Büyükşehir Konservatuvar sınavlarına yoğun ilgi
 Kentin en önemli sanat eğitim merkezlerinden olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'ne bu yıl da yoğun ilgi var. Vatandaşlar, çocuklarının kaliteli sanat eğitiminden yararlanması için eylül ayında yapılacak konservatuvar sınavlarına büyük ilgi gösteriyor. Yoğun talep nedeniyle başvuru merkezleri adeta tıklım tıklım doluyor. Konservatuvar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'nin sanat eğitimlerinden çocukların yanı sıra yetişkinler de yararlanabiliyor. 5 ile 55 yaş arasındaki tüm vatandaşlar ilgili yaş aralıklarına uygun bir branşta eğitim alabiliyor.

 

DEVLET KONSERVATUVARINI KAZANIYORLAR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'nin her yıl bu denli ilgi görmesinin altında ise verilen sanat eğitiminin tartışmasız kalitesi yatıyor. Büyükşehir Konservatuvarı'nda 3 yıllık temel eğitimini alan öğrenciler Devlet Konservatuvarı'nın sınavlarını zorlanmadan kazanıyor. Konservatuvar eğitmenlerinin kalitesi de yine vatandaşların tercih sebepleri arasında yer alıyor.

 

BALE, PİYANO VE GİTAR'A YOĞUN İLGİ

Öte yandan eylül ayında yapılacak sınavlarda, her yıl olduğu gibi bu yıl da,  en fazla başvuruyu Bale Bölümü ile Piyano ve Klasik Gitar branşları aldı. Bu branşları Dini Musiki Bölümü takip etti.

 

BAŞVURU İÇİN SON HAFTA

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'nin 2014-2015 eğitim dönemi sınavları 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tiyatro Bölümü'nün sınavı 27 Eylül Cumartesi günü yapılacak. Sınavların başvuru süresi ise 12 Eylül Cuma günü sona eriyor. Başvuruların mesai saatleri içinde ve Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü'nün fuar içindeki Leyla Atakan Kültür Merkezi'ne bizzat yapılması gerekiyor. 18 yaşından küçük adayların başvuruları velilerinin nezaretinde kabul ediliyor.

 

BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLEN EVRAKLAR

Kayıt sırasında adaylardan 1 fotoğraf ve nüfus cüzdanı isteniyor.. Adaylar bu sırada sınav giriş belgesini doldurarak başvurularını yapmış oluyor.

 

SINAV AÇILAN BÖLÜMLER

Sınavlar konservatuvarın Batı Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Bale, Dini Musiki, Tiyatro bölümleri ile Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'nin ilgili branş ve yaş aralıklarında açıldı.

 

SINAV TARİHLERİ VE YERLERİ

Konservatuvarın Batı, TSM, THM ve Dini Musiki bölümlerinin sınavları 20-21 Eylül tarihlerinde Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü'nün fuar içindeki binasında gerçekleştirilecek. Tiyatro Bölümü'nün sınavı 27 Eylül Cumartesi günü Plaj Yolu Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde, Bale Bölümü'nün sınavı ise 20-21 Eylül'de SDKM'de yapılacak. Güzel Sanatlar Bölümü'nün sınavları Anıtpark Güzel Sanatlar Atölyesi'nde 20-21 Eylül'de gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra Geleneksel Türk Süsleme Sanatları'nın sınavı da 20 Eylül Cumartesi günü Seka Kültür Evleri'nde yapılacak.

 

HER BRANŞIN KENDİ KOMİSYONU OLACAK

Büyükşehir Belediyesi, eylül ayının sonunda yapılacak sınavlar için ciddi bir çalışma yaptı. Her branş için bir sınav komisyonu kurulacak. Her komisyon kendi saatinde ve gününde sınav yapacak. Sınav komisyonlarında Konservatuvar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'nin eğitmenleri yer alacak.

 

SINAVDA ÖĞRENCİYİ NE BEKLİYOR?

Konservatuvar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'nin sınavlarında öğrenciler yetenekleri çerçevesinde değerlendirilecek. Müzik bölümünün sınavlarında öğrencilerin tek, çift ses ile ritim ve melodi yeteneklerine bakılacak. Bale bölümünün sınavında esneklik yeteneği dikkate alınırken, tiyatro bölümü sınavlarında oyunculuk yeteneğinin yanı sıra dans, kulak, şarkı, öykü ve şiir gibi yan evreler değerlendirilecek. Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi'ndeki sınavlarda ise çizim vuruşlarındaki yetenek göz önünde bulundurulacak. Konservatuarda 2014-2015 eğitim dönemi ekim ayında başlayacak.

 

BÖLÜM BRANŞLARI VE YAŞ ARALIKLARI

Sınav açılan bölüm branşları ve ilgili yaş aralıkları ise şöyle;

 

Türk Sanat Müziği

Ses Eğitimi 18-30 yaş
Keman 11-50 yaş
Klasik Kemençe 15-50 yaş
Ud 11-50 yaş
Ney 11-50 yaş
Kanun 11-50 yaş

 

Türk Halk Müziği

Ses Eğitimi  18-25 yaş
Bağlama  10-25 yaş

 

Batı Müziği

Ses Eğitimi  18-28 yaş
Piyano  7-8 yaş
Elektro Gitar  9-17 yaş
Klasik Gitar  9-13 yaş
Keman 7-13 yaş

 

Dini Musiki 15-30
Tiyatro  18-55 yaş
Bale 5-7 yaş

 

GÜZEL SANATLAR

Çocuk Resim 7-14 yaş
Yetişkin Resim 15-55 yaş
Ebru 17-55 yaş
Hat 17-55 yaş
Tezhip 17-55 yaş
Seramik 17-55 yaş
Çini 17-55 yaş
Minyatür 17-55 yaş
Kat'ı 17-55 yaş

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.