banner1192
banner1177

İnsanoğlu ezelden ebede doğru akıp gitmektedir. Bu hayatın akışı içerisinde  her zaman denge ön plandadır.Kısacık hayatımızda dengeli yaşam her şeyin önünde tutulmalıdır. O halde denge nedir? Neden bu kadar önemlidir.  Neden en doğru yol orta yoldur. Peki o zaman orta yol nedir?

Orta yol; İfrat ve tefritin ikisi de kötüdür. Hak, ortadadır. İfrat ve tefriti anlatan Türkçe bir kelime yok. Tarifle anlaşılır. Aşırılık denebilir. Tefrit de ifratın zıddıdır. İfrat normalden fazla, tefrit de normalden az demektir. Aşırı giden helak olur. [Müslim]

Aşırı iki ucun olması helak olma sebebidir. Cimrilikte, savurganlıkta dinimizde haram kılınmıştır. Ortada olan ise kurtulmuştur.

Denge ise; Karşılıklı iki kuvvetin denk duruma gelmesi halidir. Eğer bir cisim, her durumda denge halinde kalıyorsa bu cismin dengesine, «bozulmaz denge» denir. İki uçta olmayan ortada olan demektir. Her hal ve hareketinde aşırıya gitmeyen.

Son bir hafta içerisinde bir sınıf içindeki görüntü damgasını vurdu.  Öğretmenin sınıf içindeki acziyeti ve öğrencilerin saygıdan yoksun ifrat içinde olması ve öğretmene olan saygısızlık ve sonunda öğretmenin çöp tenekesine atılması ise son bulması, yürekler acısı. Öğretmene olan saygının yerlerde sürünmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

3000 yıllık bir devlet geleneğine  sahip bir milletin torunlarıyız. Biz çadır devleti ve çadır devleti tebası hiç değiliz. Üstelik 600 yıl İslamın bayraktarlığını yapmış bir milletin genlerini taşıyoruz.

O halde sınıflarımızda  yaşamış olduğumuz içler açısı bu durum nasıl izah edilmeli!

Eğer disiplin anlayışınız yoksa, yani bir kuralınız, bir kitabınız yoksa orada karmaşa, orada saygısızlık, orada vurdumduymazlık ve aşırılık vardır. İnsanoğlunu yaratılışında “şehvet ve gazab” doğuştan getirdiğimiz ve benliğimiz çepeçevre saran duygulardır. Bu aşrı uçluluğa kalb ve akıl denge kurmaya çalışır. Eğer kalp “şehvet ve gazap” a uyar ona yönelirse insan zıvanadan çıkar ve yaratılanların en aşağısına iner. Eğer kalb akla uyar ve onun uyarılarına uyarsa  aşırılıkları terk eder,kendisine gelir. Yaratılanların en şereflisi olur.

Yüce kitabımızda cehennem ve cennet ayetlerinin arka arkaya gelemsindeki hikmet ise nefsine uyanların ve hiçbir kuralı tanımayanların sonlarının azap ve ebedi kalacakları  cehennem olarak gösterilirken, cehennem en ince ayrıntılarına göre gözlemimizin önüne serer, gösterir.

İyilik yapanların iyilikte bulunanların ise cennetle ödüllendirileceğini söylerken, cennetin bütün güzelliklerini de gözlerimizin önüne serer.

Yani hayasızlığın ve terbiyesizliğin haddi aşamanın cezası cehennemle, iyiliklerin mükafatı da cennetle ödüllendirilir. Ceza ve ödüldeki bu denge insanı da dünyada dengeli yaşamaya zorlar.

Yüce kitabımız Kur’an- Kerimde; “Peygamberleri müjdeciler ve azab habercileri olarak gönderdik ki, peygamberlerden sonra insanların Allah'a karşı bir bahaneleri olmasın. Allah mutlak üstündür, yegane hikmet sahibidir”(4/165)

O gün bazı yüzler ağarır, bazı yüzler kararır. Yüzleri kararanlara: "İmanınızdan sonra küfrettiniz ha? Öyle ise inkâr etmenize karşılık azabı tadın(denilecektir)"(3/106)

"Cennet, mü'min ve muttakiler için mükâfat olarak hazırlanmış ebedi kalacakları bir meskendir." Tevbe 72, Furkan 15

Konumuza dönecek olursak sınıfta yaşanan o rezalet bu necip millete yakışmaz. Bu milletin öğretmeni bu duruma düşürülmemelidir.  Eğer okullarda ödül ve disiplini dengeleyemezseniz, yapanın yanına kâr kaldığı bir sistemi oturtursanız, yarın bu gençler dışarıda da terör estireceklerdir. Hocanın hakkı anne baba hakkından daha üstün olduğu anlayışının hakim olduğu bir toplumda yaşadığımıza göre, öğrencilerimize önce ahlaki ve kalp eğitimini vermek zorundayız. Öğretmeni de  tam donanımlı yapma gayret ve çabasında olmamız gerekmektedir.

Hiçbir şeyi zorla öğretemezsiniz, zorunlu eğitim ve öğretim yeniden gözden geçirilmeli, okullarımızda hayatımızda disiplin ön plana çıkarılmalıdır. Hiçbir suç cezasız kalmamalıdır. Suçluya merhamet, mazluma azaptır.

İşlenen her suçun bir bedeli olmalı ve bu bedel ivedi olarak uygulanmalıdır. Adalet yerini bulmalıdır. Geciken adalet adalet değildir.  Uygulamada dengeniz yoksa, dengesiz olursunuz. Dengesiz her cisim ise yıkılmaya mahkumdur.

Adem DURAN

EĞİTİM UZMANI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1189

banner1190

banner1191

banner1019

banner1184

banner1185

banner1178