banner2867
banner2873
banner2868

Mucize gerçekleşti! İzmit Körfezi'ne mavi bayrak.
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar soncu temizlenen İzmit Körfezi’nde ilk Mavi Bayrak Karamürsel Altınkemer Plajı’nda göndere çekildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törenle Altınkemer, Mavi Bayrak’a kavuştu. Törende konuşan Bakan Eroğlu, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli’de destan yazdı” dedi.

 

PROTOKOL YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Altınkemer Plajı’nda gerçekleştirilen törene Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve Zeki Aygün, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,

AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Çöpoğlu ve Ercan Yazıcı, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Genel Müdürü Erol Güngör ve kent protokolü ile vatandaşlar katıldı.

 

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU DESTAN YAZDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Körfez'de yapılan çalışmalardan bahsederek, “İzmit Körfezi’nde balık yaşamıyordu. Burada hayat yoktu” dedi. Bakan Eroğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaeli'nde destan yazdı. Körfez'e gelen tüm atık sular arıtıldı. Şu anda atık suların yüzde 99'u arıtılıyor. Bundan 15 yıl önce 'Mavi Bayrak' denilseydi herkes gülerdi” şeklinde konuştu.

 

BAŞKALARININ HAYALLERİ BİLE ULAŞAMAZ

Bakan Eroğlu, konuşmasına devamla, “Bizim yaptıklarımıza başkalarının hayalleri bile ulaşamaz. Türkiye'de 117 noktaya hava ölçüm istasyonu kurduk. Denizlerde Mavi Bayrak yoktu. Atık alım tesisleri yoktu. Hopa'dan İskenderun'a kadar 202 limana atık alım tesisleri kurduk. Herkes çevreci olmak durumunda… Artık Türkiye'de çevreye çok önem veriliyor. Burada Mavi Bayrak alınması kolay olmadı” ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ’NİN HER YERİ PLANLANDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise "İnsanların huzur içinde sağlıklı yaşamalarını sağlama görevi yerel yöneticilere verilir. 8 yıldır yaptığımız çalışmalarla Kocaeli'nin her yerini planladık. Körfez bize küsmüştü. Planlarımızı yaptık, arıtma tesislerimizi devreye aldık. Her geçen gün denizin kendine geldiğini, bize gülümsediğini, denizin içindeki balıkların bize dua ettiğini bizzat bu Körfez'de halkımızla beraber gördük" dedi.

 

DİLOVASI’NA BİLE PLAJ YAPTIK

Kocaeli’nin her yerinde denize girilebildiğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “İnanması zor ama Dilovası’na bile plaj yaptık. Yarın orada yüzersem kimse şaşırmasın. Rüyalarımız gerçeğe dönüşüyor. Çalışınca oluyor. İnandık ve başardık. İnanıyorum ki bundan sonra Mavi Bayrak hiç inmeyecek. Diğer ilçelerimiz için de Mavi Bayrak başvurusunda bulunacağız ve gönlere çekeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

TÜM İLÇELERE MAVİ BAYRAK

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da Mavi Bayrak’ın Karamürsel’e çok yakıştığını söyledi. Bundan sonra bütün ilçelerde Mavi Bayrak alınması için çalışmalar olacağını söyleyen Işık, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Marmara'nın doğusunda batısında iki Mavi Bayraklı plaj olduğunu belirten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Genel Müdürü Erol Güngör, bir yıl süreyle Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla, uzun süre bu bayrakla kalacağına inandığını söyledi.

 

MAVİ BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ

Konuşmaların ardından Karaosmanoğlu tarafından Bakan Veysel Eroğlu ve Erol Tuncer'e plaket takdim edildi. Programın sonunda denizde yapılan şovla dalgıçlar tarafından sahile getirilen Mavi Bayrak, KOSKEM ekibi tarafından elden ele dolaştırılarak Bakan Eroğlu, Başkan Karaosmanoğlu ve Erol Güngör'e ulaştırılıp göndere çekildi

 

32 KRİTERE DE UYGUN

Son 30 yıldır yüzmeye cesaret edilemeyen, kötü kokusundan yanına bir metre yaklaşılamayan İzmit Körfezi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alınan 13 arıtma tesisi, denetim uçağı, sahil düzenlemeleri ve temizleme çalışmaları netice verdi.  İzmit Körfezi, Karamürsel Altınkemer Sahili’nde Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kritere uyarak tarihinde ilk kez mavi bayrak aldı.

 

ARITILAN ATIK SU MİKTARI YÜZDE 98 OLDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alınan 13 arıtma tesisiyle İzmit Körfezi’nde arıtılan atıksu miktarı yüzde 20’lerden 98’lere çıktı. Sadece Gebze’de devreye alınan 67 milyon liralık arıtma tesisiyle 670 bin nüfusun evsel ve sanayi atığı arıtılıyor. Yüzde 100 sonuç alınabilmesi için Gebze Eskihisar ve Hereke sahillerinde de arıtma tesisi çalışmaları bitme aşamasına geldi.

