KARAOSMANOĞLU: YENİ ANAYASANIN MİMARI HALKIMIZ OLACAK
 Şehrin yönetilmesinde ortak aklın önemini her seferinde ifade ederek, kent demokrasisinin de iyi işlemesi için bütün iletişim kanallarını açık tutan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit’in farklı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Ramada Otel’de Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Gültekin Görüm’ün de hazır bulunduğu birlikteliğe Topçular Kültürlerarası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Topçular Midyatlılar Derneği, Kocaeli Bingöllüler Derneği Başkanları, yöneticileri ve kanaat önderleri katıldı.

 

“YILLARCA HOŞGÖRÜYÜ HALKIMIZDAN KISKANDILAR”

Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir hizmetlerinin yanı sıra güncel siyasi konular üzerine katılımcıları bilgilendirirken, Siyaset Bilimi Profesörü Yılmaz Bingöl de, Yeni Türkiye süreci üzerine görüşlerini katılımcılara aktardı. Başkan Karaosmanoğlu, ülkemizin zor bir bölgede yer aldığını, geçmişte atalarımızın çok önemli medeniyetler kurarak hâkimiyet alanlarında huzur ve adaleti sağladığını dile getirirken, şunları söyledi; “Halktan uzaklaşan ve kopan zihniyetler maalesef ülkemizde uzunca bir dönem söz sahibi oldu. Farklı etnikten olan insanlarla yüzyıllar boyunca beraber yaşarken, etnik milliyetçiliğin kültürümüzde ve inancımızda yeri olmadığını bir kez daha tarihimizde gördük. Kimsenin diline, dinine, kültürüne ve mezhebine geçmişimizde karışmadık. Ancak son yüzyılda bu hoşgörü özellikle kendi insanımıza farklı vesayet sistemleriyle maalesef ortadan kalktı. İşte son 12 yılda ülkemizde görülen değişim halkımızı mutlu ederken, yapılması gereken tek şey 1980 Anayasasının ortadan kaldırılması ve yerine sivil bir iradenin hazırlayacağı anayasa yapmaktır. Bu nedenle 7 Haziran sonrası, yeni sivil bir anayasayı yapacağız. Bu işin mimarı da halkımız olacak” dedi.

KATILIMCILAR SIRAYLA DÜŞÜNCELERİNİ DİLE GETİRDİ        

Sırayla söz alan STK temsilcilerinden Kocaeli Bingöllüler Dernek Başkanı Ali Değirmenci, “Suyunu içtiğimiz ekmeğini yediğimiz bu şehirde Bingöllüyüz ama aynı zamanda Kocaeliliyiz. Bu kent Türkiye’nin mini bir mozaiğidir. Şehrimizde kardeşçe yaşıyoruz. 1980 Anayasasına Yüzde 93’le hayır diyen bir kentten geldik. Cesur Bingöllüler olarak hayata hep bu şeklide baktık. Ülkemizdeki huzur ve barış ortamının sürmesini istiyoruz” derken, Siyaset Bilimci Prof. Dr Yılmaz Bingöl de, “Türkiye’nin siyasi tarihine baktığımızda AK Parti’nin en yeni ancak en köklü siyasi oluşum olarak görüyoruz. Ülkemizin tarihinde sessiz bir devrim gerçekleştirildi. Bu ülkede yaşayan her vatandaşın Yeni Türkiye’ye ve Yeni Anayasaya ihtiyacı vardır. Bu güç ve kudrette mevcut siyasi iktidardadır” şeklinde konuştu. Prof. Dr Bingöl ayrıca, “Diktatörün anayasasını silmek için 7 Haziran seçimlerinde siyasi iradeye katkı sunmalıyız. Ayrıca çözüm sürecini önemsemeliyiz. 30 yıl bu ülkede kardeşkanı döküldü. Bakın son iki yıldan beri kan akmıyor. Bu sorunu oluşturanlar kardeşliği sağlayamazlar. Çözüm sürecine Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın güçlü, kapsayıcı, kucaklayıcı tavrına şahit olmuş bir insan olarak sorumluluk alan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“HER İNSANIMIZ BİRBİRİNİN KARDEŞİDİR”

