banner2598
banner2599

BÜYÜKŞEHİR BİLİM MERKEZİNDE ÖĞRETMENLERE "ROBOTİK KODLAMA" EĞİTİMİ VERİLDİ

 

“Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” çerçevesinde yürütülen “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim değişikliği İnisiyatifi” projesi kapsamında öğretmenlere robotik kodlama eğitimi verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile robotik kodlama alanında çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen “Türkiye’de iklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” eğitim faaliyetleri çerçevesinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde verilen eğitimlere 24 gönüllü öğretmen katıldı.

ROBOT SETLERİ EĞİTİMİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Kurumsal Gelişim Dairesi Başkanlığı’nın teknik olarak desteklediği  “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi” projesinde çalışmalar devam ediyor. Proje’nin iklim ve bilim faaliyetleri kapsamında, İleri Robot Setleri eğitimleri 17 - 18 Ocak ve 3 - 4 Şubat 2018 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nde toplam 4 oturumda gerçekleştirildi.

12 OKULDAN 24 ÖĞRETMEN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile robotik kodlama alanında çalışma yapan 12 ilçeden 6 ortaokul ve 6 lise belirlendi. Toplam 12 okuldan 2 şer öğretmen olmak üzere 24 öğretmen Endüstri 4.0 Laboratuarı'nda 20 saat eğitim aldı. Yapılan eğitimlerle,

yerel düzeyde iklim değişikliği alanındaki kapasite geliştirme ve teknolojik çözümler sayesinde Kocaeli’de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmak ve Kocaeli Şehri'nin "İklim Dostu" olma hedefine ulaşılması planlanıyor.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE

Kocaeli Bilim Merkezi tarafından düzenlenen eğitimlerde katılımcıların Robotik dünyası ile tanışmaları sağlanıyor. Her yaş grubuna uygun farklı robot türlerini, bunların kurulumunu, mekanik ve elektronik tasarım, proje tasarlama, program kodlama yöntemlerini anlamaları konusunda eğitimler veriliyor. Robotik kodlama eğitiminde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, amaca uygun hareketli objelerin ve robotların tasarlanması, yarışmalar için amaca uygun değişik türlerde robotların inşa edilmesi gibi kazanımlara uygun belirli konulara değiniliyor.

300 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALACAK

Eğitim alan öğretmenlerin, öğrencilerine bu eğitimleri vererek "çarpan etkisi" oluşturmaları bekleniyor. Proje kapsamında yapılan eğitimlerden sonra eğitimlere katılan her okuldan 10 ila 25 öğrencinin birlikte çalışmasına izin veren Robot Eğitsel Ana Set, Robotik Eğitim Uzatma Seti, Yenilenebilir Enerji Eğitimi Uzatma Seti, Laptop ekipman ve malzemeler sağlanarak Çevre ve İklim laboratuvarı oluşturulacak. Böylece 300 öğrenci proje kapsamında eğitilmiş olacak.

TAKIMLAR ROBO-FEST'TE YARIŞACAK

Seçilen ortaokul ve liselerde 3 ay süreyle verilen eğitimlerden sonra, öğrenciler arasından ekipler oluşturularak benzersiz Robot ve Yazılım çalışmaları yapılacak. Okullar tarafından oluşturulacak takımlar, Çevre ve İklim Değişikliği temalı “İklim ve Bilim” yarışmasına katılarak Robo-Fest'te yarışacak. Öğrenciler zaman, yaratıcılık, tasarım gibi bazı kriterlere göre derecelendirilecekler. Yarışmaya katılan robotlar belli bir süre Bilim Merkezi'nde sergilenecek. Daha sonra öğrenciler tarafından oluşturulan buluşlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan çocuk şenliklerinde sergilenecek. Üretilen projeler arasında jüri tarafından faydalı görülen projeler ödüllendirilecek. Yarışmaya katılan robotlar belli bir süre Bilim Merkezi'nde gösterilecek.

 ​

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2606

banner2607

banner2608

banner2609

banner2618

banner2619

banner2600

banner2601

banner2602

banner2603

banner2604

banner2605

banner2610

banner2611

banner2612

banner2613

banner2614

banner2615

banner2616

banner2617