 

TÜRKİYE’DE İLK: KÖRFEZ HAVADAN DENETLENİYOR

Türkiye’de bir ilk olan Deniz Uçağı ile denetleme çalışmaları 2007 yılında başladı. İzmit Körfezi’nde düzenli olarak denetimler yapan deniz uçağı kirliliğe sebep olan gemi ve deniz araçlarına göz açtırılmıyor. Sadece geçen yıl 1507 kere havalanan deniz uçağının denetimlerine başladığı 2007’de toplam 1 milyon 558 bin TL ceza kesilirken, 2011’de ceza miktarı 917 bin TL’ye düştü. Bu da uçağın yaptırımını gösteriyor.

 

300 TON ATIK TOPLADIK

Deniz süpürgeleri Körfez’deki yüzer halde bulunan veya birikinti yapan katı ve sıvı atıkların temizlenmesinde kullanılıyor. 4 adet deniz süpürgesi üzerinde bulundurduğu teçhizat ve mekanik toplama ünitesi sayesinde her türlü kirliliğe müdahale edebiliyor. Deniz temizleme araçları İzmit Körfezi’nin doğu tarafında, Gebze Eskihisar, Marina ve Sekapark’ta hizmet veriyor. Deniz Temizleme Tekneleri ile İzmit Körfezi’nden 2007 yılından bu yana yaklaşık 300 ton atık toplandı.

 

YANINA YAKLAŞILMIYORDU

Kandıra’nın Karadeniz sahillerinde düzenlemeler yapıldı. Bunun yanında 13 arıtma tesisi sayesinde Karamürsel Altınkemer, Ereğli ve Başiskele sahilleri plaj olarak hizmete açıldı. Ayrıca bu sene 5 bölgede daha denize girmeye başlandı. Karamürsel sahilinde bu yıl ayrıcalıklı olarak mavi bayrak altında denize girilecek. Hedef; 12 ilçe sahilini plaj olarak halkın hizmetine açmak.

 

İZMİT KÖRFEZİ AKVARYUM GİBİ

Sanayi kuruluşları ve milyonlarca insanın atıkları nedeniyle neredeyse ‘siyah’ bir denize dönen İzmit Körfezi yeniden ‘mavi’ halini aldı. 13 arıtma tesisi, denetimler ve cezalar sonuç verdi.  İzmit Körfezi’nin farklı noktalarından yapılan 100 dalışta çekilen 900 su altı fotoğrafı Körfez’deki canlılığı gözler önüne serdi. Yunustan deniz atına, karidesten deniz yıldızına onlarca çeşit canlı Körfez’de dalış yapan sualtı tutkunlarını selamlıyor. Karidesler, ıstakozlar, lapin balıkları ve deniz yıldızları artık birbirlerine komşu oldular.

 

ULUSLARARASI SPOR ORGANİZASYONLARI

Denizdeki canlılık birçok spor organizasyonunu da beraberinde getirdi. İzmit Körfezi’nde 5 yıldır Uluslararası Yüzme Yarışları, Offshore Yarışları ve Balkan Yelken Şampiyonası gibi spor organizasyonları yapılıyor.

 

MAVİ BAYRAK NEDİR?

*Deniz suyunun temiz olduğu,

*Çevre yönetimine önem verildiği,

*Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı,

*Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğin sağlandığı plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür.

 

355 BAYRAKTAN BİRİ ALTINKEMER’İN

*Ülkemizde 1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılmıştır. Bu tarihten itibaren program Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülüyor.

*Uluslararası Koordinasyonu Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Fee) tarafından sürdürülüyor.

*Türkiye’de 2012 yılında mavi bayraklı tesis sayısı önceki yıla göre yüzde 9.5 artarak, 355 plaj, 19 marina ve 13 yata ulaştı.

*Avrupa’da 33, Amerika Kıtasında 9, Afrika Kıtasında 3, Asya Kıtasında 2 ülkeye Mavi Bayrak verildi.

*Dünyada mavi bayrak uygulamasını yapan kuzey ve güney yarım küre toplamında 47 ülke içinde Türkiye 2012 yılında plaj kategorisinde; İspanya (540), Yunanistan (394) ve Fransa’dan (358) sonra 355 plaj ile dördüncü sırada yer aldı.

*Kocaeli de bu pay içinde Karamürsel Altınkemer Sahili ile dünyada toplam 3730 mavi bayraktan birinin sahibi oldu.

 

MAVİ BAYRAK ÖDÜLLÜ PLAJ KRİTERLERİ

Mavi bayrak için uluslararası komisyonun belirlediği 32 kriter bulunuyor. Bunların en önemlileri şöyle;

*Yüzme Suyu Kalitesi

*Deniz Suyu Analizlerinin İlanı

*Çevre Eğitimi ve Bilgilendirme

*Çevre Eğitim Etkinlikleri Mekânı

*Çevre Yönetimi

*Güvenlik ve Hizmetler

*Cankurtaran ve Malzemeleri

*İlkyardım Olanakları

*Çöp ve Geri Dönüşüm Kutuları

*Telefon Olanağı

*Duş, Soyunma Kabini, W.C.

*Yüzme Sınırı

* Engelliler İçin Olanaklar

*Yönlendirme Levhaları

*Peyzaj Düzenlemesi

*Plaja Sağlıklı Erişim Olanakları

 

KARAMÜRSEL ALTINKEMER PLAJI ÖZELLİKLERİ:

Uzunluğu: 190 m

Genişliği: 18 m

Yapısı: Kum


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2869

banner2870

banner2871

banner2872