Geçmişte çocuklarımıza istediğimiz ismin verilemediği bir dönemde özgürlükten bahsedilemeyeceğinin altını çizen Başkan Karaosmanoğlu, “Yabancı dillerin öğrenilmesi ve konuşulmasında herhangi bir yanlışlık görmeyen zihniyet, kendi insanımızın ana dilini konuşmasına izin vermezken, bu yasakçı anlayışın daha düne kadar ‘Allahu Ekber’ demeyi bile hazmedemeyip yasakladığını hepimiz biliyoruz. Irkçı ve özgürlüklere karşı direnç gösterilen her ülkede ıstıraplar yaşanmıştır. Ancak bu karanlık dönem 2002’den itibaren değişti. Ülkemizde herkes kardeştir. Kim ne derse desin çocuklarımız, ailelerimiz, komşularımız ve bu vatan toprağında yaşayan her insanımız birbirinin kardeşidir. Kocaeli güzellik ve huzur kentidir” açıklamalarını yaptı. Kültürlerin birer zenginlik olduğunu ve kentimizde farklı yapıların kaynaşması için çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Kent kültürünün oluşmasında sizlerin çok önemli katkıları var. Yaşadığımız bu şehir çocuklarımızı büyüttüğümüz, eğittiğimiz, geleceğe hazırladığımız, kültürümüzle yetiştirdiğimiz ve değerlerimizle koruduğumuz önemli bir kenttir. Bu güzelliklerin devam etmesi için bu kente başta halkımızın ve sizlerin sahip çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.      

“DİL MEDENİYETTİR, UNUTULMAMALIDIR”

Toplantıda hak ve özgürlüklerin korunmasının öneminden de bahsedilmesinin yanı sıra anadil konusunda Başkan Karaosmanoğlu, “Anadil unutulmamalıdır, çünkü o bir medeniyettir. Kaybedilmemesi gereken en önemli değerlerimizdendir. Onu koruyalım ve çocuklarımıza öğretelim. Halkımız bizlerin siyasi anlayışımızı yüreğimizden okur ve siyasetçinin samimiyetinin kalitesini çok iyi anlar. Halkımızın dertleriyle dertlenen bu kadrolar, hizmetleriyle sizler için mücadele ediyor” ifadelerini kullandı.      

 “ESKİ TÜRKİYE’Yİ ÖZLEYENLER VAR”

Eski yasakçı zihniyetleri geri getirmek arzusunda olanların varlığını sürdürdüğünü belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Bu ülkede kızlarımızın üniversite kapılarında süründüğünü ve içeriye alınmadığı zamanları gördük. İstediği gibi özgürce bu ülkeye hizmet etmek isteyenlerin ne zulümler yaşadığını yakinen hepimiz şahidiz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama o günler geride kaldı. Özgürlüklerimizin korunması için hepimiz bundan sorumluyuz. Huzurumuz var, yarın başımıza ne gelir korkusu yok. Irak, Suriye ve İslam coğrafyasında yaşanan dramların nedenli büyük olduğuna şahit oluyoruz. Çok şükür bizim ülkemiz o durumda değil” ifadelerini kullandı.   

“İSTİKRAR VE GÜVEN ORTAMI KORUNMALI”

7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala Başkan Karaosmanoğlu, “İnsanımız her şeyin en güzeline layıktır. Yaşadığımız çevrenin nasıl geliştiğini, eğitim, sağlık ve birçok alanda hizmetleri halkımız yaşayarak hissediyor. Siyaset sahip olduğun değerlere ve özgürlüklere sahip çıkmaktır. Sahip çıkmadığımız hiçbir şey bizim değildir. Halkımızdan aldığımız güçle hizmet ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da halkı için mücadele veriyor. Bu seçimler Yeni Anayasa’nın kapılarını açacaktır. İri, diri ve daha güçlü bir Türkiye için halkımız sandığa sahip çıkmalıdır. Bizlere güvenen ve hizmet etme şansını veren halkımız büyük bir erdeme sahiptir. Bu başarılarda en büyük pay sahibi ise halkımızdır” dedi. Toplantı sonrası katılımcılar Başkan Karaosmanoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmediler.     Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1019