruz. Tüm parklarımızı da 7/24 çalışan güvenlik kameraları daha güvenli hale getiriyoruz. 6 yeni park kazandırırkan, 20’ye yakın parkımızı da bu yıl revize ederek güzelleştirdik. Ayrıca 5 parkımız içinde de basket sahaları oluşturduk.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm noktasında Barbaros ve Güney Mahallesi’nin taşınması ile ilgili son aşamadayız. Konutların yapılacağı alanın TOKİ’ye devri yapıldı. Bu yıl içinde de ihalesi yapılacak. Hedef, 2023 yılında tamamlamak. TOKİ’nin ayrıca İlimtepe’de yapacağı 1506 konut için de Temmuz ayında ihale gerçekleştirilecek.

SAHİL PROJELERİ

Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Hereke Sahili’nde çalışmalar başladı. 21 bin metrekarelik alanda hayata geçireceğimiz proje ile Hereke sahili bölgenin adeta yıldızı haline gelecek. Ayrıca Yarımca sahilinin batı kısmında Anıtpark olarak bilinen bölgede çalışma başlatacağız. Doğu bölgesinde de Çınaraltı olarak bilinen kısım için projemizi hazırladık. Yaşlı Yaşam Merkezimiz ile entegre olacak düzenlemelerimize hızlıca başlayacağız.

ÇEVRE VE TEMİZLİK, SIFIR ATIK

İlçemizdeki çöp konteynırlarını yer altına alıyoruz. Bu kapsamda 3 bölgede çalışma başlattık ve bunu yaygınlaştıracağız. Daha yeşil ve temiz bir Körfez için de mobil atık toplama merkezleri kurarak mahallelerimize yerleştirdik. Ayrıca kompost geri kazanın ünitesi ile ağaç budamaları sonrası oluşan dalları burada öğütüyoruz. Son iki yılda 1.750 ton dal toplarken, 580 ton kompost elde ettik. Bunu da yeşillendirme yaptığımız alanlarda kullanıyoruz.

AKILLI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Yeni nesil belediyecilik anlayışı kapsamında ilk olarak mobil uygulamamızı hayata geçirdik. 21 adet yeni yazılımı da entegre ederek vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden daha kolay yararlanmasını amaçladık. Halkla İlişkiler Yönetim Sistemi olan Ulakbel ile de farklı alanlardan gelen talepleri tek noktada topluyoruz ve işlem sürecini de vatandaşların da takip edebileceği şekilde online olarak izleme imkanı sunuyoruz.

400 DÖNÜMLÜK MİLLET BAHÇESİ

İlçemizde TOKİ ile birlikte hayata geçirileceğimiz Millet Bahçesi Projemiz hazır. TOKİ ihalesini gerçekleştirecek ve hızlıca başlayacağız. 400 dönümlük alanda hayata geçireceğimiz Millet Bahçesi, bölgenin en büyük millet bahçelerinden biri olacak. İçerisinde mesire alanları, kır lokantası, kır kahvesi, doğa yürüyüş parkuru, paintballl ve zipline parkuru, seyir terasları, kamp alanları ve spor alanları olacak.

KENT MEYDANLARI

Yarımca’da hayata geçireceğimiz Yarımca Kent Meydanı ve 75. Yıl Cumhuriyet Parkımız için projemizi hazırladık, Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte hayata geçireceğiz. Ayrıca Yukarı Hereke’de de bir kent meydanı oluşturacağız” dedi. Başkan Şener Söğüt, sunum sonrasında basın mensuplarından gelen soruları tek tek cevapladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2352