EVLENENE 40 BİN TL DEVLET DESTEĞİ

Evlenenlere ve ilk evini alanlara devlet destek sağlayacak. Hükümet'in çıkardığı yönetmelikler, 2 ayrı devlet katkısının kapısını açtı. Çeyiz hesabı uygulaması 1 ay sonra, konut hesabı uygulaması da Ağustos sonunda başlayacak. Şartlara uyarak en az 3 yıl birikim yapanlar, devlet katkısı alabilecek. Çeyiz hesabına devlet katkısı 5 bin, konut hesabına da 15 bin lirayı aşamayacak. ayrı ayrı yararlanıp 40 bin liraya varan devlet katkısından yararlanabilecek. İşte bu katkıların şartları:

ÇEYİZ HESABI
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg TL cinsinden mevduat veya katılım fonu olarak açılabilecek.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Düzenli ödeme gerekiyor. Alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira. 3 aylık ödeme planı seçilirse, aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Katılımcı, sadece bir kez 15 bin lira yatırabilecek. 
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Aylık ödeme planı seçilmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla ödeme aksatılmamalı. 3 aylık plan seçilmişse de 1 dönem içinde 1 defadan fazla ödemenin aksatılmaması gerekiyor.

SÜREYE GÖRE KATKI
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Bakiyenin, açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlardan az olmaması gerekiyor.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15'i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20'si (ödenecek tutar 5 bin lirayıgeçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.

27 YAŞ SINIRI VAR
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla verilecek. Bunun için katılımcı, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair belge ile müracaat edecek. Ayrıca 27 yaş doldurulmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek.

 EŞTEN ALINAN SAYILMIYOR
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılacak. Katılımcı birden çok hesap açtıramayacak.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Hesaba bir defa açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu 30 bin lirayıgeçemeyecek.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Katılımcı aylık ödeme planında bir dönem içerisinde en fazla 3, 3 aylık ödeme planında 1 dönem içerisinde en fazla 1 defa ödemeyi yapmayabilecek.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i (ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 18'i (ödenecek tutar14 bin lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20'si (ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Devlet katkısı için konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içinde bankaya müracaat edilecek.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Katılımcının Türk vatandaşı olması ve tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekiyor.
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpg Eşten ve birinci derece kan hısımlarından alınan konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.

kaynak: takvim

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.