BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı'nda, 64. Hükümet olarak göreve başladıkları günden bu yana 4.5 aylık bir süreyi tamamladıklarını belirterek, "3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerimizin yüzde100'ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım" dedi. Vaat ve reformların kamuoyuyla paylaşılması için 'reformlar.gov.tr' sitesini kurduklarını ve her vatandaşın buradan reformların ve vaatlerin en güncel halini öğrenebileceğini dile getiren Davutoğlu, vatandaşlardan hiçbir şeyi saklamadıklarını, paylaşılmayan hiçbir hususta da adım atılmadığını kaydetti. Davutoğlu, şunları söyledi: 

BORÇ SİLİNİYOR
● İlk kez iş bulan ve iş başı eğitim programlarına katılan her gencin ücretini 1 yıl süreyle net asgari ücrete tekabül edecek şekilde biz karşılıyoruz. Uygulamaya da başladık. 2016'da tam 200 bin gencimizin bu destekten faydalanmasını bekliyoruz.
● Meslek liseli ve üniversiteli stajyer öğrencilerimize asgari ücretin yüzde 30'u oranında ücret ödeme imkanı getirdik. Öğrenim gören ve 25 yaşını doldurmamış gençlerimizinpasaport harcı ödemesini de kaldırdık.
● Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini mezuniyetlerini takip eden 2 yıl süreyle, lise mezunları için 20 yaşına, üniversite mezunları için 25 yaşına kadar gelir testi yapmaksızın biz karşılıyoruz. 25 yaşın altındaki gençlerin GSS borçlarını siliyoruz. Bu düzenlemeyle 3.3 milyon kişinin 3.7 milyar borcunun tahsilatından vazgeçiyoruz.

EMEKLİYE ZAM
● 18-40 yaş aralığındaki çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira verilmesi önümüzdeki hafta başlatılacak.
● İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine 1 Ocak 2016'dan itibaren 100 lira seyyanen zam yaptık. Böylece 9.5 milyon emeklimizin rahat bir nefes almasını sağladık.
● Çalışan 655 bin emeklimizin yüzde 10'luk kesintisini kaldırdık. Yüzde 11.1'lik zam yaşandı.
● 65 yaş aylığı alan 630 bin yaşlımızın gelirlerini kimin yanında yaşadığına ve hanede kaç kişi olduğuna bakmaksızın, yalnızca eşlerinin gelirleriyle birlikte değerlendirdik.
● Seçim öncesinde asıl işte çalışan taşerona kadro demiştik. Şimdi 720 bin taşeron işçi, belirlenen şartlarda kadroya geçecek.

YATIRIM PAKETİ GELİYOR
● Bireysel emeklilik sistemi daha da yaygınlaşacak. 
● Sermaye verimliliğini artırmak açısından sınai mülkiyet haklarını düzenleyen yeni patent kanunu Meclis'e sevk edilecek.
● İş ve yatırım ortaklıklarının iyileştirilmesine yönelik yatırımlarda bürokrasininazaltılacak.
● Gelir ve kurumlar vergisi kanunlarını birleştirerek etkin, basit ve daha adil bir vergi sistemi oluşturmayı amaçladığımız düzenlemeyi de TBMM Başkanlığı'na gönderdik. 
● Sermaye piyasalarına kurumsal yatırımcıların girmesini teşvik edecek düzenlemeler getiriyoruz.

EV VE ÇEYİZ PARASI
● Hane halkının tasarruf alışkanlığını artırmak için 'Konut Hesabı' uygulamasını başlatacağız. Konut sahibi olmayanların ilk konutlarını almak için açtıkları hesaplarda biriktirdikleri tutarın yüzde 20'si kadar ve 15 bin lirayı geçmeyecek tutarda devlet katkısı ödeyeceğiz. 'Çeyiz Hesabı' uygulamasıyla gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine de yüzde 20'ye varan oranda ve 5 bin liraya kadar katkı sağlıyoruz.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, birçok müjdenin yanında kıdem tazminatı konusunun daçözüleceğini söyledi: "Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü için gerekli düzenlemeler hazırlanıyor, çalışma hayatına güvence ve esneklik sağlayacak düzenlemeler yapılıyor. 

 İş hayatına uzaktan çalışma modelini getiren düzenlemeyi TBMM'ye sevk ettik."

KADINLARA ERKEN EMEKLİLİK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadınlara erken emeklilik müjdesi de verdi. Salondan gelen"Sigortalı olmadan önceki doğumlara da borçlanma imkanı verilmesini istiyoruz" sözü üzerine Davutoğlu, "Kadınlar ne isterse yapacağız, onu da yapacağız inşallah" dedi. Çalışan anneler için yaptıkları düzenlemeleri de anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu: "850 bin kadın memurun kariyerlerini kolaylaştırmak için doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerini memuriyet kıdeminde değerlendirme kararı aldık, uygulamaya başladık. Anne ve babaya, kısmi süreli çalışma hakkı tanıdık. Yarı zamanlı çalışma hakkı getirdik."

ESNAFA KREDİ KOBİ'YE DESTEK
"KOBİ'lerin ve orta ölçekli üreticinin üretim zincirinde daha etkin rol almaları ve esnafımızın desteklenmesini içeren düzenlemeleri hayata geçirdik" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
● Esnafımıza 30 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı getirdik. Büyük ilgi gördü. Mart itibarıyla bu 3 ay içinde yaklaşık 24 bin esnaf ve sanatkarımıza yaklaşık 700 milyon lira faizsiz kredi sağladık.
● Yaklaşık 750 bin küçük esnafımızın yıllık kazancının 8 bin liraya kadar olan kısmından gelir vergisi artık almıyoruz.
● 51 ilimizdeki bölgesel istihdam teşvik uygulamasında 10 ve daha fazla işçi çalıştırmak şartını kaldırdık.

kaynak: takvim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.