ÖZAK’TAN ÇAYIROVA TOPLU KONUT ARAZİSİNDEKİ ASILSIZ İDDİALARA YANIT
 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, geçtiğimiz meclisten oy birliği ile geçen Çayırova’daki bir toplu konut alanı ile ilgili imar düzenlemesinde ortaya atılan iddialar üzerine basın açıklaması düzenledi. Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Başkan Danışmanı Ömer Polat ve Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve ile birlikte açıklama yapan Özak, kat adedi artırılırken inşaat alanının artmadığını aksine yüzde 10 düşürüldüğünü ifade etti. Söylenenlerin aksine imar yolunun ve yeşil alanın da artırıldığına dikkat çeken Özak, CHP’li meclis üyelerinin kendilerini sudan işlerle uğraştırmamasını, yapacakları birçok önemli hizmet olduğunu dile getirdi.

 

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNDE KAMU YARARI VAR

Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Başkan Vekili makamında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Başkan Vekili Zekeriya Özak, Meclisten geçen imar planı kararı ile ilgili yersiz ve haksız bir takım iddialarda bulunulduğunu belirtti. Özak 27 dönümü yeşil alan olmak üzere 170 dönüm arazi üzerinde bir plan kararının meclisten geçtiğini ifade ederek” Bu alan 2008 yılı öncesinde yaklaşık olarak 18 ada ve 100 parsele sahip bir alandı. Bu alanın üzerinde tek tek, her parsele ayrı ayrı su, kanalizasyon, doğalgaz, telefon gibi altyapı yatırımı gittiğinde kamuya çok ciddi maliyet getiriyordu. Alanın toplulaştırılması ve tek bir adaya dönüştürülmesi için nazım imar planları ve uygulama imar planları 2010 ve 2011 yıllarında oy birliği ile meclisten geçti. Şu anda itiraz eden anlayış bu plana o tarihlerde oy birliği ile destek verdi. Bu toplulaştırma ile kamu maliyeti azaltılmış oldu” şeklinde konuştu.

 

İNŞAAT ALANI ARTMADI AKSİNE DÜŞTÜ

Söz konusu alanda 2013 yılında yapılan düzenleme ile yapılaşma için karar verildiğini belirten Özak” Alanda 2,1 gibi ciddi bir yoğunluk, tabanda ise yüzde 35 oranında bir kullanım vardı. Adeta bir betonlaşma planlamasıydı. Çayırova ve Büyükşehir Belediyesi olarak plan değişikliğine gittik. İnşat alanını yüzde 10 düşürmek kaydıyla 6 kattan 12 katta yükselttik. inşaat alanı 12 kata yükselince 2 misli artmadı, aksine yüzde 10 düşürüldü. CHP’li arkadaşlarımız bu hususu ya anlamıyor ya da anlamamazlıktan geliyor. 2015 yılında bu alanla ilgili mahkeme süreci yaşandı. Yeşil alanla ilgili yeni bir teklif geldi. Yaklaşık 4 ay önce yeşil alanla ilgili nazım imar planı kararı da oy birliği ile geçti.” ifadelerini kullandı.

 

YEŞİL ALAN VE İMAR YOLU DA GENİŞLEDİ

Nisan ayı Meclis toplantısında konut alanları için 12 kata izin verdiklerini ve emsali tekrar yüzde 10 düşürdüklerini aktaran Özak” Ayrıca imar yolunu 15 metreden 24 metreye genişlettik. Civarındaki yapılaşmalar da genellikle 10 katlı olduğu için çevre uyumuyla ilgili bir sıkıntı oluşmayacak. Toplam inşaat alanı azaltılarak yeşil alanın büyütülmesi de sağlandı. Bu haliyle arazinin taban kullanım alanı yüzde 35’ten yüzde 18’ çekildi.  Yani yarı yarıya düşürüldü. Genel yapılaşma karakterine uygun bir planlama yapıldı.” dedi.

 

ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR

Düzenlemelerin Çayırova için çarpık ve düzensiz yapılaşmaların önlenmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Özak “Bu düzenleme ile bir rant söz konusu değildir. Daha yaşanabilir bir çevre için karar aldık. Bu konu ile ilgili Belediye Başkanımızı, şahsımı, Genel Sekreter Yardımcısı, Çayırova Belediye Başkanı ve diğer arkadaşlarımızı paralel yapı ile bağdaştıran bir algı yönetimi yapılmak istendi. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmak isteyen, devletimizin bekasını tehlikeye sokmak isteyen, halkın oyları ile başa gelen bir hükümeti örgütlenmek suretiyle dış güçlerin desteğini alan her türlü yapı, örgüt ve terör örgütüne sonuna kadar karşıyız.” ifadelerini kullandı.

 

YAPACAK DAHA ÖNEMLİ İŞLERİMİZ VAR

Kocaeli’de illegal örgüt ve yapıların hükümetimizin temsilcileri ve Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun olduğu bir şehirde tutunmasının asla mümkün olmadığını dile getiren Özak” Biz hükümetimizin hassasiyetlerine sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Güneş balçıkla sıvanamaz. Buradan CHP’lilere tavsiyem sudan bahaneler üretmesinler. Bizi sudan işlerle uğraştırmasınlar. Yapacak çok önemli işlerimiz var. “ şeklinde konuştu.

 

ARSA GH GAYRİMENKULÜN

Arsanın mülkiyetinin GH Gayrimenkul şirketi olduğunu ifade eden Özak” Kurumlarımızın muhatabı arsanın sahibidir. Bahsedilen kişi ile hiçbir ilgimiz yoktur. Bahsi geçen şahsın bize ya da Çayırova Belediyesine resmi bir başvurusu yoktur. Hukuk müşavirliğimiz bu konuda bir çalışma yapıyor. Bize bir rapor çıkartırsa yapılan haksız eleştirilerin cevabını mahkemelerde verecekler” dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.